گزارشی از حال و هوای برگزاری كنكور؛

دلنگرانی وجه مشترك خانواده های كنكوری

دلنگرانی وجه مشترك خانواده های كنكوری فیكس سرور: تهران- كنكور سال 97 عصر امروز (جمعه) با برگزاری آزمون گروه آزمایشی زبان های خارجی بعد از دو روز رقابت به ایستگاه آخر می رسد و داوطلبان در این دو روز تا اكنون، در پناه دعاهای ملتمسانه والدین راهی حوزه های آزمون شدند تا به زعم خود آینده شان را در مربع های سفید، رقم بزنند.


به گزارش روز جمعه خبرنگار علمی ایرنا، آزمون های سراسری ورود به دانشگاه ها و موسسات عالی كه محكی علمی میان بیش از یك میلیون داوطلب است در ایام پنجشنبه و جمعه 7 و8 تیرماه در دو نوبت بامداد و عصر در حالی برگزار گردید كه علاوه بر این كه موجی از نگرانی و استرس را بر چهره داوطلبان نشاند، خانواده های آنان را هم بی نصیب نگذاشت تا جایی كه از ساعات اولیه ورود فرزندان خود به جلسه كنكور، ساعت ها پشت درهای حوزه های امتحانی انتظار می كشیدند و برای قبولی فرزندانشان دعا می كردند.
در این گزارش، بخشی از حاشیه ها و دلواپسی های والدین فرزندان كنكوری در فضای حوزه امتحانی دانشگاه امیر كبیر آمده است.

**ترافیك سنگین به علت همراهی والدین با فرزندان
نخستین ساعات بامداد پنجشنبه و جمعه 7 و 8 تیرماه، هر جا كه موجی از ترافیك به چشم می خورد حكایت از حوزه آزمون داوطلبان كنكور داشت. ترافیكی كه علاوه بر حجم سنگین خودروها، از حجم سنگین فضای كنكور و احساسات والدین در همراهی با فرزندان كنكوریشان خبر می داد.
والدینی كه تلاش می كردند تا بهترین لحظات را تولید كنند تا فرزندان با فراغ بال و آسوده خاطر در بین گزینه ها، صحیح ترین را انتخاب كنند.

**واپسین سلفی گرفتن ها با فرزندان
از نكته های جالب كنكور امسال، عكس گرفتن والدین با فرزندان در آستانه ورود به جلسه آزمون بود. والدینی كه سایه سنگین اضطراب را با نقابی از خنده پوشانده بودند و با گرفتن سلفی با فرزندان تلاش می كردند آنان را هم از استرس دور كنند. تصاویری كه شاید بعدها واقعیت درون آن ها مشخص شود و همیشه نمادی از اضطراب باشند.

**دعا و نیایش خانواده بدرقه راه كنكوری ها
با ورود داوطلبان به حوزه های امتحانی، حلقه های اشك و اضطراب پنهان شده، بر چهره والدین نمایان می شد و هر یك به شكلی تلاش می كرد تا هر آن چه از دعا و نیایش در چنته دارد بدرقه راه فرزند خود و دیگر داوطلبان كند.
خواندن دعا از روی كتابچه های دعا و گوشیهای تلفن همراه، صلوات شمردن با صلوات شمار و زمزمه كردن زیر لب نشانه های آشنایی بود كه تك تك والدین منتظر فرزند در پشت دروازه حوزه های آزمون، خویش را با آن مشغول كرده بودند و حاضر نبودند آن فضا را ترك كنند.
برخی دیگر هم با ورود فرزند به حوزه امتحانی، نفس راحتی را كه یك سال در سینه حبس كرده بودند خارج می كردند و با فراغ بال به سراغ خرید های عقب افتاده می رفتند تا اندكی از اضطراب خود بكاهند.

** آینده شغلی نامعلوم، عمده دلنگرانی والدین
هزینه های تحصیل تا اشتغال نامعلوم، نكته مشترك دلواپسی های والدین بود كه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به آن اشاره می كردند. مادری با اشاره به هزینه های یكسال كنكور فرزندش می اظهار داشت: این همه هزینه كردیم تا وارد دانشگاه شود. حال باید بسیار دوندگی نماییم تا بلكه بتوان با پارتی، به شغلی مشغول شود.
دیگری در تكمیل صحبت های این مادر، به بی ربط بودن شغل ها با رشته تحصیلی دانشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: دلمان نمی سوخت اگر متناسب با همین درسی را كه در دانشگاه می خوانند، مشغول به كار می شدند. الان درس یك چیز است، شغل و حرفه چیز دیگر می شود!

**دلنگرانی والدین از تغییر نظام آموزشی
از نكته های مهم دیگر كنكور امسال كه ذهن خیلی از خانواده ها را به خود مشغول كرده بود تغییر سیستم آموزشی از نظام قدیم به جدید 3-3-6 بود. به این معنا كه نگران این مساله بودند كه فرزندانشان اگر امسال، نتیجه مطلوبی در كنكور به دست نیاورند، سرنوشتشان در سال آینده و تكمیل شدن ساختار آموزشی 3-3-6 و ورود سیستم نظام جدید به كنكور چه خواهد شد.
پدر یكی از داوطلبان در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تغییر نظام آموزشی از دغدغه های اصلی ما است. این كه فرزندمان در صورت قبول نشدن، چطور می تواند سال آینده با هم گروهی های جدید آزمون دهد؟ و سهمیه اش در قبولی كنكور چقدر است؟ برای همین به فرزندم گفته ام تمام تلاش خویش را امسال به كار بندد تا قبول شود.

**برگه های تبلیغاتی، سنگفرش حوزه های امتحانی
حجم برگه های تبلیغاتی كنكور 98 در تمامی سطح پیاده رو و خیابان حوزه های امتحانی هم شاید دلیل دیگری بود كه والدین تمام وقت در حال دعا برای قبولی فرزند خود بودند. برگه های تبلیغاتی كه یادآور این مورد بودند كه در صورت قبول نشدن در آزمون امسال، یكسال دیگر هم باید نشست و خواند و ماند.
كنكوری كه نباید به دیده سرنوشت ساز به آن نگاه كرد اما تغییر ساختار و شرایط اقتصادی و اجتماعی، همگان را خواسته یا ناخواسته به سمت ادامه تحصیل كشانده تا بلكه از این طریق، اعتبار و پایگاه شغلی و اجتماعی مناسبی به دست آورند. بر همین اساس، شاید بتوان گفت روز كنكور، دلهره آورترین روز برای فرزندان و والدین است.
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به تبع آن، اجرای انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها، برگزاری كنكور در سال های 59 و 60 به تعویق افتاد و دوره های جدید از سال 61 تا امسال به صورت پیاپی برگزار شده است، با احتساب 11 دوره برگزاری كنكور پیش از انقلاب اسلامی و دوره های بعد از انقلاب اسلامی، امسال چهل و هشتمین دوره برگزار گردید.
تازه ترین دوره این آزمون سراسری روزهای 7 و 8 تیرماه (پنجشنبه و جمعه) با شركت یك میلیون و 11 هزار و 825 نفر برگزار شده و یا در حال برگزار شدن است كه از این تعداد، 599 هزار و 313 نفر زن و 412 هزار و 512 نفر مرد هستند و به عبارت دیگر 59.23 درصد داوطلبان زن و 40.77 درصد مرد هستند.
تعداد داوطلبان در گروه های آموزشی مختلف شامل 144 هزار و 550 نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، 642 هزار و 451 نفر در گروه آزمایشی علوم تجربی، 205 هزار و 26 نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی، 12 هزار و 260 نفر در گروه آزمایشی هنر و 7 هزار و 538 نفر در گروه آزمایشی زبان های خارجی، بوده است.
**علمی**9294** 1418


1397/04/09
20:53:10
5.0 / 5
4756
تگهای خبر: دانشگاه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین