با تلاش محققان دانشگاه رایس محقق شد

نقشه برداری از جریان خون زیر پوست با وضوح بالا

نقشه برداری از جریان خون زیر پوست با وضوح بالا فیكس سرور: اندازه گیری جریان خون كاربردهای بالینی گسترده ای دارد، بدین سبب دانشمندان ˮدانشگاه رایسˮ یك سیستم نوین طراحی نموده اند كه توسط آن پزشكان می توانند تصاویری از جریان خون زیر پوست با وضوح بالا به دست آورند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، سیستمی كه پژوهشگران توسعه داده اند "پالس كم" (PulseCam) نام دارد و یك دوربین جدید مبتنی بر حركت، قوی و بسیار حساس برای تصویربرداری از جریان خون با وضوح تفكیك مكانی یك میلی متر و وضوح زمانی یك فریم در ثانیه است.
دانشمندان با بهره گیری از پالس كم راهی جدید جهت استفاده از دوربین فیلمبرداری جهت بررسی زیر پوست و تهیه نقشه هایی با وضوح بالا از جریان خون پیدا كردند. انتظار می رود این امر به پزشكان كمك نماید تا میزان خون وارد شده به مویرگ ها را بسیار دقیق دریابند.
در ضمن مطالعه، دانشمندان از پالس كم برای نظارت بر پرفیوژن خون كف دست ۱۰ بیمار كه مورد عمل جراحی قرار گرفته بودند و بیهوش بودند، استفاده كردند.
مشخص شده است كه تزریق ماده بیهوشی منجر به بلوك "تن سمپاتیك" (sympathetic tone) می شود كه این نیز منجر به افت ناگهانی فعالیت عصب سمپاتیك محیطی می شود. رگ های خونی هنگام بی حسی و یا بیهوشی گشاد می شوند و پرفیوژن به طرز شایان توجهی افزایش می یابد. سپس، مدتی بعد از بیهوشی پرفیوژن به تدریج كاهش پیدا می كند.
پالس كم طی این مطالعه توانست هنگام انجام این عملیات میزان جریان خون در محل دو شریان اصلی را نشان دهد.
حدود ۳۰ ثانیه طول می كشد تا پالس كم نقشه پرفیوژن خون با وضوح بالا را ایجاد كند و می تواند نقشه را هر ۱۰ ثانیه به روز كند. پالس كم این نقشه ها را برمبنای تغییرات جزئی رنگ به وجود آمده حاصل از پرفیوژن تولید می كند. در پزشكی وارد كردن یا رساندن مایع به داخل بافت (تزریق به داخل رگهای خونی) را پرفیوژن ( perfusion) می گویند. در حالت طبیعی بدن پروسه تحویل مواد غذایی از سرخرگ ها به بستر مویرگی در بافت های زنده پرفیوژن نام دارد.


منبع:

1399/01/26
20:03:05
5.0 / 5
3093
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین