محققان هشدار دادند

هر دقیقه 3 میلیون ماسك به محیطزیست وارد می شود

هر دقیقه 3 میلیون ماسك به محیطزیست وارد می شود خراسان رضوی دو سال پیش، این تصور که همه ماسک صورت استفاده کنند، چیزی شبیه فیلمی علمی تخیلی به نظر می رسید. با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۱ استفاده از ماسک عادی شد. هم اکنون، محققان دریافتند که ۱۲۹ میلیارد ماسک ماهانه در سرتاسر کره زمین مورد استفاده قرار می گیرند و هر دقیقه ۳ میلیون ماسک راهی محیط زیست می شوند.


به نقل از نیوز، اغلب ماسک های دور ریخته شده یکبار مصرف هستند و از میکروفیبرهای پلاستیکی ساخته می شوند. با در نظر گرفتن این حجم باورنکردنی از زباله های پلاستیکی، محققان دانشگاه جنوب دانمارک زنگ اخطار محیط زیست را در مورد تأثیر احتمالی ماسک ها بر روی سیاره زمین به صدا در آورند. آنان می گویند: ضروریست که جامعه تهدیدهای زیست محیطی بالقوه ماسک های دور ریخته شده را تشخیص دهد و مردم باید تلاش کنند تا ماسک استفاده شده خویش را به روشی مناسب ازبین ببرند.
محققان اظهار کردند: «با افزایش گزارش ها در مورد دفع نامناسب ماسک ها، ضروریست که این تهدید زیست محیطی را بشناسیم و از تبدیل شدن آن به مشکل بعدی پلاستیک جلوگیری نماییم.»
ماسک ها چگونه به محیط زیست صدمه می رسانند؟
ماسک های یک بار مصرف تجزیه پذیر نیستند و کاملا ازبین نمی روند، به این مفهوم که ذرات پلاستیکی کوچک تر (میکرو و نانو پلاستیک) تجزیه نمی شوند و درنهایت در اکوسیستم محلی گسترش می یابند.
تولید انبوه ماسک های پلاستیکی صورت از آغاز شیوع همه گیری در مقیاس مشابه با تولید بطری های پلاستیکی آب تولید شدند. بااین حال، حتی بطری های آب یکبار مصرف هم شامل دستورالعمل ها و راهنمایی هایی در مورد نحوه بیرون ریختن صحیح هستند اما در مورد ماسک های صورت چنین دستورالعملی عرضه نشده است. این بدان معناست که افراد بسیاری ماسک صورت را بعنوان مواد زائد جامد تلقی می کنند.
محققان می گویند: وقتی کاربران ماسک های پلاستیکی صورت را به درستی ازبین نمی برند، به اقیانوس های اطراف و سیستم های آب شیرین راه پیدا می کنند و می توانند منجر به ظاهر شدن چندین ذره در ابعاد خرد (کوچک تر از پنج میلی متر) طی چند هفته شود. با سپری شدن زمان این ذرات کوچک تر می شوند و تشخیص و از بین رفتن آنها سخت تر می شود.
محققان در ادامه افزودند: نگرانی جدیدتر و بزرگ تر این است که ماسک ها مستقیما از الیاف پلاستیکی ریز (ضخامت حدودا یک تا ۱۰ میکرومتر) ساخته می شوند. هنگام شکسته شدن در محیط امکان دارد پلاستیک های ریزتر، آزادتر و سریع تر بیشتری نسبت به پلاستیک های فله مانند کیسه های پلاستیکی آزاد کند.
چنین تاثیراتی می تواند با استفاده از ماسک نسل جدید، نانوماسک ها بدتر شوند چون از الیاف پلاستیکی در ابعاد نانو (با قطر کوچک تر از یک میکرومتر) ایجاد می شوند و منبع جدیدی از آلودگی نانوپلاستیک هستند.


چگونه افراد می توانند معضل ماسک را برطرف کنند؟
محققان به علت این که هیچ اطلاعاتی در این مورد در دسترس نیست نمی توانند میزان آلودگی ماسک های صورت در محیط را تعیین کنند. بااین حال، با عنایت به دانش مدرن از سایر مواد زائد پلاستیکی، این تیم اعتقاد دارد که دفع نامناسب ماسک های یکبار مصرف باعث پخش مواد شیمیایی و بیولوژیکی مختلف مضر در محیط زیست می شود.
الویس جنبو ژو، سم شناس زیست محیطی اظهار نمود: ما می دانیم ماسک های یکبار مصرف هم مانند سایر بقایای پلاستیکی امکان دارد تجمع یافته و مواد شیمیایی و بیولوژیکی مضر مانند بیسفنول A، فلزات سنگین و همینطور میکروارگانیسم های بیماری زا آزاد کنند. این موارد امکان دارد تاثیرات نامطلوب غیرمستقیمی روی گیاهان، حیوانات و انسان ها داشته باشند.
محققان چند پیشنهاد عرضه کردند؛ آنان به مسئولان شهری و روستایی سفارش می کنند، سطل های زباله مخصوص ماسک استفاده شده نصب کنند. سپس، مقامات باید دستورالعمل های استانداردی را با نظارت دقیق برای مدیریت مواد زائد ماسک ایجاد کنند. همینطور بیشتر افراد ماسک های یکبار مصرف را به ماسک های قابل استفاده مجدد تغییر دهند. سرانجام، تولید ماسک قابل تجزیه را سفارش کردند.
نتایج این تحقیق در نشریه علمی Frontiers of Environment Science & Engineering منتشرشده است.
منبع:

1399/12/24
23:06:52
0.0 / 5
1009
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , سئو , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین