دانشمندان شورای تحقیقات پزشكی هند:

واكسن سل از افراد مسن در مقابل ویروس كرونا محافظت می كند

واكسن سل از افراد مسن در مقابل ویروس كرونا محافظت می كند فیكس سرور: خراسان رضوی واكسن سل (BCG) كه برای محافظت در مقابل سل كاربرد دارد، در مقابل بیماری كووید-19 نیز از افراد مسن محافظت می كند.


به گزارش هندوستان تایمز، دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی هند (ICMR) تاثیر واکسیناسیون سل بر فراوانی سلول های ایمنی شامل سلول تی، سلول بی، سلول های مونوسیت (گلبول های سفید خون)، زیرمجموعه سلول های دندریتیک (تولیدکننده آنتی ژن) و میزان کل آنتی بادی در گروهی از افراد مسن سالم ۶۰ تا ۸۰ ساله، یک ماه بعد از واکسیناسیون بعنوان قسمتی از یک مطالعه بالینی برای درک تاثیر آن بر بیماری کووید-۱۹ ارزیابی کردند.
افراد مسن بالای ۶۰ سال که در معرض بیماری هایی مانند دیابت، فشارخون بالا، بیماری های قلبی و کلیوی و غیره قرار دارند، بعنوان گروه های پرخطر در نظر گرفته می شوند. آنان در معرض انواع شدید بیماری قرار دارند و همین طور میزان مرگ ومیر بالایی در بین بیماران مبتلابه کووید-۱۹ دارند.
دانشمندان در این تحقیق نتیجه گرفتند: "واکسیناسیون BCG با افزایش زیرمجموعه سلول های حافظه ذاتی و تطبیقی و همین طور سطح کل آنتی بادی در افراد مسن همراه بود که نشان دهنده کاربرد بالقوه آن در عفونت سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) با افزایش ایمنی ناهمگن است.
واکسن BCG بعنوان قسمتی از برنامه ایمن سازی جهانی هندوستان (UIP) بیش از ۵۰ سال پیش به راه افتاده است و برای نوزادان تازه متولدشده تجویز می شود.
در بیانیه دانشمندان آمده است: "در یک مطالعه در حال انجام، دانشمندان این شورای تحقیقات پزشکی هند دریافتند که واکسن سل موجب افزایش تحریک واکنش سلول های حافظه و تولید کل آنتی بادی در افراد مسن می شود. "
از ماه ژوئیه تا سپتامبر، ۸۶ نفر ازجمله ۵۴ فرد واکسینه شده و ۳۲ فرد واکسینه نشده در این مطالعه شرکت کردند و تمام افراد واکسینه شده یک ماه بعد از واکسیناسیون پیگیری شدند.
متوسط سن در گروه واکسینه شده ۶۵ سال (بین ۶۰ تا ۷۸ سال) و در گروه واکسینه نشده ۶۳ سال (۶۰ تا ۸۰ سال) بود.
چندین آزمایش بالینی جهت بررسی اثر BCG در حال انجام می باشد. دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی هند تحقیق در مورد افراد مسن را انجام دادند برای اینکه بیشتر مطالعات در این مورد نقش واکسن سل را در محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر افراد ارزیابی می نماید. مطالعات بسیار اندکی در حال بررسی اثر محافظتی واکسیناسیون سل مقابل کووید-۱۹ در گروه جمعیت مسن است.
مطالعات قبلی در افراد مسن نشان داده است که واکسیناسیون سل در اندونزی، ژاپن و اروپا در مقابل عفونت های تنفسی نقش محافظتی دارد.
در این مقاله آمده است: "این داده ها که واکسیناسیون سل در بیماران مسن با افزایش زمان مبتلاشدن به نخستین عفونت و محافظت در مقابل عوامل بیماری زای تنفسی ویروسی هم راه است، بسیار عالی است. "
نتایج این مقاله در مرحله قبل از چاپ قرار دارد.
منبع:

1399/08/09
15:36:36
5.0 / 5
1021
تگهای خبر: دانش , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین