مسیر پر پیچ و خم دانش بنیان ها تا تجاری سازی

مسیر پر پیچ و خم دانش بنیان ها تا تجاری سازی فیكس سرور: سمنان - روند فعالیت شركت های دانش بنیان از مسیر پارك های علم و فناوری در كشور جا افتاده است، ولی همچنان تا تجاری سازی و تبدیل ایده ها به ثروت، نخبگان كشور با مشكلات متعددی مواجهند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایرنا، شركت های دانش بنیان ظرفیت جدی و قانونی در راه توسعه به منظور استفاده از توان علمی نخبگان در رفع نیاز های كشور و اشتغالزایی برای استعدادها است كه طبق گفته فعالان این عرصه، با عنایت به شرایط حاكم بر جامعه حمایت واقعی، قوانین نظارتی، ملاحظات قانونی و تجاری سازی محصولات آن ها باید جدی گرفته شود.
شركت دانش بنیان یا متمركز بر دانش به شركت هایی گفته می گردد كه دانش و فناوری، جزئی جدایی ناپذیر از دارایی اساسی آن هاست و در واقع آن ها یكی از محورهای اساسی در اقتصاد دانش بنیان و رشد و توسعه جوامع امروزی به شمار می آیند.
به باعث آیین نامه مربوط، شركت های دانش بنیان، موسسه های خصوصی یا تعاونی هستند كه به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در جهت گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید كالا و خدمات در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان بخصوص در تولید نرم افزارهای مربوط تشكیل می گردد.
طبق آیین نامه مصوب، شركت های دانش بنیان اهدافی نظیر ترغیب هیات علمی دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت های بیشتر در رفع نیاز جامعه و تجاری سازی یافته های پژوهشی را دنبال می كنند.
بیشتر این شركت ها در پارك های علم و فناوری و مراكز رشد فناوری مستقر و فعال می باشند و حمایت هایی از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آنها برای تجاری سازی محصولاتشان صورت می گیرد با این وجود فعالان این بخش معتقدند كه مشكلات و چالش هایی در پیش روی آن ها برای توسعه فعالیت ها و فروش محصولاتشان وجود دارد.
بر اساس تازه ترین آمار سامانه كارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شركت های دانش بنیان كشور، تعداد شركت های دانش بنیان تولیدی نوع 2 (صنعتی) یك هزار و 346 شركت و تعداد شركت های دانش بنیان نوپا نوع یك یك هزار و 145 شركت و تعداد شركت های دانش بنیان نوپا از نوع دو 370 شركت است.
فعالان بعضی از این شركت های دانش بنیان و تعدادی از مخترعان كشور در گزارش ایرنا به بعضی از مشكلات فعالیت نوآورانه و علمی در كشور اشاره كردند.
در این گزارش مهمترین مشكلات نخبگان و مخترعان، عملی نشدن حمایت های قانونی، مشكلات دریافت تسهیلات، كامل نبودن روند حمایت های علمی، مشكلات نخبگان در راه اشتغال، ناآشنا بودن سرمایه گذاران با فایده های علوم دانش بنیان، مشكلات تجاری سازی، پیچیده بودن روند درآمدزایی علوم دانش بنیان، فراهم نبودن شرایط صنعت برای تغذیه از علوم دانش بنیان، مقاومت بخش اجرایی كشور در بهره گیری از دستاوردهای علمی نخبگان و فقدان مشوق های كافی برای افراد نخبه، عنوان شد.

** فرار ایده ها در نتیجه نبود پشتیبانی از تجاری سازی
مخترع تولید كربن فعال اسفنجی با فرایند فعالسازی انجماد در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: نبود توجه و حمایت لازم و كافی از نخبگان و مخترعان منتج به فرار مغزها و ایده ها از كشور شده است.
مجتبی شگفتی اضافه كرد: نخبگان حاضر در كشور هم از جانب مسئولان حمایت نمی شوند.
وی بیان كرد: با وجود تاكید رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از بنیاد نخبگان، در عمل این اتفاق نیفتاده است.
شگفتی با اشاره به اقدام شخصی در ثبت اختراع، افزود: اطلاع رسانی ها در زمینه حمایت های مالی، علمی و حقوقی از مخترعان ضعیف است.
وی اضافه كرد: زمانی كه یك ایده از مجرای اصلی مانند بنیاد نخبگان عبور كند، دولت می تواند آنرا به اشكال گوناگون و مورد نیاز خود شكل دهد.
به گفته شگفتی، پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و تبدیل ایده به ثروت و چرخه تجاری سازی آن از جانب ارگان های متولی، به سود كشور است.

** مخترعان بعنوان رسته شغلی رسمیت ندارند
این مخترع با بیان این كه به خیلی از مشاغل همچون پزشكان و وكلا تسهیلات تعلق می گیرد، تصریح كرد: بانك ها به مشاغل گوناگون تسهیلات پرداخت می كند اما در مورد مخترعان همینطور مساله ای به راحتی محقق نمی گردد.
وی خاطرنشان كرد: دانش بنیان ها باید در اولویت دریافت تسهیلات قرار گیرند.
شگفتی افزود: با وجود رجوع به پارك علم و فناوری در استان خراسان شمالی، ارتباط لازم به جهت همكاری و حمایت برقرار نشد.
به گفته وی، بی توجهی از جانب پارك علم وفناوری سبب رجوع مجدد نخبه به این مراكز نمی گردد، در صورتیكه جذب و پشتیبانی از نخبگان جزو وظایف پارك های علم و فناوری به منظور رشد جامعه است.

** نبود ارتباط بین صنعت و دانش بنیان ها
مخترع تولید كربن فعال اسفنجی خاطرنشان كرد: استقبال سرمایه گذاران صنعتی از ایده های مخترعان زمانی میسر می گردد كه ارتباط لازم بین 2 طرف تولید شود.
وی اظهار داشت: تولید اتاق فكر برای حضور و تحقق ارتباط مخترعان و سرمایه گذاران و صاحبان سرمایه به مراتب ایده های بیشتری ظهور می كند.
مخترع تولید كربن فعال اسفنجی اظهار داشت: اختراع در شرایط سخت و محدودیت ها به وجود می آید، ركود به وجود آمده در صنعت اكنون فرصتی برای مخترعان و توجه به ایده هاست.

** دانش بنیان ها فرصت كشور در شرایط تحریم ها
مخترع تولید كربن فعال اسفنجی با فرایند فعالسازی انجماد تصریح كرد: توجه و پشتیبانی از مخترعان در عبور از تحریم ها و شرایط ركود اقتصادی تاثیر گذار است، چون كه دانش بنیان ها باید محصولات رقابت پذیر و قیمت مناسب و بازدهی بالا تولید شود.
این مخترع به لزوم استفاده از ظرفیت های فكری نخبگان برای برون رفت از وضعیت كنونی تصریح كرد و اظهار داشت: در شرایط اقتصادی حاكم، جشنواره ها باید به منزله اتاق فكری برای عرضه ایده های نخبگان و دست یابی به تعامل در زمینه های مختلف باشد.
به گزارش فیكس سرور به نقل از ایرنا، مهمترین خصوصیت تولید كربن فعال مساحت سطح ویژه و ظرفیت جذب آن می باشد.

** راه پر پیچ و خم مخترعان تا تجاری سازی
مخترع نخ بخیه جهت پیوند عضله و تاندون با قابلیت ترمیم كنندگی بالا هم در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تلاش ها در جهت افزایش حمایت ها از نخبگان و مخترعان است اما به صورت مطلوب محقق نمی گردد.
سیده مائده هاشمی اضافه كرد: راهكارها و قوانین در مجموعه های مختلف باید به سود فعالیت نخبگان تدوین شود.
وی با اشاره به منفعت طلبی صنایع برای سرمایه گذاری در زمینه اختراع نخبگان، بیان كرد: سرمایه گذاران و صنایع داخلی با اولویت صرفه اقتصادی در هنگام تجاری سازی محصولات دانش بنیان وارد عرصه می شوند.
به گفته هاشمی، در خیلی از موارد تنها 20 درصد سهام به ایده و بُعد علمی طرح اختصاص داده می شود و این امر به گونه ای ظلم به نخبگان است.
مخترع نخ بخیه جهت پیوند عضله و تاندون با اشاره به این كه با آگاهی بخشی ایده های بیشتری در راه دانش بنیان به ثروت تبدیل می شود، خاطرنشان كرد: اطلاع رسانی در زمینه تبدیل ایده به محصولات دانش بنیان در سطوح مختلف دانشگاهی باید افزایش یابد تا شاهد تجاری سازی بیشتر محصولات و رشد و توسعه اقتصادی دانش بنیان باشیم.

**حمایت ها در حد شعار است
مدیر شركت سیماب سمنان و تولید كننده كولرهای ترموپلاست و طراحی و ساخت پنل سمنان هم با اشاره به نبود پشتیبانی از مخترعان و نخبگان در كشور، اظهار داشت: تابحال حمایت ها از اختراع ها در حد شعار است و به شكل واقعی محقق نمی گردد.
علی پایدار علمداری اضافه كرد: پارك علم و فناوری رسالت خویش را از نظر علمی و معنوی به خوبی انجام داده و با معرفی نیروهای نخبه و جوان دانشگاهی به شركت های دانش بنیان زمینه اشتغال آن ها را فراهم می آورد.
وی افزود: پارك علم و فناوری باید مشكلات شركت های دانش بنیان را به اطلاع مسئولان و دستگاه های اجرایی برساند و برای رفع آن ها پیگیری های لازم را انجام دهد.

** خارجی ها راغب تر از سرمایه گذاران داخلی
پایداری علمداری به ضرورت تغییر نگرش مسئولان نسبت به شركت های دانش بنیان تاكید و افزود: نگاه و رویكرد مسئولان به شركت های دانش بنیان باید بر مبنای درآمدزایی و اشتغال زایی آن ها برای جامعه بخصوص جوانان باشد در صورتیكه در ایران توجه بیشتر به سمت رتبه بندی های علمی و آماری معطوف است.
وی، به نبود حمایت سرمایه گذاران داخلی از شركت های دانش بنیان اشاره و خاطرنشان كرد: سرمایه گذاران و شركت های خارجی بسیار علاقه مند به سرمایه گذاری در طرح های نوآورانه شركت های دانش بنیان ایرانی هستند و گاهی این علاق بیشتر از رغبت سرمایه گذاران داخلی است.
وی افزود: شركت های خارجی خواستار تولید خط تولید اختراع های شركت های دانش بنیان در كشورهای خود و یا خواستار در اختیار گرفتن بازار اختراعات ایرانی در كشور خود هستند.
مخترع طرح های نو در صرفه جویی انرژی، به رد پیشنهاد كشورهایی نظیر عراق و تركیه برای تولید در این كشورها اشاره و تصریح كرد: پشتیبانی از تولید و سرمایه گذاری در بخش دانش بنیان توسط بخش های خصوصی، نهادهای داخلی و سرمایه گذاری خارجی به شرط حضور در ایران منتج به اشتغالزایی برای جوانان و خروج از ركود اقتصادی كشور است.
به گفته پایداری علمداری، پشتیبانی از جوانان بخصوص در حوزه علم باید با تقویت و حمایت همه جانبه از شركت های دانش بنیان در كشور در اولویت قرار گیرد.

** حمایت وزارت علوم از دانش بنیان ها افزایش یابد
مخترع قفل كتابی هوشمند بی سیم هم در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به روند پشتیبانی از اختراع های نخبگان در كشور، اضافه كرد: حمایت ها از اختراع نخبگان باید توسط پارك علم و فناوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت گیرد.
پیمان رزاق پناه اظهار داشت: مشكلات شركت های دانش بنیان در 2 مرحله ثبت و برندسازی تقسیم بندی می گردد.
وی با تاكید بر این كه شركت های دانش بنیان برای موفقیت بیشتر نیازمند حمایت هستند، خاطرنشان كرد: با اینكه حمایت ها از آن ها از جانب پارك علم و فناوری صورت می گیرد، اما وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این زمینه عملكرد كافی و مثبتی ندارد.
رزاق پناه افزود: آن طور كه باید و شاید از ایده های نو از جانب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استقبال نمی گردد، در صورتیكه شركت های دانش بنیان نیازمند حمایت بیشتر از این وزارت خانه است.
مخترع قفل كتابی هوشمند بی سیم با اشاره به بعضی از چالش ها و موانع در ثبت و تجاری سازی محصولات دانش بنیان، خاطرنشان كرد: در راه حركت مخترعان سنگ اندازی وجود دارد و پیچ و خم های اداری و كاغذ بازی ها زائد در آن ها، روند فعالیت نخبگان و مخترعان را سخت و با موانع روبرو می كند.
وی خاطرنشان كرد: با وجود نوآوری در محصولات دانش بنیان، نبود مشابه داخلی و خارجی و هم لزوم ساخت قفل های هوشمند با عنایت به مسایل امنیتی لازم در جامعه، هیچ حمایتی از جانب پارك علم و فناوری خراسان رضوی صورت نگرفت و فعالیت را در پارك پردیس دنبال كردیم.

** نظارت در پرداخت تسهیلات افزایش یابد
رزاق پناه به لزوم در نظر گرفتن ضوابط به جای روابط در پرداخت تسهیلات، اضافه كرد: در فرآیند توسعه تولید محصولات دانش بنیان، تسهیلات در اختیار تولیدكنندگان و ثروت آفرینان واقعی قرار داده شود و نظارت بر روی آن ها صورت بگیرد.
وی، به پرداخت تسهیلات صندوق توسعه فناوری نوین به شركت های دانش بنیان اشاره و بیان كرد: این صندوق حمایت خوبی در زمینه پرداخت تسهیلات به شركت های دانش بنیان دارد و با وجود ثبت شركت در خراسان رضوی از جانب پارك علم و فناوری حمایت انجام می گیرد.
مخترع قفل كتابی هوشمند بی سیم، به لزوم تولید محصولات با كیفیت با استفاده از دانش و فناوری های روز برای رقابت پذیری با محصولات خارجی و جذب سرمایه گذار تاكید و خاطرنشان كرد: باتوجه به شرایط اقتصادی كشور و ضرورت بهره وری از اقتصاد دانش بنیان برای برون رفت از ركود اقتصادی، محصولات دانش محور با برخورداری از كیفیت بالا برخوردار در بازارهای رقابت جهانی باقی می مانند.
به گزارش فیكس سرور به نقل از ایرنا، قفل كتابی هوشمند بی سیم كه ایمن ترین ابزار امنیتی در حوزه قفل های هوشمند به حساب می آید كه در آن به جهت افزایش ضریب امنیتی در مقابل باز شدن غیر مسوولانه در قفل حذف شده و باز شدن قفل تحت فرامینی به اشكال مختلف است.

** معضلی به نام اعتماد به برخی سرمایه گذاران
مخترع چمچه دیجیتالی با قابلیت ثبت قیمت به نسبت وزن در گفت و گو با ایرنا، اضافه كرد: حمایت ها از جانب مسئولان مطلوب نبوده است و حمایت ها پس از گذراندن مراحل ثبت اختراع و كسب رتبه سطح سه توسط مخترع آغاز می گردد.
صادق حیدری با اشاره به هزینه های لازم برای ثبت اختراع، اظهار داشت: حمایت ها باید با شناسایی نخبگان پیش از ثبت اختراع توسط سازمان های متولی همچون نخبگان و عرضه طرح آن ها، صورت گیرد.
وی با بیان این كه نخبگان در روند انجام اقدامات نیازمند حمایت مالی هستند، افزود: برای ثبت اختراع و انجام بقیه امور نیازمند به تسهیلات بانكی بودم اما موفق به دریافت آن نشدیم.
حیدری، به نبود اعتماد به شركت های سرمایه گذار اشاره و خاطرنشان كرد: سرمایه گذاران داخلی به شرط این كه طرح به نام آن ها ثبت گردد و متقابل امتیازاتی به مخترع داده شود حاضر به همكاری هستند كه این امر منتج به صلب اعتماد از سرمایه گذاران و شركت های داخلی می گردد.
به گفته وی، به علت نبود شناخت كافی نخبگان نسبت به فضای كسب و كار، در بعضی موارد شاهد سوء استفاده از آن ها هستیم.
مخترع جوان استان مركزی با اشاره به زمان بر بودن مراحل تحقیق و ساخت یك اختراع، خاطرنشان كرد: تسهیل و تسریع در مراحل ثبت و تجاری سازی به منظور ترغیب نخبگان و استعدادهای كشور اجتناب ناپذیر است.

** لزوم حمایت های معنوی در كنار حمایت مالی
به گفته وی، حمایت ها تنها محدود به حمایت مالی نیست، حمایت های معنوی از جانب مسئولان منجر به دلگرمی نخبگان كشور می گردد و لزوم دارد.
مخترع چمچه دیجیتالی با قابلیت ثبت قیمت به نسبت وزن، اضافه كرد: به كارگیری نخبگان و مخترعان در دستگاه های متولی چون بنیاد نخبگان زمینه رشد و تعالی استعدادها را دو چندان می كند.
به گزارش فیكس سرور به نقل از ایرنا، چمچه دیجیتالی با قابلیت وزن گیری و قیمت دهی طراحی شده تا در زمان و وزن دقیق محصول تسهیل شود.

** دانش آموزان هم مورد توجه و حمایت قرارگیرند
مخترع جوان، دانش آموز پایه دوازدهم در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: برای دانش آموزان نخبه نسبت به نخبگان دانشگاهی تسهیلات و امكانات خاصی مدنظر گرفته نشده است.
متین فراهانی اضافه كرد: بها دادن به دانش آموزان توسط مسئولان، آینده ای درخشان را برای كشور رقم می زند.
این مخترع جوان از مسئولان خواست تا به دانش آموزان موفق بهای بیشتری داده شود و بیان كرد: بنیاد نخبگان از دانش آموزان بخصوص برگزیدگان جشنواره خوارزمی و صاحبان ثبت اختراع حمایت می كند.

** بخش اجرایی مُبلغ شركت های دانش بنیان باشد
مخترع جوان به لزوم حمایت تبلیغاتی شركت های دانش بنیان تاكید و تصریح كرد: نخبگان با حمایت مسئولان در دستیابی به بازارهای فروش، توسعه فعالیت و تولید محصولات در بخش صنعتی موفق تر هستند.
فراهانی به حمایت دقیقه نودی مسئولان اشاره و خاطرنشان كرد: نخبگان فقط زمانی كه جایگاهی را كسب كنند، مورد توجه مسئولان قرار می گیرند و تیتر اول می شوند و در مراحل اختراع از این شكل حمایت محروم هستند.
به گزارش فیكس سرور به نقل از ایرنا، این مخترع جوان برگزیده نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش دانش آموزی است.

** فرهنگسازی جهت استفاده از محصولات دانش بنیان
مخترع لولای در با قابلیت ارتجاع هم در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: شركت های آزاد به دلایل مختلف همچون سوء استفاده ها در امر سرمایه گذاری قابل اعتماد نبودند.
حامد نوروزی فرسنگی با اشاره به این كه كاربرد برخی محصولات مستلزم فرهنگ سازی است، اضافه كرد: مادامی كه جامعه درگیر برخی مسایل همچون زلزله نشود در اذهان عمومی استفاده از اختراع ها به منظور مواجهه بهتر با بلایا خطور نمی كند.

** شرایط سنگین دریافت تسهیلات برای دانش بنیان ها
نوروزی فرسنگی افزود: حمایت ها، شامل حال كسانی می گردد كه میانگین مالی بالا داشته باشند.
وی بیان كرد: شرط استفاده از تجهیزات ارائه وثیقه ملكی است و این شرط، استفاده نخبگان و محققان از تجهیزات موجود را مشكل تر می كند و برای دریافت تسهیلات هم باید ضامن های متعددی معرفی كنند.
وی خاطرنشان كرد: بازار آزاد پس از ثبت اختراع، نخبگان را پیدا و آن ها را به سرمایه گذاران خارجی معرفی می كنند، در این میان دلالان 30 درصد مبلغ فروش اختراع را دریافت می كنند.
وی از مسئولان خواهان حمایت های واقعی شد و بیان كرد: حمایت ها تابحال در حد اهدای هدایا یك میلیون تومانی در جشنواره ها بوده است.
به گزارش فیكس سرور به نقل از ایرنا، لولای در با قابلیت ارتجاع در حین زلزله توسط مخترع ایرانی ساخته و درب با این قابلیت توسط مخترعان ژاپنی تولید شده است.
به نظر می رسد مشاركت گرفتن از نخبگان در تدوین قوانین مربوط به حوزه دانش بنیان ها، هدایت ایده ها به سمت رفع مشكلات كشور در شرایط اقتصادی كنونی، تقویت پشتیبانی از نخبگان برای جلوگیری از خروج ایده ها از كشور، افزایش منابع برای ارائه تسهیلات به نخبگان، و تقویت جشنواره های نخبگان بعنوان اتاق فكر جریان دانش بنیان كشور، باید بیشتر از گذشته مورد توجه قرارگیرد.
به گزارش فیكس سرور به نقل از ایرنا، جشنواره ملی اختراعات و ابتكارات رویش دماوند و خاوران، هجدهم و نوزدهم مهرماه در دانشگاه آزاد سمنان برپاست و آیین اختتامیه عصر پنجشنبه نوزدهم مهرماه برگزار و نتیجه داوری اختراع ها یك ماه آینده از جانب گروه داوری اعلام می گردد.
مهم ترین بخش جنبی این جشنواره دو روزه در سمنان، جشنواره آب و خشكسالی است كه در قالب كارگاه های تخصصی با محوریت پژوهش های علمی برای افزایش بهره وری، شیرین سازی، استفاده از فاضلاب، روش های پهنه بندی و آبیاری های نوین درنظر گرفته شده است.
استان سمنان با داشتن حدود 90 هزار دانشجو در بیشتر از 40 دانشگاه و موسسه آموزش عالی، 23 مخترع سطح سه دارد كه از این تعداد 15 اختراع در فرآیند تجاری سازی قرار دارد و 2 اختراع به سطح 2 رسیده است كه به معنای رسیدن به مرحله تجاری سازی كامل و ورود به بازار است.
9891/6103/7408


1397/07/20
23:32:54
5.0 / 5
5561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین