چرا فیبرنوری به منازل نرسید؟

چرا فیبرنوری به منازل نرسید؟ فیكس سرور: به قول مدیرعامل سابق شركت مخابرات ایران، با اینكه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد، اما علت عدم پیشرفت این پروژه، عدم سرمایه گذاری شركت های اینترنتی است و البته برای ورود بخش خصوصی به این عرصه، به تسهیل قوانین نیاز است.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، پروژه رساندن فیبر نوری به در منازل و جایگزینی آن با كابل مسی با عنایت به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سال های اخیر مورد توجه مسئولان وزارت ارتباطات قرار گرفت. البته در ابتدا اپراتور چهارم (ایرانیان نت) بعنوان مجری این پروژه در نظر گرفته شد كه با مشكلات مالی روبه رو و بعد از آن هم مخابرات، امكان واگذاری فیبر نوری به مشتركان را در پروژه ای تحت عنوان «تانوما» در اختیار گرفت.

محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- دو سال پیش درباره فیبرنوری اظهار كرده بود: در بحث FTTX انحصاری در كشور وجود ندارد، چون كه شركت های FCP مجوز فعالیت در بخش FTTC را دارا هستند و در نهایت تنها یك بخش FTTH (فیبر نوری به در منازل) است كه در انحصار شركت ایرانی ها نت قرار دارد. در این میان نكته مهم آنكه این طرح نیاز به سرمایه گذاری عظیم دارد و نوع سرمایه گذاری آن از جنس دیربازده است. اما اكنون اغلب شركت ها از مخابرات گرفته تا شركت های FCP با وجود ادعاهای متعددی كه در حوزه سرمایه گذاری دارند، طی یك سال اخیر سرمایه گذاری عمده ای انجام نداده اند.

البته بعد از ایرانی ها نت، شركت مخابرات ایران، پروژه فاز اول اتصال فیبر نوری به منازل را با عنوان تانوما (تارهای نوری مخابرات ایران) افتتاح نمود و در حالیكه در ابتدا در هشت استان عرضه شده بود، هدف گذاری كرد كه در گام بعدی شهرهای بزرگ و مراكز استان ها را تحت پوشش این طرح قرار دهد. البته مخابرات همان زمان اعلام نمود باآنكه در هر نقطه ای كه ظرفیت سازی شده و پوشش وجود داشته باشد، مشتری می تواند از خدمات و سرویس های تانوما استفاده نماید. اما تا ظرفیت سازی در كل كشور، حداقل پنج سال زمان لازم است.

فیبر نوری سرمایه گذاری كلان می خواهد

در این راستا و درباره پیشرفت فیبر نوری صابر فیضی - مدیرعامل سابق شركت مخابرات ایران- به ایسنا اظهار داشت: انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد اما شركت های اینترنتی توان سرمایه گذاری در این زمینه ندارند، چونكه فیبر نوری سرمایه گذاری كلان می خواهد.

وی افزود: اما از طرفی مخابرات توان این سرمایه گذاری را ندارد و از سوی دیگر سایر شركت ها هم برای سرمایه گذاری نمی آیند، بنابراین فیبر نوری منحصر به شركت هایی شده كه از قبل در این زمینه سرمایه گزاری نموده اند. به جهت اینكه شركت های خصوصی بخواهند وارد این عرصه شوند، حاكمیت باید نقش اساسی را داشته باشد و قوانینی كه مصوب شده را تسهیل و به آن ها عمل كند.

به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، با اجرای پروژه «فیبر نوری به منازل»، به جای كابل مسی، فیبر نوری به كاربران خانگی، ادارات و موسسات عرضه می گردد. طرح اتصال فیبر نوری كه سرعت ارتباط را در حد چشمگیری بالا می برد، در كشورهای مختلف دنیا انجام شده است. اما جایگزینی فیبرنوری به جای كابل مسی زمانی مقرون به صرفه خواهد بود كه محتوای دیجیتالی بسیار زیادی بر روی شبكه ها تعریف شود و كاربران نیاز به داشتن سرعت بالا را احساس كنند.

اتصالات پهن باند فیبر به خانه یا همان اتصالات پهن باند FTTH، معرف اتصالات كابل فیبرنوری برای اماكن به صورت اختصاصی است. این سیستم ها كه برپایه نور هستند، توان انتقال انبوهی از اطلاعات به شكل كارآمدتری از قبیل تلفن، ویدئو، داده و غیره را در مقایسه با شیوه سنتی كابل های مسی دارا هستند. این فناوری به سرعت رو به گسترش است چونكه برتری هایی نسبت به فناوری های كنونی دارد كه امكان اتصال پرسرعت تر و ظرفیت برد بیش تر نسبت به زوج های پیچیده رسانا و خطوط DSL همچون آن هاست.
1397/07/29
18:34:20
5.0 / 5
4499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین