دستاورد محققان ایرانی؛

طراحی نرم افزاری برای نظارت بر نیروگاه های خورشیدی

طراحی نرم افزاری برای نظارت بر نیروگاه های خورشیدی فیكس سرور: تهران- گروهی از محققان ایرانی نرم افزاری برای نظارت و عیب یابی نیروگاه های خورشیدی همینطور عرضه پشتیبانی های لازم به این نیروگاه ها طراحی نموده اند.


تولید انرژی نقش كلیدی در توسعه دارد و امروزه كشورها برای رهایی از مضرات انرژی ناشی از سوخت های فسیلی به سمت توسعه انرژی های تجدیدپذیر رو آورده اند؛ طوری كه 2.8 از كل نیاز انرژی دنیا را این نوع از انرژی ها تامین می كنند.
انرژی خورشیدی بعنوان یكی از مهم ترین منابع انرژی تجدیدپذیر مطرح است و امروزه چین (18 درصد)، ژاپن (14 درصد)، آلمان و آمریكا (بیش از 13 درصد) برای تامین نیازهای خود به این منبع لایزال الهی روی آورده اند.
ایران ظرفیت خوبی برای تولید انرژی خورشیدی با 300 روز آفتابی دارد. با این حال، میزان تولید انرژی های تجدیدشونده در مجموع باد، خورشید و زیست توده و ژئومتریك به 420 مگاوات رسیده كه با عنایت به تولید و نیاز 70 هزار مگاواتی كشور به انرژی رقم زیادی نیست.
اقدامات دولت های یازدهم و دوازدهم برای توسعه انرژی خورشیدی؛ همچون خرید تضمینی برق تولیدشده از این نیروگاه ها به قیمت 10 برابر فروش برق به مشتركان گام های اولیه ای برای افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه انرژی خورشیدی است. اما نیروگاه های خورشیدی خانگی و حتی صنعتی نیاز به انواع پشتیبانی ها دارند.
یك شركت دانش بنیان واقع در پارك علم و فناوری سمنان برای عرضه این پشتیبانی ها نرم افزاری تولید كرده است كه هر فرد یا شركت دارای نیروگاه خورشیدی می تواند با استفاده از این سامانه از عیوب روی داده در نیروگاه آگاه شود و به شكلی پشتیبانی این نیروگاه ها رانجام می دهد.
نماینده هیات مدیره این شركت (مدیر پروژه نیروگاه های سولار) روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نرم افزار در واقع یك سامانه خصوصی است كه پس از احداث نیروگاه، فرد متقاضی بعنوان نماینده صاحب نیروگاه می تواند از آن استفاده نماید، پس از راه اندازی نیروگاه وقتی آماده تولید برق بود با كمك این نرم افزار می توان تولید برق، شرایط محیطی و غیرمحیطی، یا بروز هر نوع مشكل در تبدیل برق و ارسال به شركت برق منطقه ای آگاه شده و دلیل آن را بررسی و رفع كند.
سپیده صنعتگران اضافه كرد: همینطور همه اطلاعات نیروگاه در این نرم افزار ثبت می گردد و به این شكل قابل بازیابی است، نماینده نیروگاه همینطور نماینده شركت مدیر پروژه نیروگاه های سولار می توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.
وی یكی دیگر از مختصات این نرم افزار را امكان مقایسه نقطه به نقطه نیروگاه ها دانست و اضافه كرد: بر این اساس صاحبان نیروگاه می توانند ببینند عملكرد نیروگاه آنها چند درصد بوده و چقدر نسبت به نیروگاه مشابه در منطقه ای نزدیك یا حتی استان دیگر بهتر برق تولید كرده یا روند بدتری داشته است.
مدیر توسعه بازار این شركت در مورد تعداد كاربران این نرم افزار هم اظهار داشت: این نرم افزار اواخر سال 96 و پس از حدود 1 سال كار گروه سخت افزاری حدود 12 نفره شركت به بازار عرضه شده است، اكنون 100 نفر كاربر و 15 هزار نفر متقاضی داریم كه در مراحل مختلف احداث نیروگاه هستند.
وی در مورد دلیل ثبت شدن این شركت در پارك علم و فناوری سمنان هم اظهار داشت: استان های اصفهان و سمنان بهترین زاویه پایش را دارند و از نظر آفتابگیری هم مناسب هستند؛ ازاین رو پس از اینكه مجوزهای دانش بنیان شدن را گرفتیم در پارك علم و فناوری استان سمنان مستقر شدیم كه محل مناسبی برای دفتر اصلی شركت است.

***سازمان های دولتی به قانون دولت برای تامین 20 درصد از انرژی خود از منابع تجدیدپذیر پایبند نیستند
صنعتگران در مورد مشكلات راه اندازی این نرم افزار هم اظهار داشت: سازمان های دولتی باید 20 درصد از انرژی مورد نیاز خویش را از انرژی های تجدیدپذیر تامین كنند ولی این قانون عملا توسط خیلی از سازمان ها نادیده گرفته شده است با اینكه برای این كار بودجه دارند.
وی اضافه كرد: نكته بعدی حمایت های اداره های توزیع برق است؛ چونكه شركت های توزیع برق كه در واقع متولی خرید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر هستند در بعضی استان ها به خوبی همكاری نمی كنند و این امر باعث سرخوردگی صاحبان و بخش خصوصی برای احداث نیروگاه می گردد.
صنعتگران با تاكید بر لزوم توجه به پشتیبانی از نیروگاه های انرژی خورشیدی اظهار داشت: كمیته امداد امام خمینی (ره) در سال های قبل برای كمك به مددجویان در بعضی استان ها نیروگاه های خانگی راه انداخت ولی به علت اینكه از ابتدا به خوبی جایابی و ساماندهی نشده بودند و خدمات پشتیبانی را برای این نیروگاه ها در نظر نگرفته بودند امروز خیلی از این نیروگاه ها به درستی كار نمی كنند كه به معنای اتلاف انرژی و هزینه زیاد است.
هیات وزیران دو سال قبل وزارتخانه ها، موسسات دولتی و نهادها و شركت های دولتی را ملزم كرد ۲۰ درصد از برق مصرفی ساختمان های خویش را با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تامین كنند.
علمی**9157**1440


1397/07/01
23:59:09
5.0 / 5
4653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین