روحانی:

در جهان شبكه ای، درخت ممنوعه نسازیم، در مبحث حجاب، خطاب قرآن ابتدا به مردان است

در جهان شبكه ای، درخت ممنوعه نسازیم، در مبحث حجاب، خطاب قرآن ابتدا به مردان است به گزارش فیكس سرور رئیس جمهور ارتباطات و فناوری اطلاعات را نماد تحول جوامع در حوزه تكنولوژی دانست و با اشاره به اینكه مقاومت در مقابل فناوری ها و تحولات نوین، نگاهی قدیمی است، تصریح كرد: شناخت درست و فرهنگ سازی، تنها راه مدیریت و جلوگیری از مشكلات فناوری است.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار وزیر، معاونین و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر اینكه "مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست"، اظهارداشت: تكنولوژی های جدید منافع زیاد و خطرات محدودی دارد و ما نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا نماییم.
روحانی با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، اظهار داشت: تغییر نام چندباره این وزارتخانه نشان دهنده آن است كه این مجموعه راهی طولانی را در دل تغییرات تكنولوژیك طی كرده و به ترتیب از وزارت پست به وزارت پست و تلگراف و بعد تلفن و امروزه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تغییر نام و مأموریت داده است.
رئیس جمهور اضافه كرد: زمانی كه این وزارتخانه فقط متولی پست، تلگراف و تلفن بود، حكومت ها چندان نسبت به آن احساس دردسر نمی كردند اما با اختراع رادیو از آنجائیكه مردم دیگر می توانستند از فواصل دور و كشورهای دیگر كه تحت حاكمیت حكومت كشور خودشان نبود، پیام بگیرند، دردسر حكومت ها آغاز شد و گویا نخستین بار در ایران این پهلوی اول بوده است كه دستور اعمال فیلترینگ برای رادیو بعنوان نوظهورترین رسانه عصر خودش را صادر كرده بود.
روحانی تصریح كرد: پیشرفت و تكامل رسانه ها، با این دست مخالفت ها متوقف نشد و بعنوان مثال در جریان مبارزات انقلابی ملت ایران شاهد استفاده گسترده از ضبط صوت و نوارهای كاست بودیم. این فناوری اطلاعات و ابزار ارتباطات و انتقال اطلاعات بود كه پیام انقلاب ملت ایران را خیلی راحت و سریع منتقل می كرد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه مقاومت در مقابل فناوری ها و تحولات نوین، نگاهی قدیمی است، اضافه كرد: عادت انسان ها در استفاده از یك امكان و وسیله گاهی به صورت طبیعی تبدیل به حق می گردد كه هر نوع مخالفت با آن اقدامی نادرست از جانب استفاده كنندگان بشمار می رود و از جانب دیگر هم عده ای همواره با هر پدیده جدیدی مخالفت و مقابله می كنند و این دو خصیصه اجتماعی، عرصه ارتباطات و تجهیزات ارتباطاتی را هم شامل شده و شاهد می باشیم كه همچنان عده ای با پدیده هایی جدید بخصوص در زمینه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی مخالفت می كنند.

روحانی خاطرنشان كرد: درست است كه هر پدیده جدیدی امكان دارد در كنار فواید زیادش خطراتی هم داشته باشد اما این معقول نیست كه در مقابل احتمال بروز یك صدمه یا خطر، استفاده از ابزار یا امكانی كه فواید زیادی دارد را به صورت كلی كنار بگذاریم و از جانب دیگر اینگونه نیست كه همه عالم گوش به فرمان ما باشند تا ببینند كه چه زمانی استفاده از یك امكان یا ابزار جدیدی را ممنوع می نماییم تا آنها هم دیگر از آن استفاده نكنند!
رئیس جمهور تصریح كرد: به صورت طبیعی مردم استفاده از ابزار و امكانات جدید را بر اساس نیاز، نوع تفكر و سلیقه خودشان انتخاب می كنند و اساساً وقتی امكانات و ابزار جدیدی تولید می شود، نمی گردد به مردم اظهار داشت كه از آن استفاده نكنند بلكه راهكار صحیح، آموزش روش صحیح استفاده از آن امكان و چگونگی راه های پرهیز از خطرات آن است.
روحانی اظهار داشت: امروز زندگی همه مردم جهان در بستر فضای مجازی شكل و شیوه جدیدی یافته كه دائم هم در حال تغییر و تكامل است؛ تغییر و تحول عرصه فضای مجازی با زندگی مردم عجین شده و دیگر نمی گردد فضای مجازی را از زندگی مردم جدا كرد. دیگر این امر قابل تحقق نیست كه حاكمیت از مردم بخواهد بعنوان مثال موبایل را به خاطر برخی صدمه هایش كنار بگذارند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست، افزود: برخی فكر می كنند اختیاراتی از آسمان دارند تا بر زمینی ها هر فرمانی كه می خواهند صادر كنند، اما خداوند به پیامبر خاتم (ص) هم تاكید كرد كه تو وكیل مردم نیستی و فقط مأمور ابلاغ پیام هستی و مردم در پذیرش یا رد آن، مختار هستند. نمی توان با خواست عمومی مردم مبارزه كرد و این كار نه شدنی و نه مشروع و قانونی خواهد بود.
روحانی تصریح كرد: اگر كسی بخواهد مردم را مجبور به كاری كند دیگر اسم آن ارتباطی با دین و دینداری ندارد، چون كه اساس دین، فهم، درك و سپس پذیرش و انتخاب است و البته این اصل بر همه اصل های عرصه های دیگر صادق و حاكم است. مردم فهم دارند و در مواجهه با هر مسأله ای كه صدمه هایی دارد به دنبال فرا گرفتن فرهنگ صحیح استفاده از آن و راه های پرهیز از صدمه هایش هستند.
رئیس جمهور خاطرنشان كرد: امروز شاهد آن هستیم كه عده ای از فضای مجازی در جهت منافع شخصی و گروهی خودشان استفاده نامناسب می كنند و برپایه برخی تحقیقات انجام شده، لحن عمومی مردم كشورمان در فضای مجازی نسبت به دیگر كشورهای پیشرفته نامناسب تر است كه باید برای آن هم فكری شود.
روحانی تصریح كرد: به صورت طبیعی مخاطرات استفاده از یك امكان و ابزار جدید برای كسی كه تازه آغاز به استفاده از آن می كند، بیشتر از كسی است كه به استفاده از آن امكان و ابزار جدید عادت كرده است، بویژه اگر از همان آغاز در اختیار قرار گرفتن این ابزار و امكان جدید بخواهیم درخت ممنوعه هم برای آن تعریف نماییم كه آن وقت خود این درخت ممنوعه عاملی برای تحریك استفاده كننده به كشف دلیل این ممنوعیت است كه می تواند مخاطرات و صدمه ها را بیشتر كند.
رئیس جمهور اظهار داشت: باید قبول نماییم كه اشتباه كردیم فكر كردیم اگر بگوییم استفاده از فلان امكان ممنوع بوده و فیلتر است همه به آن گوش می كنند. دیدیم كه بعد از فیلتر هر امكانی، فیلترشكن آن بوجود آمد و هر چه سعی كردیم به صورت روزانه فیلترشكن های جدید ارائه شد و در نتیجه، زیان و آسیبی كه بخصوص به جوانان و فرزندان ما از ناحیه استفاده از فیلترشكن ها وارد شد، بیشتر از زمانی است كه به صورت عادی مثلاً از همان نرم افزاری كه فیلتركردیم، استفاده می كردند.
روحانی افزود: راه جلوگیری از مخاطرات ابزارهای ارتباطی جدید، فیلترینگ نیست، بلكه باید سواد رسانه ای و دیجیتال جوانان و نوجوانان و البته والدین و همه جامعه را بالا ببریم تا بتوانند در كنار استفاده مناسب از این امكانات، از مخاطرات و صدمه های آن هم در امان بمانند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه انحصار در هیچ پدیده ای جواب نمی دهد؛ چه در رسانه و چه در فناوری، اظهارداشت: امروزه شاهد آن هستیم كه استفاده از موبایل در ایران نسبت به خیلی كشورهای دیگر بیشتر است و یك دلیل مهم آن این است كه در كشور رسانه آزاد نداریم، فقط یك صدا و سیمای دولتی داریم و مردم برای دسترسی آزادانه تر به اطلاعات به استفاده از موبایل و دسترسی به فضای مجازی با استفاده از آن، هجوم آورده اند و بنابراین شاهد بروز تورم در استفاده از موبایل و فضای مجازی هستیم. اگر گروه ها و دسته های مختلف در كشور رادیو و تلویزیون داشتند، بخشی از حرف و سخن خویش را از آن طریق بیان می كردند و آن وقت به صورت طبیعی این تورم در زمینه استفاده از موبایل و فضای مجازی بوجود نمی آمد.
روحانی با تاكید بر اینكه باید این رویه ها اصلاح شوند، خاطرنشان كرد: البته باید همه به لزوم اصلاح این رویه ها و روندها برسیم. امروز هنوز همه به این نتیجه نرسیده ایم كه انحصار در هر زمینه و موضوعی مضر است؛ باید در زمینه گردش اطلاعات، آزادی بیشتر تولید نماییم و البته نیاز است كه نظارت در این زمینه هم به صورت قانونمند تقویت شود.
رئیس جمهور تصریح كرد: وقتی گردش آزاد اطلاعات رواج یابد و نظارت بر آن تقویت شود، دیگر شاهد آن نخواهیم بود كه هر كسی یا گروهی به صورت ناشناس و بدون شناسنامه بتواند از این عرصه برای بی اخلاقی های خود سوء استفاده نماید و یا از جانب دیگر شاهد آن نخواهیم بود كه عده ای به صورت فله ای با یك سیم كارت پیامك های تبلیغاتی انبوه بفرستند و وقت و عمر مردم را تلف كنند؛ اینگونه اتلاف وقت و عمر مردم و آزار و اذیت های بی حساب شرعاً حرام است و راه مقابله با آن تولید فضای آزاد و البته قانونمند نشر اطلاعات و نظارت قانونی و دقیق بر آن است.
روحانی با اشاره به اهمیت بهره گیری هر چه بیشتر و مؤثرتر از فضای مجازی، اظهار داشت: فضای مجازی و عرصه دیجیتال امروز نه بخش و شاخه ای از اقتصاد، بلكه بستر و پایه ای اصلی و اساسی برای اقتصاد است از جانب دیگر فضای مجازی می تواند همه مردم و فعالان اقتصادی را توانمند كند و زیربنای مناسب برای تسریع و تسهیل تعاملات اقتصادی، علمی و فرهنگی باشد. امروز همینطور فضای مجازی یك ابزار مؤثر برای تولید عدالت است چون كه با اتصال یك روستا به اینترنت پرسرعت امكان بهره مندی از خیلی از امكانات كشور برای روستائیان هم همانگونه كه برای شهرنشینان فراهم است، فراهم خواهد شد.
رئیس جمهور اضافه كرد: فضای مجازی زیربنای خیلی از تحولات اقتصادی و توسعه متوازن پایدار خواهد بود و در كنار توانمندسازی همه مردم فارغ از محل سكونت شان می تواند به گسترش عدالت اجتماعی كمك كرده و با تولید شفافیت به مبارزه مؤثر با فساد كمك نماید.

روحانی تصریح كرد: چندین بار تاكید كردم كه باید هر فرد یا مجموعه ای كه درخواست دریافت ارز دولتی برای واردات دارد از همان لحظه ثبت درخواست، مراحل بررسی و تأیید درخواست، در اختیار قرار دادن ارز، خرید كالا، انتقال آن، ترخیص از گمرك، انبار و نحوه و میزان توزیع در بازار را به صورت دقیق و به روز در فضای مجازی ثبت كند تا امكان فساد و سوء استفاده به حداقل برسد. دولت هم در جهت تحقق یكی از بزرگترین شعارهایش یعنی تولید شفافیت لوایح مورد نیاز را در دست بررسی دارد تا به مجلس تقدیم شوند.
رئیس جمهور همینطور با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی در زمینه تلاقی و تبادل اطلاعات ابراز امیدواری كرد كه این مصوبه هر چه سریع تر و به صورت كامل اجرایی شود.
روحانی با اشاره به سفر خود به كشور مالزی در حدود 30 سال پیش و پیشرفت های این كشور در آن دوره در زمینه فناوری اطلاعات، اظهار داشت: با استفاده از فناوری اطلاعات سرمایه گذاری و اجرای قراردادها تسهیل می گردد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه امروز باید تلاش و حركت بزرگی را در جهت استفاده از فناوری اطلاعات در بخش های مختلف انجام دهیم، تصریح كرد: اینكه می گوییم فیلتر وجود نداشته باشد به معنای این نیست كه این فضا بدون حساب و كتاب و نظارت باقی بماند بلكه هم باید نظارت كافی داشته باشیم و هم باید به كسانی كه از فضای مجازی استفاده می نمایند، آموزش های صحیح را ارائه دهیم.
روحانی اضافه كرد: امروز سواد داشتن تنها منحصر به خواندن و نوشتن نیست بلكه نحوه استفاده صحیح از فضای ارتباطی و فضای مجازی هم به شكلی سواد مخصوص به خویش را نیاز دارد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه امروز یك منبع بزرگی از اطلاعات با استفاده از تلفن همراه در اختیار افراد بخصوص نوجوانان و جوانان است و گاهی آنها در خیلی از مسایل اطلاعات بیشتری داشته و جلو می افتند، تصریح كرد: امروز مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه سنگینی را برای ارائه امكانات لازم به مردم بردوش دارند و باید برای توسعه دولت الكترونیك تلاش كنند، چون كه دولت الكترونیك حقیقتاً خواست و اراده مردم است.
روحانی افزود: درباره استفاده از دولت الكترونیك در مبحث سلامت و تولید شبكه های مرتبط در این راستا كه بسیار حائز اهمیت می باشد بارها با وزیر ارتباطات صحبت كردم و این كاری است كه باید صورت گیرد تا مردم با آسودگی بیشتر و بدون نیاز به انجام آزمایش ها و كارهای تكراری بتوانند در مكان های مختلف، به سلامت خود رسیدگی كنند.
رئیس جمهور با تاكید بر اینكه چاره رفع خیلی از مشكلات جامعه، تقویت، توسعه و سلامت دولت الكترونیك است، اظهار داشت: ما ناچاریم تحولی بزرگ در این راستا تولید نماییم كه البته دولت به صورت كامل از آن پشتیبانی می كند.
روحانی با اشاره به اینكه دولت برای توسعه فضای مجازی و افزایش پهنای باند در كشور فشارهای فراوانی را تحمل كرد، اما در مقابل همه آنها ایستاد، اضافه كرد: هر تصمیمی در هر دستگاهی برخلاف آن اتخاذ می شد دولت مخالفت می كرد و مردم اگر امروز به راحتی می توانند از این فضا استفاده كنند باید بدانند دولت یازدهم و دوازدهم از آبروی خود در این راستا مایه گذاشت.
رئیس جمهور با اشاره به لزوم مراقبت و صیانت از این دستاوردها و واگذاری امور به مردم، خاطرنشان كرد: به جز امور زیرساختی كه نیاز به تلاش و فعالیت بخش های دولتی دارد، باید تولید محتوا را به مردم واگذار نماییم و در حقیقت رسانه، فضای مجازی، كتاب، تئاتر و سینما هر كدام باید وظیفه و كار خویش را انجام دهند و هیچ یك جایگزین هم نمی شوند و همه باید بتوانند از این فناوری استفاده كنند.
روحانی اشتغال جوانان بخصوص افراد تحصیلكرده را یكی از مسئولیت های مهم مسئولان دانست و اظهار داشت: امروز آمار رسمی بیكاری در كشور در مجموع حدود 11.7 دهم درصد است، اما اگر در اقشار مختلف مانند جوانان تحصیلكرده یا زنان و نوجوانان وارد شویم می بینیم كه این آمار افزایش می یابد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه مسئولیت ما این است كه باید برای همه شغل تولید نماییم، اظهار داشت: روزگاری كه بخواهیم بگوییم خانم ها باید فقط در خانه باشند و حق آمدن در جامعه را ندارند، گذشته است.
روحانی با اشاره به اینكه همه باید اصول مربوط به خویش را حفظ كنند، اظهار داشت: متأسفانه در مسأله حجاب، اول از زن شروع می نماییم در حالیكه قرآن ابتدا مرد را از نگاه هرز دور می كند، اما ما می رویم و بخاطر حجاب دختران و زنان را دستگیر می نماییم.

رئیس جمهور افزود: اساس حجاب برای امنیت زن است همانطور كه خدا در قرآن می فرماید، حجاب را برای پیشگیری از صدمه زن قرار داده تا مورد آزار و اذیت عده ای مریض قرار نگیرند. همه آنچه درباره حجاب در قرآن آمده برای پشتیبانی از زن است اما به گونه ای رفتار شده كه انگار باید چماقی بر سر زن باشد و این بخاطر آن است كه مساله حجاب را درست در جامعه تبیین نكردیم.
روحانی با اشاره به اینكه زنان در بعضی امور سلامت بهتری نسبت به مردم دارند، اظهار داشت: باید برخی امور را كه مربوط به زنان است و آنان بهتر می توانند انجام دهند، به آنها واگذار نماییم، به گونه ای كه برپایه تجارب گذشته در وزارتخانه ها تابحال هیچ فساد مالی از جانب زنان در مسئولیت های مختلف دیده نشده است.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه باید از همه نیروهای خلاق جامعه استفاده نماییم، تصریح كرد: هر كجا مسئولیتی به جوانان و بانوان واگذار شد، ضرر نكرده ایم و نمونه بارز آن حضور یك جوان بعنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است؛ كم داشتیم وزیری در این سن مسئولیت را به عهده بگیرد و موفق باشد و مدیران با تجربه هم مدیریت او را قبول داشته باشند و امروز یك نیروی جوان، با ایمان، ایثار و ایستادگی در این بخش مدیریت می كند.
روحانی اضافه كرد: شرط اول ما با آقای جهرمی در هنگام پذیرش مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این بود كه باید در جهت تولید شغل تلاش مضاعفی داشته باشد و ایشان قول داد كه سالانه صد هزار شغل را تولید كند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه سرمایه گذاری و تولید مشاغل بزرگ نیاز به افرادی زیاد و سرمایه ای بالا دارد، اظهار داشت: یك شركت نوپا و یا یك استارتاپ و سرمایه اندك می تواند اشتغال بوجود آورده و خود به مرور زمان سرمایه آفرین شود و راحت ترین و كم هزینه ترین راه برای تولید اشتغال هم همین است.
روحانی با اشاره به لزوم تلاش در جهت توسعه گردشگری بعنوان بخشی مهم در كشور كه باید با استفاده از آن نشاط اجتماعی و اشتغال تولید شود، اظهار داشت: فناوری اطلاعات می تواند در زمینه معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی كشور و آثار باستانی، مؤثر بوده و باعث جذب گردشگران و راهنمای آنان باشد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه امروز در بعضی زمینه های علمی مانند ساخت خودرو، هواپیما و صنایع فضایی با پیشرفت های روز دنیا فاصله داریم، اضافه كرد: خوشبختانه در بخش آی تی و آی سی تی به سرعت فاصله ها در حال كاهش هستند و خدماتی كه امروز به مردم ارائه می گردد در بعضی زمینه ها با كشورهای پیشرفته مشابه است.
روحانی با اشاره به اینكه برپایه گزارشات و آمارها روزانه تعداد زیادی از افراد برای انجام كارهای خود به ادارات رجوع می كنند، اظهار داشت: باید با استفاده از دولت الكترونیك میزان مراجعات حضوری مردم را به اداره ها و دستگاه ها به حداقل ممكن برسانیم.
رئیس جمهور تاكید كرد: باید زمینه ها و امكانات لازم برای فعالیت جوانان و انسان های مستعد و باانگیزه و تحصیل كرده را فراهم نماییم تا بتوانیم به رتبه علمی كه در شأن ملت ایران است، دست پیدا نماییم.
روحانی با اشاره به اینكه ملت ایران در خیلی از زمینه ها مانند دمكراسی، حضور در پای صندوق رأی، تأسیس دانشگاه ها و دارالفنون ها، روزنامه ها و آزادی ها در منطقه پیشتاز بوده و در خیلی از حوزه ها پیشرفت های خوبی داشته است، تصریح كرد: امروز نه تنها در زمینه مسایل فناورانه، بلكه در موضوعات اجتماعی همچون برگزاری انتخابات مختلف، پیشرفت در علم و تحقیقات و سطح كیفی دانشگاه ها، موفقیت ها و رشد خوبی داشته ایم و باید تلاشی مضاعف داشته باشیم تا شاهد ایرانی پیشرفته و آبادتر باشیم.
پیش از سخنان رئیس جمهور مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارشی از دستاوردها و اولویت های اصلی این وزارتخانه در اجرای برنامه ها و طرح های مختلف و چالش های پیش رو ارائه و از حمایت ها و پیگیری های دكتر روحانی در زمینه برنامه در رابطه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قدردانی نمود.
طبق گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه قابل توجه دسترسی همگانی به ارتباطات، توسعه های روستایی و افزایش پهنای باند اینترنت همچون دستاوردهای این وزارتخانه در دولت یازدهم و دوازدهم است.
تكمیل دسترسی همگانی، سهم حوزه آی سی تی از تولید ناخالص ملی، توسعه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات بعنوان كلید حل ابرچالش های كشور، تحول دیجیتال، آغاز معماری نوین نهادهای اقتصاد دیجیتال در كشور، تولید پارك های اقتصاد دیجتال، تقویت شتاب دهنده ها و صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، تدوین لایحه های مهم حفاظت از داده و نوآفرین، ابتكارعمل برای تولید پیمان منطقه ای چهارجانبه میان ایران، روسیه، تركیه و جمهوری آذربایجان، آزادسازی منابع داده ای دولت جهت استفاده كسب و كارهای بخش خصوصی، توسعه كاربردهای صنعت فضایی، رویكرد جدید در دولت الكترونیك، جوان گرایی و شایسته سالاری و پیگیری طرح های چهارگانه اشتغال همچون اولویت های مورد پیگیری در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
همچنین بعضی از معاونین و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم گزارشی از روند اقدامات و فعالیت های انجام شده در حوزه های تحت مدیریت خود ارائه كردند.

خبرنگار: محسن فرامرزی
دبیر: رییسی


1397/11/01
14:07:04
5.0 / 5
4711
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین