ابداع یك نانوواكسن جدید برای پیشگیری از پیشرفت ملانوما

ابداع یك نانوواكسن جدید برای پیشگیری از پیشرفت ملانوما به گزارش فیكس سرور دانشمندان موفق به ابداع یك نانو واكسن جدید شده اند كه می تواند مانع پیشرفت سرطان پوست شود.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك نانو واكسن جدید نتایج امیدوار كننده ای در درمان سرطان پوست در موش ها نشان داده است.
دانشمندان در این واكسن، دو داروی جدید آزمایشگاهی سرطان را درون یك نانوذره ریز قرار داده اند و آزمایش های اولیه نشان داده است كه این روش درمانی می تواند سیستم ایمنی بدن را برای از بین بردن ملانوما تحریك كند و بعنوان یك واكسن پیشگیری كننده، مانع از پیشرفت این نوع سرطان می شود.
ملانوما(Melanoma) به تومور با منشا سلول های ملانین دار می گویند. این تومور بدخیم اصولا یك تومور پوستی است. این نوع سرطان به سرعت می تواند در بدن گسترش پیدا كند.
"رونیت ساتچی فاینارو" سرپرست این مطالعه توضیح می دهد: به صورت كلی جنگ ضد سرطان، بخصوص ملانوما طی چند سال اخیر از راه روش های مختلف درمانی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمونوتراپی پیشرفت كرده است. اما روش واكسن كه در مقابل بیماری های مختلف ویروسی بسیار مؤثر بوده است، هنوز ضد سرطان چندان به كار گرفته نشده است.
این تحقیقات جدید توسط محققان دانشگاه "تل آویو" شامل توسعه نانوذرات ریز است كه با تلفیقی از دو داروی جدید آزمایشگاهی سرطان شامل یك پادتن ضد PD1 و یك پادتن ضد OX40 پر می شود. هر دو مولكول برای تحریك سیستم ایمنی بدن نسبت به حمله به سلول های تومور طراحی شده اند و در پلیمرهای كوچك تخریب پذیر به نام نانوذرات "منوزیله"(mannosylated) محصور می شوند.
این نانو واكسن بر روی دو نوع مختلف موش مورد آزمایش قرار گرفت. هنگامیكه به حیواناتی كه اخیرا به ملانوما مبتلا شده بودند، تزریق شد، محققان دریافتند كه این واكسن، پیشرفت بیماری را به صورت قابل توجهی به تاخیر می اندازد.
اما جالب توجه ترین وجه این مطالعه، مشاهده اثرات پیشگیری این نانوواكسن بود. چون كه وقتی به موش های سالم تزریق شد، این موش ها حتی بعد از تزریق سلول های ملانوما به این سرطان مبتلا نشدند.
فاینارو می گوید: نتیجه تزریق این واكسن به موش های سالم این شد كه موش ها بیمار نشدند، به این معنا كه این واكسن از مبتلا شدن از این نوع سرطان جلوگیری می كند.
آزمایشاتی كه سپس در آزمایشگاه انجام شد، نشان داد كه این درمان بر روی سلول های ملانومای پیش رونده انسان هم موثر است.
لازم به ذكر است كه هنوز روزهای اولیه این تحقیق است و البته هنوز اثبات نشده است كه در بیماران انسانی مؤثر یا بی خطر باشد، بدین سبب حداقل برای 10 سال آینده نباید انتظار داشت به شكل گسترده روی انسان آزمایش شود. با این وجود بعنوان یك مدل مفهومی، نشان دهنده پتانسیل واكسن های نانوذره برای درمان سرطان است.
فاینارو می گوید: تحقیقات ما یك رویكرد كاملاً جدید(رویكرد واكسن) برای درمان موثر ملانوما است كه حتی در پیشرفته ترین مراحل بیماری هم قادر به درمان آن است. ما اعتقاد داریم كه مطالعه ما امكان دارد برای سایر انواع سرطان هم مناسب باشد و كار ما پایه و اساس محكمی برای توسعه سایر نانو واكسن های سرطانی است.
این تحقیق در مجله Nature Nanotechnology انتشار یافته است.1398/05/15
12:41:20
5.0 / 5
4534
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین