همكاری لاكهید مارتین و جنرال موتورز برای ساخت ماه نوردهای نسل جدید

همكاری لاكهید مارتین و جنرال موتورز برای ساخت ماه نوردهای نسل جدید به گزارش فیکس سرور نسل جدیدی از ماه نوردها که با همکاری دو شرکت ˮلاکهید مارتینˮ و ˮجنرال موتورزˮ محقق خواهد شد، می تواند توسط فضانوردان برنامه ˮآرتمیسˮ به منظور گسترش و پیشرفت اکتشاف در سطح ماه استفاده گردد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکتهای "لاکهید مارتین" و "جنرال موتورز" درحال همکاری برای تولید یک ماه نورد نسل جدید برای برنامه "آرتمیس" ناسا هستند. این کاوشگر که "Lunar Terrain Vehicle" (LTV) نامیده می شود، نه تنها قادر به جابجایی فضانوردان خواهد بود، بلکه به صورت خودران هم فعالیت خواهد نمود.
مأموریت "آپولو 17" در سال 1972 نه تنها آخرین باری بود که فضانوردان روی ماه قدم زدند، بلکه آخرین باری بود که به مقصد ماه سفر کردند. در بین تجهیزات این سفر، یک وسیله نقلیه الکتریکی معروف به "LRV" با وزن 260 کیلوگرم حاضر بود که برای نخستین بار با "آپولو 15" به ماه پرواز کرد و قادر به حرکت با سرعت 18 کیلومتر در ساعت بود. این وسیله نقلیه، فضانوردان را تا فاصله 7.6 کیلومتری از محل فرود جابجا می کرد و به آنها امکان می داد مناطق بیشتری را کاوش کنند.
از آن زمان توسعه چنین وسایل نقلیه ای متوقف شده، اما ناسا امیدوار است که بتواند این رویه را با برنامه "آرتمیس" خود تغییر دهد که هدف آن نه تنها بازگشت فضانوردان به ماه، بلکه ایجاد حضور دائمی انسان در این قمر است.
ناسا برای پشتیبانی از این مورد می خواهد وسایل نقلیه الکتریکی جدیدی بسازد که با عنایت به موفقیت ماه نوردهای "آپولو" ساخته خواهند شد و می توانند 95 درصد از سطح ماه را که هنوز توسط انسان بازدید نشده است، کاوش کنند.


این ماه نوردهای جدید با همان فرودگری که فضانوردان را به ماه می رساند، حمل نخواهند شد، اما بعد از فرود و استقرار توسط یک فضاپیمای بدون سرنشین قادر خواهند بود به صورت خودران یا تحت کنترل از راه دور فعالیت کنند.
ازاین رو آنها قادر خواهند بود بدون احتیاج به حضور انسان به تنهایی وظایف خویش را انجام دهند و این امکان را به مأموریت ها می دهند تا در زمان کمتری کارهای علمی یا تجاری بیشتری انجام دهند.
تصاویر نشان داده است که این ماه نوردها دارای یک کابین تحت فشار هستند، به این مفهوم که فضانوردان می توانند سفرهای بسیار طولانی تر را با آنها به سادگی انجام دهند.
این ماه نوردها قادر به فعالیت در زمینهای ناهموار و مقاومت در مقابل دمای شدیدا متغیر ماه هستند که می تواند از 138 درجه سانتیگراد در حضور نور خورشید به منفی 162 درجه سانتیگراد در شب یا در سایه برسد. این توانایی نه تنها به آنها امکان می دهد تا مناطقی مانند قطب جنوب ماه را کاوش کنند، بلکه در شبهای 14 روزه ماه هم که سبب از بین رفتن باتری ها و وسایل الکترونیکی وسایل نقلیه دوران مأموریت های "آپولو" می شد، زنده خواهد ماند.
"مدهو راگاوان" مدیر گروه تحقیق و توسعه جهانی در "جنرال موتورز" می گوید: بزرگترین تفاوت این است که وقتی شما برای ماه و برای کاربردهای فضایی وسیله طراحی می کنید، نیروی جاذبه با زمین متفاوت می باشد و باید مورد توجه قرار گیرد. نوسانات شدیدی در دما هم وجود دارد و تابش اشعه ها در فضا هم از نظر طراحی سیستم، یک چالش است. شما همینطور برای فضای خلاء کار می کنید و سیستم های خویش را باید طوری طراحی کنید که در مقابل شوک پرتاب با موشک مقاومت کنند.
منبع:

1400/03/08
11:30:45
0.0 / 5
985
تگهای خبر: الكترونیكی , كاربر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین