دستاورد محققان دانشگاه امیركبیر

تولید پارچه دوجداره برای جذب آلودگی صوتی محیط

تولید پارچه دوجداره برای جذب آلودگی صوتی محیط فیكس سرور: تهران- پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر پارچه های دوجداره ای تولید كرده اند كه قادر به جذب آلودگی های صوتی محیط است.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی امیركبیر، مجری این طرح وجود صداهای نامطلوب و ناهنجار را یكی از آلودگی های محیط زیست نام برد و اظهار داشت: این آلودگی سبب سلب آسایش افراد می شود، برای رفع این آلودگی ها روش های متفاوتی توسط محققان نمایش شده است.
محمد داودآبادی فراهانی استفاده از پارچه های طراحی و تولید شده متناسب با اماكن را همچون روش های مناسب كاهش آلودگی صوتی عنوان نمود و افزود: در این تحقیق یك دسته پارچه های دوجداره كه روی ماشین های حلقوی تاری تولید می شوند، به لحاط میزان جذب صوت بررسی شدند.
این دانش آموخته دوره كارشناسی ارشد دانشكده مهندسی نساجی افزود: نتایج به دست آمده از این تحقیق تجربی نشان داد كه می توان با ساختمان بافت مناسب، همین طور لایه گذاری متفاوت به كاهش آلودگی صوتی در فركانس های متنوع دست یافت.
وی به جزئیات این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: در این تحقیق نمونه هایی از پارچه دوجداره حلقوی تاری با طرق مختلف قرار دادن نخ بین دو لایه پارچه در یكی از كارخانجات ایران تولید و با تنظیم ماشین، ضخامت و وزن نمونه ها با تغییرات مورد نظر بافته شد.
فراهانی انجام آزمایش های مربوط به جذب صوت روی نمونه ها تحت فركانس های مختلف را از دیگر مراحل این تحقیق عنوان نمود و تصریح كرد: از این پارچه ها می توان برای كاهش آلودگی صوتی در سالن هایی كه فضای داخل آن با پارتیشن از هم جدا شده تا محل استقرار كاركنان قرار گیرد استفاده نمود.
وی استفاده برای تزئین دیوار ساختمان را كه در ضمن آلودگی صوتی را می كاهد، از دیگر كاربردهای این پارچه ها ذكر كرد و اضافه كرد: ساختمان بافت با بیشترین مقدار تخلخل حداكثر جذب صوت را دارد. ضمن آنكه تخلخل بیشتر، مصرف نخ را در تولید پارچه دوجداره حلقوی تاری كمتر می كند كه از نظر اقتصادی مطلوب است.
محقق این طرح با اشاره به اینكه ارتقای جذب صوت این پارچه مرحله بعد تحقیق است، گفت: برای این منظور پارچه با نانو الیاف پوشش داده خواهد شد.
این طرح با راهنمایی دكتر علی اصغر اصغریان جدی از اعضای هیات علمی دانشكده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیركبیر و دكتر مصطفی جمشیدی اوانكی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان انجام شده است.
علمی**9157*2017


1397/09/05
21:03:13
5.0 / 5
4546
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , صنعت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین