پژوهشگران اروپایی:

روده انسان سكونتگاه 2 هزار باكتری ناشناخته است

روده انسان سكونتگاه 2 هزار باكتری ناشناخته است فیكس سرور: پژوهشگران اروپایی در بررسی جدیدی دریافتند كه حدود دو هزار باكتری ناشناخته در روده انسان زندگی می كنند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "مؤسسه بیوانفورماتیك اروپا"(EMBL) و "مؤسسه ولكام سنگر"(Wellcome Sanger Institute) انگلیس، حدود دو هزار نوع باكتری شناسایی كرده اند كه در روده انسان زندگی می كنند. آنها بعضی از این باكتری ها را در آزمایشگاه كشت كرده اند و برای تحلیل نمونه های به دست آمده از ساكنان مناطق گوناگون، روش های محاسباتی را به كار برده اند.
این بررسی نشان داده است با وجود اینكه پژوهشگران، به ایجاد لیستی از میكروب هایی كه بطور متداول در روده ساكنان آمریكای شمالی و اروپا وجود دارند نزدیك می شوند اما هنوز فقدان قابل توجهی در داده های مربوط به دیگر نواحی جهان به چشم می خورد.
روده انسان، سكونت گاه خیلی از میكروب هاست كه بطور كلی "میكروبیوتای روده" (gut microbiota) نامیده می شوند. پژوهشگران به رغم مطالعات بسیار در این حوزه، هنوز برای شناسایی میكروب های ساكن در روده و درك نقش آنها در سلامت انسان تلاش می كنند.
اینكه چرا بعضی از گونه های میكروب كه قسمتی از میكروبیوتای روده هستند تابحال ناشناخته مانده اند، دلیلهای گوناگونی دارد. پژوهشگران با استفاده از روش های محاسباتی توانستند ژنوم این باكتری ها را بازسازی كنند.
"راب فین"(Rob Finn)، سرپرست این گروه پژوهشی اظهار داشت: روش های محاسباتی به ما امكان می دهند باكتری هایی كه قابل كشت در آزمایشگاه نیستند، بشناسیم. به كار بردن "متاژنومیكس"(metagenomics) برای بازسازی ژنوم های باكتری، تقریباً به بازسازی صدها قطعه در هم ریخته پازل شباهت دارد. متاژنومیكس، مطالعه مواد ژنتیكی به دست آمده از نمونه های محیطی است. حالا ما برای تكمیل كار آزمایشگاهی خود، از ابزار محاسباتی استفاده می نماییم تا به بینش های جدیدی در مورد روده انسان دست یابیم.


این پژوهش، تفاوت باكتری های روده افراد گوناگون را در سراسر جهان مشخص می كند و اهمیت آنها را در بررسی ها نشان داده است.
فین اضافه كرد: ما گونه های خیلی از باكتری را در داده های به دست آمده از ساكنان اروپا و آمریكای شمالی بررسی نموده ایم اما مجموعه داده های كمی در مورد ساكنان آمریكای جنوبی و آفریقا در اختیار داریم. جمع آوری داده های مربوط به مناطق محروم، تأثیر مهمی در نمایش یك تصویر جامع از تركیب روده انسان دارد.
"الكساندر آلمیدا"(Alexandre Almeida)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: روش های محاسباتی به ما كمك می كنند ایده ای در مورد گونه های باكتری ساكن در روده انسان، تكامل آنها و نقش آنها در جامعه میكروب ها به دست بیاوریم. ما در این پژوهش، جامع ترین مجموعه داده ها را در مورد باكتری های سیستم گوارش بررسی كردیم تا گونه های ناشناخته باكتری را شناسایی نماییم. روش های تحلیلی مورد استفاده ما، در آینده برای مجموعه داده های بزرگ تر و متنوع تر كاربرد خواهند داشت و امكان اكتشافات بیشتر را فراهم خواهند كرد.
"تروور لاولی"(Trevor Lawley)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش هایی از این دست می توانند به ما در درك بهتر سلامت و بیماری های انسان كمك كنند و به تشخیص و درمان بهتر بیماری های گوارشی منجر شوند.
این پژوهش، در مجله "Nature" به چاپ رسید.1397/11/23
13:28:20
5.0 / 5
4918
تگهای خبر: پژوهش , كاربر , هاست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین