در گفت وگو با نمایندگان مجلس مطرح شد:

افزایش سهم آبهای آزاد با توسعه صنایع دانش بنیان دریایی

افزایش سهم آبهای آزاد با توسعه صنایع دانش بنیان دریایی فیكس سرور: تهران -افزایش سهم اقتصادی، سیاسی، امنیتی و بهره برداری بهینه كشورمان از دریا و منابع نامحدود آن، در گرو توسعه فرهنگ، فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی است، قابلیتی كه فقط با تسهیلگری در راه فعالیت فعالان و متخصصان در این حوزه محقق می گردد.


به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، دستیابی به فناوری روز و ابزار لازم برای بهره برداری بهینه از دریا و افزایش سهم اقتصادی و حتی سیاسی و امنیتی كشورها در دریاهای مشترك، از چالش های جدی عرصه های بین المللی به حساب می آید و بدون شك تحقق این امر خطیر برای كشورمان در گرو توسعه فرهنگ دریایی، فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی است كه بخشی از تحقق این مهم بر عهده ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
از این رو و به بهانه برگزاری جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» كه به همت ستاد دریایی معاونت علمی در آبان ماه سال جاری برگزار می شود، اهداف و ماموریت های تعریف شده در این جشنواره، اهمیت و جایگاه توسعه بر بستر دریا را در گفت وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد ارزیابی قرار دادیم كه در ذیل می خوانید:

**لزوم تزریق علم و فناوری روز به حوزه‌ی دریا
عزت الله یوسفیان عضو كمیسیون تدوین آئین نامه های مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت نقش آفرینی در دریاهای مشترك و بهره برداری بیشتر از مزیت های متنوع دریاهای آزاد، تصریح كرد: كشورهایی كه دریای مشترك دارند، برای سودآوری و بهره وری از دریا رقابت دارند و در این رقابت چه بسا صدمه های جدی به دریا وارد می كنند.
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تزریق علم و فناوری روز به حوزه‌ی دریا، این مهم را ركن بهره وری بهینه از آبهای آزاد برشمرد و تصریح كرد: در چنین شرایطی عدم دستیابی به فناوری های مورد نیاز و عدم حضور فعال متخصصان و سرآمدان حوزه های مربوطه، ضربه جدی به همه ابعاد كشور خاصه بُعد اجتماعی خواهد زد.

**جذب ایده پردازان و سرمایه گذاران؛ راهی برای افزایش سهم كشور از آب های آزاد
محمدنعیم امینی فرد نایب رئیس كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی هم پالایش قوانین را از اصول اولیه برای نقش آفرینی بیشتر كشور در دریاهای آزاد قلمداد كرد و بیان داشت: تعدد قوانین سبب به وجود آمدن قانون های مازاد شده است.
وی اضافه كرد: از جانب دیگر، عموماً فعالیت های به صورت جزیره ای و پراكنده است. خیلی از آئین نامه های موجود باید تصحیح شوند تا بروكراسی اداری به كاهش و شفافیت قانون افزایش یابد. به قول وی مادامی كه این امور انجام نشوند، نمی توان انتظار داشت جوانان تحصیلكرده برای ایده پردازی به این سمت حركت كنند و اگر این حركت صورت نگیرد، اساساً نمی توانیم سهم خویش را از آبهای آزاد و دریاهای همجوار افزایش دهیم.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت ها و خصوصیت های منحصربفرد مناطق آزاد، اعمال سیاست های تشویقی و جلوگیری از صدور مجوزهای فعالیت برای سودجویان را از اقدامات اساسی برای فعالیت در دریاهای شمال و جنوب و رونق صنعت دریایی كشور عنوان نمود.
وی اضافه كرد: مجوز فعالیت در مناطق دریایی و آزاد نباید بعنوان یك ابزار نفوذ در اختیار عده ای معدود قرار بگیرد بلكه باید در قالب یك اهرم تشویق كننده برای جذب ایده پردازان و سرمایه گذاران بكار رود.
به گفته امینی فر، مدل توسعه و پیشرفت كاملاً مشخص است و تجربه های جهانی هم به خوبی مؤید این مورد است، همینطور تولید محفلی برای گردهم آیی فعالان این حوزه همچون جشنواره‎های دریای فرصت مناسبی برای تجمیع افكار متولیان و متخصصان دریایی است.

**مناطق آزاد و بنادر كوچك؛ محلی برای توسعه‌ی پایدار اقتصادی
حسین هاشمی تخته پور عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، تولید و گسترش شركت های دانش بنیان در سواحل شمالی و جنوبی كشور با محوریت صنعت دریایی را اقدامی ضروری برای پویایی اقتصادی مناطق همجوار با دریا و حصول ارزش افزوده بیشینه از مزیت های دریا دانست.
وی تاكید كرد: تولید شركت های فناور و نوآور در جزایر و مناطق ساحلی و زمینه سازی برای فعالیت بیشتر ایده پردازان و افراد نوآور در حوزه‌ی دریا، علاوه بر توسعه‌ی منطقه ای مبتنی بر مزیت های رقابتی و اقلیمی، زمینه ساز جذب سرمایه گذار خارجی و ارزآوری خواهد شد؛ همینطور نگهداشت منابع دریایی امروزه از مسئله های جدی است و نیازمند عملكرد مطلوبتری است.
نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به موفقیت های پارك های علم و فناوری در توسعه زیرساخت ها و رونق شركت های فناور و كسب وكارهای نوپا، تصریح كرد: تولید بنادر كوچك با هدف استقرار شركت های دانش بنیان یكی از اقداماتی است كه می تواند به رونق صنعت دریا كمك نماید.
وی اظهار داشت: در واقع این بنادر نقش پارك های علم وفناوری را ایفا می كنند و با عرضه تسهیلات و پشتیبانی از ایده پردازان زمینه ساز حضور بیشینه متخصصان و فناوران در صنایع دریایی خواهند بود.
هاشمی تخته پور با تاكید بر ضرورت تسهیلگری در راه نخبگان برای فعالیت در حوزه دریا، خاطرنشان كرد: برای رسیدن به اهداف تعیین شده، عرضه مشوق های قانونی هم الزامی است كه یكی از مهمترین آنها كاهش بروكراسی اداری است.

**فعالیت دانش بنیان در مناطق آزاد زمینه ساز رونق صنعت دریایی
همچنین حسن خسته بند عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به لزوم استفاده از همه‌ی مزیت های قانونی كشور جهت استفاده بهینه از دریا، افزود: مناطق آزاد، یكی از بهترین محل های برای توسعه‌ی فناوری دریایی و تولید شركت های دانش بنیان با محوریت صنایع دریایی می باشد.
وی اضافه كرد: این مناطق به علت برخورداری از شرایط خاص، استعداد بیشتری در تولید و افزایش همكاری های بین المللی در زمینه های مختلف خاصه عرصه های فناوری دارند.
نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با تاكید بر ضرورت جذب سرمایه گذاران خارجی و تزریق ظرفیت های آنان به طرح ها و پروژه های دانش بنیان و خلاقانه، افزود: جذب سرمایه گذران خارجی یكی از اصولی است كه باید برای عملیاتی شدن ایده ها و طرح های نوآورانه و فناورانه مورد توجه اكید قرار گیرد.
وی اضافه كرد: بنابراین افزایش مشاركت و تولید زیرساخت های سخت افزاری و اجتماعی لازم، مناطق آزاد را به محلی مناسب برای جذب سرمایه گذار خارجی تبدیل می كند كه همین مبحث سبب می گردد به تدریج سرمایه‌ی لازم برای عملیاتی شده ایده ها و طرح های نخبگانی فراهم گردد.
چهارمین دوره جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» به همت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یكم تا سوم آبان ماه سال جاری در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می گردد.
علمی ** 1836 **1440


1397/07/05
21:16:16
5.0 / 5
4456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین