پژوهشگران دانشگاه واشنگتن:

مغز زنان جوان تر از مغز مردان است

مغز زنان جوان تر از مغز مردان است فیكس سرور: پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در بررسی جدیدی دریافتند كه مغز زنان نسبت به مغز مردان، دیرتر پیر می شود.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، تأثیر زمان بر مغز زنان و مردان متفاوت می باشد. با افزایش سن، مغز كوچك می شود اما این فرآیند در مردان سریع تر از زنان اتفاق می افتد. متابولیسم مغز با بالا رفتن سن، كاسته می شود اما این مساله در مردان و زنان متفاوت می باشد.
پژوهش جدیدی كه در دانشكده پزشكی "دانشگاه واشنگتن"(Washington University) صورت گرفته نشان داده است مغز زنان از نظر متابولیكی، حدود سه سال جوان تر از مردان هم سال آنان است.
"مانو گویال"(Manu Goyal)، استادیار رادیولوژی دانشگاه واشنگتن و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: ما كار خودرا با درك نحوه تأثیر عوامل مربوط به جنسیت بر لطمه پذیری مغز در بیماری های نوروژنیك آغاز كردیم. شاید متابولیسم مغز بتواند به درك برخی تفاوت های ناشی از افزایش سن میان زنان و مردان كمك نماید.
مغز، مواد قندی را مورد استفاده قرار می دهد اما نحوه استفاده مغز از مواد قندی با افزایش سن تغییر می كند. نوزادان و كودكان، مقداری از سوخت مغز را طی فرآیندی موسوم به "قندكافت بی هوازی"(aerobic glycolysis) مورد استفاده قرار می دهد كه در رشد و بلوغ مغز مؤثر است. بقایای مواد قندی برای انجام كارهای روازنه مورد استفاده قرار می گیرند. در نوجوانان و بزرگسالان جوان، بخش قابل توجهی از مواد قندی، صرف فرآیند قندكافت بی هوازی می شود اما با افزایش سن این مقدار كاسته می شود و با رسیدن فرد به ۶۰ سالگی، به سطح بسیار پایینی می رسد.
درك پژوهشگران از تفاوت متابولیسم مغز میان زنان و مردان متفاوت بود؛ در نتیجه ۲۰۵ نفر را مورد بررسی قرار دادند تا بفهمند كه مغز چگونه از مواد قندی استفاده می نماید.
۱۲۱ نفر از شركت كنندگان این پژوهش، زن و ۸۴ نفر مرد بودند كه در سنین ۲۰ تا ۸۲ قرار داشتند. پژوهشگران برای سنجش جریان اكسیژن و گلوكز در مغز شركت كنندگان، پت اسكن آنها را مورد بررسی قرار دادند. آنها برای هر شخص، میزان مواد قندی موجود در فرآیند قندكافت بی هوازی را در نواحی گوناگون مغز بررسی كردند.


پژوهشگران برای درك رابطه میان سن و متابولیسم مغز، یك الگوریتم یادگیری ماشینی را آموزش دادند و داده های مربوط به سن و متابولیسم مغز مردان را به آن منتقل كردند. سپس، داده های مربوط به متابولیسم مغز زنان را به الگوریتم وارد كردند تا سن مغز آنها با عنایت به متابولیسم محاسبه شود. الگوریتم، سن مغز زنان را حدود ۳.۸ سال جوان تر از سن شناسنامه ای آنها تشخیص داد.
پژوهشگران، تحلیل ها را به صورت وارونه باز انجام دادند. آنها داده های مربوط به زنان را به الگوریتم آموزش دادند و آنها را برای مردان به كار بردند. این دفعه الگوریتم نشان داد كه مغز مردان، ۲.۴ سال پیرتر از سن واقعی آنان است.
گویال اضافه كرد: تفاوت محاسبه شده میان سن مغز مردان و زنان، قابل توجه است اما این تنها قسمتی از تفاوت میان آنها محسوب می شود. تفاوتی كه ما مشاهده كردیم، قویتر از بسیاری تفاوت های جنسیتی دیگر است كه تابحال گزارش شده اند.
زنان مسن، آزمایش های مربوط به حافظه و حل مشكل را بهتر از مردان پشت سر می گذارند. جوانی مغز زنان، حتی میان جوان ترین شركت كنندگان كه در ۲۰ سالگی قرار داشتند، مشخص بود.
گویال افزود: نتایج بررسی به این معنا نیست كه مغز مردان، زودتر پیر می شود؛ بلكه نشان داده است كه آنها از نظر متابولیكی سه سال زودتر از زنان به دوره بزرگسالی وارد می شوند. من فكر می كنم كه زنان به سبب جوان بودن مغزشان، كاهش شناختی زیادی را در سال های آخر زندگی تجربه نمی كنند. ما هم اكنون، در حال بررسی این مساله برای تأیید آن هستیم.
این پژوهش، در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" به چاپ رسید.1397/11/16
15:29:46
5.0 / 5
4987
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین