بررسی سریع كروناویروس با كمك نانوذرات

بررسی سریع كروناویروس با كمك نانوذرات به گزارش فیكس سرور پژوهشگران آمریكایی، ابزار جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند با تقلید از نحوه ابتلای سلول به سارس-كوو-2 به بررسی در این حوزه سرعت بدهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، گروهی از دانشمندان "مرکز ملی پژوهش های کاربردی سازی پیشرفته"(NCATS) و "آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی آمریکا"(NRL)، ابزار جدیدی ابداع نموده اند که از نحوه ابتلای سلول به کووید-۱۹ تقلید می کند و اطلاعاتی را عرضه می دهد که می توانند به پژوهش در مورد درمان این بیماری سرعت ببخشند.
این ابزار، یک کاوشگر نانوذره ای فلورسنت است که از پروتئین خوشه ای روی سطح کروناویروس استفاده می نماید تا به سلول ها متصل شود و روند کشاندن ویروس به درون سلول را آغاز کند. شاید بتوان از این کاوشگر جهت بررسی توانایی داروها و ترکیباتی بهره برد که برای پیشگیری از ابتلای سلول های انسانی به ویروس به کار می روند.
"کریل گورشکف"(Kirill Gorshkov)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هدف ما این است تا یک سیستم بررسی عرضه دهیم که مانع اتصال کروناویروس به سلول ها و عفونت آنها می شود.
در هر حال، استفاده از ویروس طبیعی در چنین بررسی هایی دشوار است و به تجهیزات خاصی نیاز دارد. این گروه پژوهشی تصمیم گرفتند تا نانوذرات را به کار ببرند تا از عملکرد ویروس در اتصال به سلول میزبان و حمله به آنها تقلید کنند.
دانشمندان مرکز ملی پژوهش های کاربردی سازی پیشرفته و آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی آمریکا در این پژوهش به همکاری با یکدیگر پرداختند تا کاوشگری را طراحی و آزمایش نمایند و مهارت های خویش را به کار بگیرند تا زودتر به نتیجه برسند.
"یونکئو او"(Eunkeu Oh)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی، متخصصانی در حوزه نانوذرات داریم و آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی آمریکا هم متخصصانی در حوزه بررسی دارو با استفاده از سیستم های سلولی دارد.
پژوهشگران برای ساخت این کاوشگر، نوعی نانوذره فلورسنت ابداع کردند که "نقطه کوانتومی"(quantum dot) نامیده می شود و از کادمیم و سلنیوم ساخته شده است. اندازه این نانوذرات کروی، حدود ۱۰ نانومتر است و سه هزار برابر کوچک تر از پهنای موی انسان هستند.
پژوهشگران، سطح این نانوذرات را با پروتئین خوشه ای کروناویروس پر کردند که به گیرنده معروف به "ACE۲" روی سلول های انسان متصل می شود. اتصال پروتئین خوشه ای به ACE۲، اولین گام در راه عفونت ویروسی به حساب می آید.
درخشش نقاط کوانتومی، به دانشمندان امکان می دهد تا رفتار آنها را زیر میکروسکوپ ردیابی کنند.
گورشکف افزود: از آنجائیکه درخشش نقاط کوانتومی، سیستمی قوی را در اختیار ما می گذارد تا بتوانیم اتصال ویروس و تأثیر آن بر ویروس را در زمان واقعی ردیابی نماییم.
پژوهشگران، نحوه تعامل کاوشگر نقطه کوانتومی را با سلول های انسان که ACE۲ را روی سطح خود دارند، مورد بررسی قرار دادند و مشاهده نمودند که کاوشگر نانوذره ای، به ACE۲ متصل می شود. سپس ACE۲ با کاوشگرها ادغام می شود و آنها را به درون سلول می کشد. کاوشگرها همین کار را در سلول ریه هم انجام می دهند. داده های این بررسی نشان دادند که کاوشگرها سمی نیستند و می توانند برای آزمایش سلول ها مورد استفاده قرار بگیرند.
گورشکف اضافه کرد: شاید با استفاده از نانوذرات بتوانیم آزمایش هایی را جهت بررسی دارو و استفاده مجدد از آنها ابداع نماییم و به ارزیابی ترکیباتی بپردازیم که مورد تایید "سازمان غذا و داروی آمریکا" (FDA) هستند. شاید این آزمایش ها بتوانند به شناسایی درمان های سریع و امیدوارکننده برای کووید- ۱۹ کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "ACS Nano" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/02
09:52:25
5.0 / 5
1752
تگهای خبر: پژوهش , دانش , كاربر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین