سود فیلترینگ تلگرام در جیب شركت های عرضه اینترنت!

سود فیلترینگ تلگرام در جیب شركت های عرضه اینترنت! فیكس سرور: بررسی های صورت گرفته در مركز افكارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) گویای آن می باشد كه با وجود فیلترینگ، همچنان بیشتر از ۴۷ درصد كاربران از تلگرام استفاده می نمایند و در ماه های گذشته میزان استفاده از شبكه های اجتماعی داخلی كاهش چشمگیری داشته است.


بر مبنای نتایج این نظرسنجی هم اكنون و با گذشت حدود پنج ماه از فیلتر تلگرام ۴۷.۳ درصد از كل پاسخگویان اعلام كرده­ اند همچنان از تلگرام استفاده می ­كنند كه این عدد نسبت به خرداد ماه تقریباً ثابت مانده است؛ بر مبنای نتایج این نظرسنجی زنان و مردان تقریباً به یك میزان از تلگرام استفاده می­ كنند.
از سوی دیگر طبق اعلام پلیس فتا، بین 10 تا 12 میلیون ایرانی از فیلترشكن استفاده می كنند؛ به نظر می آید اغلب این كاربران برای دسترسی به تلگرام مجبور شده اند فیلترینگ را دور بزنند. با كنار هم قرار دادن این دو مبحث می توان نتیجه گرفت كه فیلترینگ تلگرام بر خلاف انتظارات چندان موفق نبوده است اما سوال اینجاست كه آیا استفاده از فیلترشكن ها، تأثیری در افزایش مصرف حجم اینترنت خریداری شده توسط كاربران و در نتیجه سود شركت های عرضه اینترنت داشته است یا خیر؟
حمیدرضا عابدینی، كارشناس آی.تی در مورد این پرسش به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: در مورد فیلترشكن ها و تأثیر آنها بر روی حجم مصرفی اینترنت لازم است نخست این نكته ذكر شود كه فیلترشكن ها با عنایت به فرایند رمزنگاری و همینطور قرارگرفتن به شكل یك واسط بین سیستم شما با سرور مقصد سبب مصرف بیشتر حجم می شوند.
عابدینی با اشاره به اینكه در نگاه اول این افزایش مصرف چندان محسوس به نظر نمی‎ رسد اضافه كرد: با این وجود به تناسب نوع رمزنگاری و فرایند مربوط به هر فیلترشكن، این افزایش مصرف متغیر بوده و در بعضی ابزارها كمتر و در بعضی بیشتر است.
وی تصریح كرد: نكته جالب تر اینكه حتی اگر سیستم شما (فرضاً موبایل شما) تنها به فیلترشكن متصل باشد و هیچگونه استفاده ای از اینترنت مثل چك كردن شبكه های مجازی و كار با مرورگر و... صورت نگیرد با این وجود از حجم اینترنت به مراتب استفاده بیشتری می گردد تا حالت عادی و بدون استفاده با فیلترشكن. ازاین رو در حالت كلی و نگاه اجماعی به مبحث (با توجه به آمار عرضه شده از كاربران و استفاده 10 تا 12 میلیون ایرانی از فیلترشكن) می بینیم كه این قبیل ابزارها به شكلی می توانند به اپراتورها و خدمات دهندگان اینترنت سودرسانی داشته باشند.
عابدینی اعلام نمود: با عنایت به تعداد بالای نصب این ابزارها طبیعتا نمی توان اظهار داشت كه میزان این سود كم و ناچیز است.
قبل از این محمدجواد آذری، وزیر ارتباطات در برنامه دست خط اظهار داشته بود: یكی از پیام رسان ها ادعا داشت كه می تواند به ۲۰ میلیون نفر خدمات دهد؛ این حرف حرفی تبلیغاتی بود و با واقعیت همخوانی نداشت و وقتی نتوانستند تقصیر را بر گردن وزارت ارتباطات انداختند.
وی با اشاره به اینكه هاتگرام و تلگرام بنا بر تصمیم مركز ملی فضای مجازی و برای دوره گذار از فیلترینگ تلگرام به فعالیت خود ادامه دادند، افزوده ما در دی ماه ۹۶ در اطلاعیه ای رسمی اعلام كردیم كه امنیت نسخه های غیررسمی تلگرام را تایید نمی نماییم.
جهرمی اضافه كرده در برابر تهدید بین المللی قرار گرفته ایم و نمی توان گفت بدون ارتباط با دنیا فقط با خودمان ارتباط داشته باشیم بلكه نگاهمان باید درونگرا و همزمان برون نگر باشد. من مسئول بستن این شبكه ها نیستم و خدمات دهندگان دسترسی، بنا به حكم قضایی، موظف به بستن شبكه های فضای مجازی می باشند.

1397/07/22
21:49:38
5.0 / 5
4975
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین