درمان بیماری های حرکتی با کاشت یک ایمپلنت انعطاف پذیر در نخاع

درمان بیماری های حرکتی با کاشت یک ایمپلنت انعطاف پذیر در نخاع پژوهشگران سوئیسی در بررسی جدید خود، یک ایمپلنت انعطاف پذیر عرضه کرده اند که شاید روزی بتواند به درمان بیماری های حرکتی یا حتی فلج اندام کمک نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "بنیاد برتارلی"(Bertarelli Foundation) سوئیس، یک ایمپلنت اپتوژنتیک عرضه کرده اند. "گرگوری کورتین"(Grégoire Courtine)، مدیر مرکز پژوهش عصبی در بنیاد برتارلی اظهار داشت: این سیستم به ما امکان می دهد تا فعالیت همه نورون ها را در نخاع کنترل نماییم و نقش آنها در کل سیستم عصبی را بفهمیم.
کلید موفقیت این پروژه، یک ایمپلنت جدید است که "استفانی لاکور"(Stéphanie Lacour)، مدیر بخش فناوری پروتزهای عصبی در بنیاد برتارلی و گروهش ابداع نموده اند.
لاکور اظهار داشت: ما راهی پیدا کردیم تا لامپ های کوچک LED را در یک ایمپلنت انعطاف پذیر قرار دهیم. این ایمپلنت، نازک و در عین حال محکم است و میتوان آنرا در سرتاسر سطح نخاع موش ها به کار گرفت.
وی ادامه داد: ما با همکاران خود در "موسسه فناوری فدرال زوریخ"(ETH Zurich) مشارکت کردیم تا مدارهای الکترونیکی بی سیم ابداع نماییم که می توانند برای روشن و خاموش کردن لامپ های LED و کنترل شدت نور به کار بروند. در نهایت با جاسازی یک تراشه میتوان پالس های نور را در واکنش به فعالیت عضلانی یا سایر سیگنال های فیزیولوژیکی مدیریت کرد. این سیستم اپتوالکترونیکی قابل کاشت، با کمک بلوتوث کنترل می شود.
راهی برای مدیریت نور
کورتین تصریح کرد که توانایی این سیستم به صورت مستقل، بسیار مهم می باشد. وی ادامه داد: این فناوری، ما را از سیستم های مبتنی بر سیم بی نیاز می کند. ما حالا می توانیم موش ها را در حالیکه آزادانه حرکت می کنند، بررسی نماییم و نقش نورون ها را در حرکات پیچیده ای مانند راه رفتن و شنا کردن مورد ارزیابی قرار دهیم.
یکی از بزرگترین چالش های پیش رو در توسعه این فناوری، یافتن راهی برای مدیریت پالس های نور است که بدون جذب شدن توسط فیبرهای عصبی، به عمق نخاع نفوذ می کنند. پژوهشگران برای غلبه بر این چالش، لامپ های LED را تغییر دادند تا نور قرمز ساطع کنند چونکه رنگ قرمز در مقایسه با رنگ آبی، به آسانی جذب فیبرهای عصبی نمی گردد.
توسعه درمان های جدید
کشف کورتین و لاکور به احتمال زیاد می تواند توسعه برنامه های درمانی جدید برای اپتوژنتیک را تقویت کند. توانایی تحریک یا مهار نورون های نخاع با استفاده از پالس های نور، در نهایت به پزشکان امکان خواهد داد تا درد را کاهش دهند، عملکرد مستقل را بهبود ببخشند و حتی فلج اندام را درمان کنند.
هنوز راه زیادی برای کاربرد بالینی این ایمپلنت ها وجود دارد اما پژوهشگران معتقدند که نسخه ای از ایمپلنت آنها در آینده نه چندان دور، در دسترس انسان های بیمار قرار خواهد گرفت.
این پژوهش، در مجله "Nature Biotechnology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/07
09:25:12
0.0 / 5
646
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین