بورس هم استارتاپ ها را راه نمی دهد....

ارزش گذاری های غیر واقعی جان استارتاپ ها را گرفت

ارزش گذاری های غیر واقعی جان استارتاپ ها را گرفت فیكس سرور ارزش گذاری های غیر واقعی جان استارتاپ ها را گرفت


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، ارزش گذاری های غیر واقعی كه در سال های اخیر توسط سهام داران بعضی از استارتاپ ها صورت گرفت در این روزها بلای جان اكوسیستم استارتاپی شده و سبب شده نه سرمایه گذاران حرفه ای به آنها اطمینان كنند و نه در بورس جایی برای آنها باشد؛ بطوریكه مدیر عامل شركت بورس باز در نشست خبری اخیر خود رسماً اعلام نمود كه استارتاپ ها به سبب ریسك زیادی كه دارند در بورس پذیرفته نخواهند شد.
در سال های اخیر تعدادی استارتاپ خودرا خارج از مكانیزمی شفاف با روش های غیرمعمول ارزش گذاری كردند و مدعی شدند كه قیمت سهام شان در مدت كوتاهی رشدی فضایی داشته است. سهام داران عمده آنها مدعی بودند كه ارزش استارتاپ شان به یك میلیارد دلار رسیده اما مدت زمان زیادی نگذشت كه صحبت از معاملات صوری شد و حتی مهدی الیاسی - معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری - به ارزش گذاری غیر واقعی استارتاپ ها اشاره نمود و اظهار داشت كه "بعضی گنجشك را رنگ می كنند و جای قناری می فروشند".
این موضوعات سبب شد حتی نگاه سرمایه گذاران ریسك پذیر نسبت به استارتاپ ها و ارزش گذاری های آنها با بدبینی همراه باشد و در نتیجه تزریق نقدینگی به این شركت های نوپا با مشكلات زیادی روبرو شود و دامن كل اكوسیستم استارتاپی را بگیرد. حتی بعضی از مجموعه ها در این دوران ادغام و در نهایت ورشكست شدند.
در این میان برخی از آن استارتاپ هایی كه خودرا به اصطلاح "یونی كرن" می نامیدند، نگران از وضع موجود به سبب نبود منابع مالی، در خواست پذیرش خودرا به بورس دادند اما جدا از اینكه شرایط اولیه ورود به بورس را نداشتند، ارزش گذاری غیر واقعی شان این دفعه دامن خودشان را گرفت؛ بطوریكه شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس- درباره این ارزش گذاری ها رسماً اعلام نمود كه این ارزش گذاری ها به هیچ وجه قابل قبول و معین نمی باشد كه این استارتاپ ها این اعداد و ارقام را از كجا آورده اند؟!
اما اینكه ارزش گذاری استارتاپ ها مورد قبول سازمان بورس نیست یك بحث است و اینكه سازمان برای ترمیم اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران چه می كند، بحث دیگری است. سوال خیلی از افراد در چنین شرایطی این است كه چرا مسئولان مربوطه با این گونه سوداگری ها برخورد قانونی نمی كنند، چراكه عدم برخورد قانونی با چنین اقداماتی سبب شده این معاملات و ارزش گذاری های صوری در فضای اكوسیستم استارتاپی اپیدمی شود.
جعفر جمالی - معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار - سابقا در پاسخ به اینكه آیا اگر شركتی پیش از ورود به بازار سرمایه با هدف افزایش ارزش شركت معاملات صوری انجام دهد و بگوید قسمتی از سهامش را سرمایه گذار خارجی خریداری نموده است و سپس در خواست پذیرش به بورس یا فرابورس دهد و در حین بررسی برای پذیرش یا پس از پذیرش ثابت شود معاملات و سرمایه گذار خارجی صوری بوده، آیا قانون آن شركت را مجرم می شناسد؟ اظهار داشت: از لحاظ قانون اوراق بهادار سال ۱۳۸۴ و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، هر گونه نمایش اطلاعات خلاف واقع یا عدم نمایش اطلاعات به سازمان بورس جرم است.
در این روزها عدم اعتماد سرمایه گذاران به استارتاپ ها سبب شده برخی از استارتاپ ها جمع یا ادغام شوند. خیلی از كارشناسان معتقدند این ادغام ها در كنار نبود سرمایه گذاری در آنها به مدلول ورشكستگی این كسب و كارهاست و نتیجه ارزش گذاری های غیر واقعی این شد كه آن كسب و كارها نه تنها خلق مزیت نكردند، بلكه اعتماد سرمایه گذاران را هم خدشه دار كردند و مانع تزریق پول به ایده های نو شدند.
در این فضا بسیاری معتقدند كه با افرادی كه با ارزش گذاری های غیر واقعی سبب شدند بازار نسبت به یك صنعت نو بدبین شود باید برخورد قانونی صورت گیرد تا شاید اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران بازگردد.1397/11/28
16:00:49
5.0 / 5
4772
تگهای خبر: سئو , سرمایه گذاری , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین