ربات هایی كه اشیا را بدون دیدن تشخیص می دهند

ربات هایی كه اشیا را بدون دیدن تشخیص می دهند فیكس سرور: تهران - محققان دانشگاه ام آی تی یك سیستم جدید طراحی كردند كه امكان بررسی و شناسایی اجسام مختلف و درك بصری آن ها را برای ربات ها فراهم می آورد.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این سیستم كه DON نام دارد، اشیا را به شكل مجموعه ای از نقاط ترسیم می كند كه بعنوان نقشه راه عمل می كنند. سپس ربات با اتصال این نقاط می تواند ساختار سه بعدی شی موردنظر را ترسیم كند. بدین ترتیب زمانی كه نقطه ای روی یك شی مشخص می شود، ربات نقطه متناظر آن را روی نقشه راه خود تعیین كرده و سپس شی را با استفاده از آن نقطه بر می دارد. این رویكرد امكان درك بهتر اشیا و كار با آن ها را برای ربات ها فراهم می آورد و امكان انتخاب یك شی را از بین مجموعه ای از اشیاء مشابه فراهم می آورد.
نكته قابل توجه این است كه با استفاده از این سیستم جدید نیازی نیست كه ربات قبلا شی موردنظر یا اشیای نظیر آن را دیده باشد. همینطور هیچ بخشی از اطلاعات مورد استفاده سیستم توسط انسان در اختیار آن قرار نمی گیرد.
بسیاری از رویكردهای مورد استفاده فعلی امكان تشخیص اشیا را از زوایای مختلف فراهم نمی كنند. برای مثال ربات ها با استفاده از الگوریتم های فعلی قادر به برداشتن فنجان با استفاده از دسته آن نیستند. بخصوص این كه امكان دارد یك فنجان در حالت های مختلفی روی میز قرار گیرد.
سیستم DON قابلیت تشخیص چپ و راست را در اشیای متقارن دارد. در واقع در آزمایشات اولیه یك ربات مجهز به این سیستم توانست عروسكی را از بین سایر عروسك ها شناسایی كرده و با استفاده از گوش چپ عروسك آن را بلند كند.
همچنین این ربات توانست یك كلاه بیسبال را از بین مجموعه ای از كلاه های شبیه بهم شناسایی كرده و بردارد، در حالیكه در هنگام یادگیری، هیچگاه تصویر یك كلاه بیسبال را ندیده بود.
قرار است گزارش كامل این تحقیقات در كنفرانس آموزش ربات در شهر زوریخ واقع در كشور سوییس عرضه شود.
علمی (6)**9259**1440


1397/06/20
15:51:45
5.0 / 5
4633
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین