در گفت و گوی تفصیلی با ایرنا تاكید شد

حوزه دانش بنیان كشور تنومندتر از قبل

حوزه دانش بنیان كشور تنومندتر از قبل فیكس سرور: تهران- معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تنظیم و تسهیلگری محیط كسب و كار به منظور عرضه یك جثه تنومندتر از حوزه دانش بنیان در اقتصاد كشور را تا حصول نتیجه، از راهبردهای اصلی این معاونت عنوان نمود.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، خیلی از صاحبنظران خروج از وضعیت فعلی اقتصادی كشور را كه برپایه خام فروشی و منبع محوری استوار است، تنها در گرو توجه و سرمایه گذاری هرچه بیشتر در توسعه زیرساخت ها و زیست بوم فعالیت های دانش بنیان و حركت به سمت كسب و كارهای نوین یا همان استارتاپ ها و اعتماد به جوانان خلاق و مبتكر كشور می دانند.
در این زیست بوم كه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وظیفه تسهیلگری آن را عهده دار است، افراد با انگیزه و باهوش فعالیت می نمایند و مراكز نوآوری شركت های دانش بنیان، پارك های علم و فناوری و استارتاپ ها در قالب یك سیستم هوشمند به یكدیگر متصل می شوند.
اما با گذشت بیش از یك دهه از ظهور اقتصاد دانش بنیان در كشور، این عرصه هنوز جایگاه واقعی خویش را در اقتصاد كشور پیدا نكرده است به صورتی كه به نظر می آید تولید زنجیره بین بخش های مختلف زیست بوم نوآوری هنوز شكل مناسب خویش را پیدا نكرده است و با وضعیت مساعد فاصله بسیاری دارد.
با دكتر مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد وضعیت حوزه دانش بنیان در كشور و چالش های موجود به گفت و گو نشستیم.
وی البته اعتقاد دارد خوشبختانه اكوسیستم نوآوری و استارتاپی در كشور خویش را پویا و اثربخش نشان داده و از حمایت بدنه عمومی جامعه برخوردار شده است، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم از این ظرفیت استفاده و با بهره برداری از فضای مثبت موجود در حاكمیت كار را پیش خواهد برد.

**اشتغال 300 هزاری و درآمد 600 هزار میلیارد ریالی دانش بنیان
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه اجرای قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان (مصوب 1389) در دولت های یازدهم و دوازدهم به عهده معاونت علمی و فناوری رییس جمهور است، تصریح كرد: در خردادماه 1392 تنها 2 شركت و تا آخر سال 1392 هم 55 شركت از مسیر این قانون تائید صلاحیت‎دانش‎بنیان را دریافت كردند.
وی كه روز دوشنبه با خبرنگار گروه علمی ایرنا سخن می گفت، اضافه كرد: تعداد شركت های دانش بنیان تا آخر سال 1396 با رشد بیش از 60 برابری نسبت به سال 1392 به 3 هزار و 338 شركت رسید.
این مقام مسئول تصریح كرد: شركت‎های دانش بنیان تا آخر سال 1396 بالغ بر 127 هزار نفر اشتغال مستقیم بوجود آورده اند كه قریب به 40 هزار نفر از این میزان اشتغال تنها در سال 1396 محقق شده است.
وی تصریح كرد: مجموع درآمد این شركت ها هم از 175 هزار میلیارد ریال در انتها سال 1395 به رقمی بالغ بر 330 هزار میلیارد ریال در انتها سال 1396 رسیده است.
الیاسی در ادامه خاطرنشان كرد: البته با گذشت چهار ماه ازسال 1397 اشتغال شركت های دانش بنیان از مرز 300 هزار نفر گذشته و درآمد آنها هم به رقمی بالغ بر 600 هزار میلیارد ریال رسیده است.
وی با اشاره به تعداد شركت های دانش بنیان به تفكیك حوزه تخصصی در انتهای 1396 اظهارداشت: طبق آخرین آمار در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته 758 شركت، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای كامپیوتری 701 شركت، سخت افزارهای برق و الكترونیك، لیزر و فوتونیك 553 شركت، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی 375 شركت، محصولات پیشرفته سایر حوزه ها 348 شركت، فناوری زیستی 221 شركت، داروهای پیشرفته 193 شركت، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشكی 143 شركت و خدمات تجاری سازی هم 46 شركت در حال فعالیت می باشند.

**تسهیل محیط كسب و كار برای جوانان خلاق راهبرد اصلی معاونت علمی
اما معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه درحال حاضر شركت های دانش بنیان در خیلی از حوزه ها همچون آی سی تی، سلامت، غذا و دارو و انرژی فعال شده اند و به رشد های قابل توجهی هم دست یافته اند، اظهار داشت: البته شاید مردم تنها با بخشی از این شركت ها همچون شركت های هوشمند در حوزه آی سی تی آشنا شده باشند.
الیاسی اضافه كرد: بنابراین در یكی – دو سال اخیر این معاونت دو محور اساسی را در فعالیت خود پیگیری كرده است كه تسهیل محیط كسب و كار برای شركت های دانش بنیان نوپا و استارتاپ ها یكی از این محورها است.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید: همه تلاش ما این است كه اولا تلاش نماییم با پیشنهادات در عرصه قانون و مقررات از این برخوردها و تضادها كاسته و به شكل پیش دستانه مصوبات لازم قانونی را فراهم نماییم و دوم اینكه با برگزاری جلسات مختلف هفتگی با دستگاه ها و سازمان های دولتی و حاكمیتی تولید هماهنگی با آنها در امور شركت های دانش بنیان گشایش تولید نماییم.
وی، تنظیم گری و تسهیل محیط كسب و كار برای عرضه یك جثه قابل قبول از حوزه دانش بنیان كشور را همچون اهداف معاونت سیاست گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و اضافه كرد: ما در این بخش اقدامات مناسبی انجام داده ایم به صورتی كه با دستگاه های دولتی و حاكمیتی در انجام امور تخصصی مربوط به حوزه های دانش بنیان تعاملات لازم صورت گرفته است.

**چالش تضاد راهكارهای نوآورانه و بخش های سنتی
الیاسی با اشاره به اینكه گاه شركت های دانش بنیان در بعضی حوزه ها همچون حمل و نقل، سلامت و مالی در ماموریت های خود و در مواجهه با روش های سنتی كار در بخش مصوبات قانونی و مسئولیت های جاری دستگاه ها با تناقض هایی مواجهند، اظهار داشت: بنابراین بعضی از این شركت ها در مواجهه با بخش های سنتی دچار تضاد و در نتیجه فیلتر و از فعالیت ممنوع می شوند.
وی با تاكید براینكه تلاش معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به رسمیت شناختن بخش دانش بنیان از جانب دستگاه ها و نهادهای حاكمیتی و دولتی است اظهار داشت: مشكل دو سه سال قبل ما این بوده است كه خیلی از بخش های سنتی شركت های دانش بنیان و استارتاپی را به رسمیت نمی شناختند و خودشان را برای ورود این شركت ها آماده نكرده اند.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی درعین حال به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: البته تضاد نوآوری و سنت مقداری طبیعی است و تلاش ما این است كه این تضاد با كمترین هزینه برای بخش نوآور و سنتی همراه باشد و معاونت علمی در هیچ یك از وظایف ذاتی دستگاه ها دخالت نظارتی نمی كند.
وی تصریح كرد: تمام تلاش معاونت علمی آن است كه دستگاه ها در اجرای وظایف ذاتی خود با هماهنگی لازم به سمت اقتصاد دانش بنیان حركت كنند.
الیاسی اضافه كرد: به عنوان مثال در بخش حمل و نقل ما تعاملات خیلی زیادی با شورای عالی ترافیك، وزارت كشور و شهرداری ها داریم، اینها وظایف ذاتی خودشان را دارند و وظیفه ما هم نفوذ دانش در اقتصاد و اجرای بندهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی و همینطور مصوبات قانونی مجلس شورای اسلامی است.
وی اضافه كرد: بعنوان مثال می بینند یك دفعه یك شركت حمل و نقل هوشمند روزی 300 هزار خدمت بار در تهران می دهد و این برای بخش سنتی تبدیل به یك معضل و مسئله می شود، البته در همه جای دنیا این مسائل وجود دارد و ما باید تلاش نماییم این چالش ها را برطرف نماییم.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی اظهار داشت: هنگامی كه داروی بیوتكنولوژی از راه رسید با داروهای سنتی و قدیم در چالش بود همین الان طب سنتی ما به عنوان یك سرمایه بایستی خویش را با وزارت بهداشت هماهنگ كند.
وی اضافه كرد: ضمن اینكه هم اكنون در بخش های مختلف نظارت های اجرایی همچون از جانب شورای عالی امنیت ملی و قوه قضائیه به منظور تولید هماهنگی دستگاهی تا حدود زیادی از بروز مسائل برای شركت های دانش بنیان پیشگیری شده است.
الیاسی همینطور یكی دیگر از اقدامات معاونت علمی را سیاست گذاری راهبردی دانست و اظهار داشت: در مواردی كه شركت های دانش بنیان با مشكل مواجه می شوند تلاش نماییم با تعامل سریع این مشكلات را رفع و به یك نقطه تعادل برسیم.

**به رسمیت شناختن حوزه دانش بنیان از جانب حاكمیت
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی با تاكید بر اینكه وظیفه این معاونت در حقیقت بهبود محیط كسب و كار در كشور است، افزود: هم اكنون بین معاونت علمی با بخش مختلف همچون وزارت علوم، ارتباطات، بهداشت، نیرو، نفت و یا شورای عالی مقررات زدایی وزارت اقتصاد تعامل و همكاری نزدیكی بوجود آمده است.
الیاسی اضافه كرد: به عنوان مثال به تازگی رئیس سازمان غذا و دارو یك دستورالعمل بسیار خوبی به دنبال تعاملاتی كه ما با یكدیگر داشته ایم برای تسریع توجه و پشتیبانی از دانش بنیان در سازمان خود صادر كرده اند.
وی افزود: این بدان مفهوم است كه شركت های دانش بنیان یكسری نیروهای متخصص با عمری فعالیت در حوزه تحقیق و توسعه هستند و با شركت هایی كه صرفا كپی و مونتاژ می كنند تفاوت دارند و این اقدام وزارت بهداشت تسهیلگری برای سرعت بخشی به امور شركت های دانش بنیان به حساب می آید.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی اظهار داشت: معاونت علمی در تسهیل گری حوزه دانش بنیان پیشرفت های بسیار خوبی داشته است و به نتایج مناسبی هم تابحال دست یافته است.
وی اضافه كرد: به طوریكه حدودا هم اكنون چه نظام حاكمیتی به معنای عام و چه دولت حدودا پشتیبان و تسهیلگر تمام فعالیت های دانش بنیان و استارتاپی در حوزه های مختلف هستند و این حوزه را به رسمیت شناخته اند.

**فیلتركاری شركت های دانش بنیان، ممنوع
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی در ادامه با اشاره مصوبه سال قبل هیات وزیران تصریح كرد: هیچ نهادی نمی تواند بدون تایید كارگروهی كه زیر نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری است تقاضای فیلترینگ، بستن و توقف فعالیت یك شركت دانش بنیان را بدهد.
الیاسی تصریح كرد: به عبارت دیگر، اگر یك محصول و تولیدات از یك شركت نوپا دانش بنیان یا استارتاپی بدون مجوز وارد بازار شده و در حال كار است حتما بایستی با استفاده از این كارگروه كه متشكل از دستگاه های مختلف همچون معاونت علمی، وزارت ارتباطات، وزارت صنعت، وزارت بهداشت، معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت فرهنگ است تعیین تكلیف شود.
وی در عین حال اضافه كرد: البته معمولا كار به جایی نمی رسد كه شركت دانش بنیان تعطیل شود و توافق صورت می گیرد چراكه تلاش ما تزریق خدمات و محصولات و نیروهای دانش بنیان به جامعه است.

**توسعه فرهنگ دانش بنیان اصلی ترین هدف معاونت معاونت
الیاسی در ادامه در مورد اینكه گفته می گردد معاونت علمی از قدرت لازم اجرایی برای تولید هماهنگی دستگاه های دولتی با شركت های دانش بنیان برخوردار نیست اظهار داشت: البته منطق معاونت علمی زور نیست و هدف این مركز در واقع توسعه فرهنگ دانش بنیان در بخش های مختلف جامعه و تغییر نگاه مدیران و مردم در حوزه كسب و كارهای نوین و استفاده از فناوری است.
الیاسی اظهار داشت: ما به عنوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خویش را پیشران تحولات اقتصادی و اجتماعی در جامعه ایرانی می دانیم و از تمام ابزارها و راهكارهای قانونی برای حركت و دستیابی به اقتصاد دانش بنیان استفاده می نماییم.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی توضیح داد: به عنوان مثال در بخش سلامت تلاش ما این است كه سازمان غذا و دارو كه مسئولیت نظارت بر تجهیزات پزشكی و داروهای تولیدی را عهده دار است در كار خود سرعت بیشتری داشته باشد.
وی اضافه كرد: معاونت علمی دراین بخش حتی یك تفاهمنامه هم با سازمان غذا و دارو منعقد كرده است كه آنها در فرایند دانش بنیان شدن شركت ها درگیر شوند به صورتی كه از همان زمانی كه شركت ها در حال دانش بنیان شدن قرار می گیرند كار ارزیابی آنها سریع تر و با دقت بیشتری صورت گیرد یا اینكه یك لاین ویژه برای سرعت بخشی به خدمات دهی به شركت های دانش بنیان تولید شود.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی اظهارداشت: به علت زحمات بخش دانشگاهی، علمی و پژوهشی كشور نتایجی كه این شركت های دانش بنیان خلق كرده اند بسیار غرورآفرین بوده است.

**حوزه دانش بنیان و كاهش هزینه درمان در كشور
الیاسی در ادامه با اشاره به برخی اتفاقات اثرگذار ناشی از ورود شركت های دانش بنیان به عرصه اقتصاد كشور حوزه بهداشت كشور را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: به عنوان مثال در همین بخش تجهیزات پزشكی به تازگی تعداد زیادی دارو یا داروهای گران قیمت داخلی شده است یا در حال ساخت است كه این هزینه بخش درمان كشور را به شدت كاهش داده است.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی اظهار داشت: در همین شرایط شركت های حوزه زیست فناوری كارهای بزرگی كرده اند به صورتی كه هم اكنون 25 درصد سهم دارو در كشور را بدست آورده اند.
وی اضافه كرد: این مسیر در حال رشد است؛ هم اكنون قیمت متوسط دارو زیست فناوری تولید داخل كه همان كاركرد نوع خارجی خویش را داراست و مورد تایید سازمان غذا و دارو بین یك سوم تا یك پنجم قیمت تمام شده داروهای وارداتی است؛ حال بماند كه در تحریم ها و بحران ارزی آیا می توان این داروها را تامین كرد.
الیاسی افزود: در حقیقت زحمات شركت های دانش بنیان و نیروهای تحصیلكرده منجر به تغییر دیدگاه و باور دست اندركاران سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و خیلی از دستگاه ها به شركت های دانش بنیان نسبت به پنج سال قبل شده است.

**شركت های دانش بنیان بایستی اعتماد سازی كنند
الیاسی همینطور با اشاره به اینكه، همه بار و مشكلات را نمی توان مربوط به سازمان ها و دستگاه های درگیر حوزه دانش بنیان دانست و شركت ها خود هم دارای مسئولیت هایی هستند، اظهار داشت: پروسه تایید یك یك دارو و دستگاه پزشكی در تمام دنیا زمان بر و دشوار می باشد، شخصی می خواهد تحت جراحی قرار گیرد و بطور قطع انتظار دارد كه به عنوان مثال دستگاه تنفسی اتاق عمل استاندارد و با كیفیت باشد و سختگیری لازم هم برای این محصولات صورت گیرد.
وی اظهار داشت: در واقع كار ما این است كه شركت های دانش بنیان را برای تولید محصول توانمند نماییم كه مطابق با استانداردها محصول تولید كنند ضمن اینكه بایستی پروسه استانداردسازی، آزمون و مستند سازی یك محصول هرچند با كیفیت به صورت صحیح طی شود و البته این در بخش دارویی و غذایی نیازمند نظارت سازمان هایی همچون استاندارد و غذا و دارو است.
الیاسی خاطرنشان كرد: البته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با سازمان غذا ودارو و همینطور سازمان استاندارد تفاهمنامه ای برای تولید تسهیل امور شركت های دانش بنیان به امضاء رسانده، چراكه فرض ما این است كه این شركت ها پیشرفته ترین شركت های كشور و نیازمند توجه بیشتری هستند.
وی تصریح كرد: هم اكنون در سطوح مدیریت ارشد دستگاه های در رابطه با حوزه دانش بنیان حمایت ها افزایش یافته است و این به تدریج به بدنه رسیده ضمن اینكه بلاخره باور و اعتماد مورد نیاز هم بایستی از جانب شركت های دانش بنیان تولید شود.

** افزایش خریدهای داخلی دستگاه های دولتی
اما معاون سیاست گذاری و توسعه معاونت علمی درمورد چگونگی تعامل با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان هم اظهار داشت: ما در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی با شش دستگاه تفاهمنامه همكاری توسعه اقتصاد دانش بنیان داریم.
الیاسی در ادامه وزارت نیرو، بهداشت و درمان، صنعت، كشاورزی، نفت، ارتباطات را همچون این دستگاه برشمرد و اضافه كرد: معاونت علمی با همه این سازمان به خصوص بعضی از آنها همچون وزارت بهداشت یا وزارت ارتباطات كه از محوریت دانش و موضوعیت بیشتری برخوردار می باشند تعامل مناسب تری بوجود آورده است
وی اضافه كرد: به عنوان مثال بهداشت بسیار عمومی و محورها و عناوین بخش سلامت هم با برخورداری از پزشك متخصص، داروی پیشرفته و تجهیزات پیشرفته كلا دانش بنیان محسوب می شوند و از طرفی بازار خیلی بهتری هم دارند.
الیاسی تصریح كرد: ما در وزارت بهداشت با معاونت پژوهش و فناوری این وزارتخانه كه مسئول شركت های دانش بنیان است برای افزایش تعداد شركت های دانش بنیان در حوزه سلامت به صورت جداگانه تفاهنامه داریم و همكاری می نماییم.
وی با اشاره به وضعیت خرید برخی دستگاه ها از محصولات شركت های دانش بنیان داخلی به حوزه سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای آمار رسمی هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت به عنوان وارد كننده و تامین كننده تجهیزات بیمارستان ها كه معاونت علمی هم در قالب یك كارگروه مشترك تعامل خوبی با آنها دارد، درصد خریدهای آنها كه قبلا 70 درصد خارجی و 30 درصد ایرانی بود، به تازگی به 50-50 رسیده است.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی افزود: این بدان مفهوم است كه سیاست خرید به نفع كالا و محصول داخلی تغییر یافته است.
به گفته وی، هیئت امنای صرفه جویی وزارت بهداشت یك نهاد در این وزارتخانه است كه ماموریت اینها این است كه تا می توانند كالاها و محصولات مورد نیازشان را از داخل تامین كنند یا از خارج تجمیع شده تهیه كنند كه ارزان تر تمام شود.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی اظهار داشت: ضمن اینكه معاونت علمی با هیات امنا ارزی وزارت بهداشت هم برای افزایش و سهم بازار محصولات دانش بنیان تفاهمنامه منعقد و برای عملیاتی سازی سه تا تفاهمنامه جدا كه در سطح وزیر هم نیست كارگروهی مشتركی بوجود آورده است.
وی اضافه كرد: درحال حاضر هیئت امنا ارزی وزارت بهداشت، بیمارستان و شركت های دانش بنیان بصورت مثلثی با یكدیگر كار می كنند، همچون مدل اعتباری كه از سال قبل آغاز شد و درحال توسعه است و صندوق های پژوهش های فناوری هم به عنوان سرمایه گذار و به این بخش ورود كرده اند.
وی اظهار داشت: ورود صندوق های پژوهش و فناروی به عنوان سرمایه گذار به علت آن است كه هیئت امنا وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات پزشكی مورد نیاز بیمارستان ها از بودجه محدودی برخوردار می باشد.
الیاسی اضافه كرد: به عنوان مثال هیئت امنا امكان دارد توانایی خرید سالی پنج عدد از یك دستگاه را داشته باشد چراكه پول ندارند درصورتی كه بیمارستان 50 دستگاه نیاز دارد بنابراین ما رفتیم صندوق های پژوهش فناوری و آنها به عنوان سرمایه گذار عمل می كنند و بیمارستان هم می خرد و هیئت امنا ارزی وزارت بهداشت نیزكار ضمانت پرداخت را عهده دار شده است، بنابراین تقاضا از پنج به 50افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: در این شرایط حمایتی شركت دانش بنیان هم می توانند پروسه استانداردهای جهانی خویش را پیگیری و دریافت كنند و صادرات هم داشته باشد.لذا ما دنبال مدلهای عملیاتی هستیم كه كار بصورت طبیعی جلو برود.

**میل مدیران به خریدهای خارجی قضاوت احساسی است
الیاسی همینطور در مورد اینكه، آیا درگیر كردن خود دستگاه ها و وزارتخانه در سود كالا راهكار خوبی برای افزایش میل به خرید آنها از محصولات ساخت داخل به حساب می آید یا خیر، اظهار داشت: البته واقعیت این است نباید سیاه و سفید به مسئله نگاه كرد به عنوان مثال همین دانشگاه علوم پزشكی تهران در بحث مشاركت شركت های خصوصی و هیات امنا ارزی خیلی استقبال خوبی داشته اند.
وی اظهار داشت: این فرض كه همه مدیران دوست دارند محصولات مورد نیاز سازمان های خویش را از خارج تهیه كنند چراكه سفر خارجی و حق ماموریت می گیرند، قضاوت های احساسی است، چراكه به این سادگی هم نیست و كلی قوانین بازدارنده همچون نیاز به تاییدیه چند دستگاه است و از سویی محدودیت منابع ارزی برای خریدهای خارجی وجود دارد.
الیاسی با بیان اینكه، البته یكسری چالش ها هنوز وجود دارد و حتی موردی به وزیر مربوطه هم نامه زده ایم كه فلان مدیر تخلف كرده است، اضافه كرد: بالاخره سازمان بازرسی و دیوان محاسبات هم كار می كنند، اما یك شركت داریم كه كالا تولید می كند اما اسكیل -سطح تولید- كافی ندارد ما سالی صد تا می خواهیم اما واحد دانش بنیان قدرت تولید سالانه دو دستگاه را دارد، لذاباید كمك نماییم سطح تولید آنها افزایش یاید.

**50 درصد خریدهای وزارت بهداشت داخلی شده است
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی همینطور خاطرنشان كرد: طبق آمار در همین وزارت بهداشت بیش از 50 درصد خریدها داخلی شده كه بسیار امیدوار كننده است.
به گفته الیاسی، تلاش معاونت علمی آن است كه جثه شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها در اقتصاد كشور بزرگ تر شود و آنها بتوانند خویش را به اقتصاد كشور ثابت و تحمیل كنند.
وی با اشاره به برخی چالش های موجود بر سر راه شركت های دانش بنیان تصریح كرد: ما رفته ایم با صندوق توسعه ملی برای تسهیلات سرمایه در گردش شركت های دانش بنیان مذاكره كرده ایم، ما باید منافع عموم و اشتغال جامعه را هم مد نظر قرار دهیم.
وی می گوید: به نظرم پیشرفت های خوبی در طول چهار سال اخیر اتفاق افتاده است به عنوان مثال در بخش سلامت، غذا یا دارو، اما به این معنا نیست كه شركت ها و مصرف كننده ها راضی هستند، اما باید انصاف را رعایت كرد.
به اعتقاد الیاسی، اگر زیمنس امروز به یك برند تبدیل شد با مصرف كالا از جانب جامعه شان این اتفاق افتاد، باید كالای داخلی آنقدر از جانب مصرف كنندگان داخلی استفاده گردد كه همه عیوب آن از جانب تولید كنده برطرف شود.
وی در عین حال افزود: ما در معاونت علمی نقش دادستان و قاضی را بازی نمی نماییم بلكه نقش تسهیلگری داریم اگر مسئله مربوط به شركت و تولید یا فروش است با بسته های حمایتی آنرا مرتفع خواهیم كرد.

** طرح های تشویقی برای رونق فروش محصولات دانش بنیان
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی در ادامه با اشاره به اینكه، تلاش معاونت علمی آن است كه در فضای دوستانه، همكاری و تعامل و چاره عرضه كند اضافه كرد: به عنوان مثال طبق یك طرح تشویقی اگر بیمارستانی نمونه اول تولید یك شركت دانش بنیان را خریداری كند 80 درصد به آنها تخفیف داده می شود.
وی اظهار داشت: درحال حاضر طرح ایران ساخت را داریم كه شامل تجهیزات شبكه آزمایشگاهی داخلی و عمده آن مربوط به وزارت علوم و بخش های پژوهشی و یك مقدار كمی هم مربوط به وزارت بهداشت است.
الیاسی اضافه كرد: به عنوان مثال وزیر علوم با معاونت علمی یك تفاهمنامه امضاء كرده است كه طبق آن هر بخشی از این وزارتخانه كالا و محصول تولید داخل را خریداری كند از 10 تا 40 درصد تخفیف می گیرد، 40 درصد برای محصولی كه برای نخستین بار به بازار عرضه می گردد و 15 درصد برای محصولی كه سه سال قبل تولید شده و حالا بازار خویش را پیدا كرده و رشد كرده است.
وی با بیان اینكه، در طول چهارسال گذشته در حوزه محصولات آزمایشگاهی حدود 500 میلیارد تومان فروش اتفاق افتاده است، اضافه كرد: در واقع وزیر علوم حدود 20 درصد از همان پولی را كه قبلا به دانشگاه ها می داد بصورت ویژه به پشتیبانی از ساخت داخل مختص كرده است.
الیاسی اضافه كرد: می خواهم بگویم باید چاره پیدا نماییم بلاخره اساتید دانشگاه های ایرانی و برتر كشور هم بایستی اعتماد كنند كه تست و آزمایش خویش را با محصول ایرانی هم می توانند انجام دهند و لازم نیست حتما تجهیزات آمریكایی از جانب دانشگاه ها خریداری شود.
وی با بیان اینكه، مسئله ما این است كه ما باید بخش به بخش و مبحث به مبحث باید به سمت جلو حركت نماییم اضافه كرد: البته این در اقدامات در سایر بخش ها ازجمله حمل ونقل هم انجام شده است و ما یكسری اقدامات با وزارت كشور، شهرداری و سازمان ترافیك داشته ایم كه اینها دغدغه های خویش را همچون وزارت كشور دغدغعه اشتغال راننده ها را دارد و ما باید به نقطه تعادل برسیم.

**فعالیت های دانش بنیان بایستی استاندارد باشد
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی معتقد است: جریان دانش بنیان و استارتاپ ها ضمن اینكه دارای اثرات موثری در اقتصاد كشور می باشند، از سویی بایستی دارای تنظیمات و استانداردهای لازم ملی بوده و منافع ملی و رشد اقتصادی و اشتغال در این گونه فعالیت ها لحاظ شده باشد.
الیاسی همینطور نبود دانش فنی لازم برای ارزیابی برخی شركت های دانش بنیان در تعدادی از حوزه ها را یكی از معضلات شركت های دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: در این بخش برخی دستگاه ها درصدد تولید تسهیلگری برای جذب استانداردهای بین المللی هستند.
وی در مورد برخی اعتراضات فعالان حوزه دانش بنیان در مورد زمان بر بودن پروسه دریافت تاییدیه و مجوز فروش دارو از جانب سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت هم اظهار داشت: البته یكسری مشكلات، شبهات و چالش ها وجود دارد اما دارو یا تجهیزات پزشكی و آزمایشگاهی چیزی نیست كه در ظرف مدت كوتاهی آنرا تایید و برای آن مجوز فروش صادر كرد.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی با بیان اینكه، هم اكنون معاونت علمی و همینطور صندوق نوآوری و شكوفایی برای استاندارد شدن فعالیت شركت های دانش بنیان برخی شروط و حمایت ها را تعیین كرده اند، خاطرنشان كرد: ما اعلام نموده ایم هر شركت دانش بنیانی كه بخواهد CE بگیرد ما به آن شركت كمك بلاعوض و تسهیلات خواهیم داد. چراكه شركت دانش بنیانی كه سی ایی داشته باشد از جانب سازمان غذا و دارو بسیار راحت تر تایید می گردد.
«واژه CE مخفف كلمه Conformity European به مفهوم « تطابق اروپایی» است و این علامت انطباق محصول باقوانین ومشخصات تعریف شده دراروپای متحد را نشان داده است.محصولی كه موفق به دریافت CE می شود، می تواند درتمامی كشورهای اروپای متحد و اتحادیه تجارت آزاد اروپا ( بجز سوییس و لیختن اشتاین ) بدون محدودیت جهت فروش، به بازار ارائه شود و با داشتن آرم CE مجوز ورود بازار اروپایی پیدا می نماید علامت CE تطابق محصول با الگوها و دستورالعمل تعریف شده دراین اتحادیه رانشان می دهد.
بعبارت دیگر، داشتن علامت CE مبین رعایت حداقل الزامات اساسی تعریف شده در زمینه تولید محصولات جهت حفاظت از سلامتی و ایمنی مصرف كننده ونیزمحیط زیست است.»
الیاسی اظهار داشت: ما هنگامی كه به مسائل شركت های دانش بنیان ورود می نماییم با انواع مسائل مواجه می شویم اضافه كرد: وظیفه ما تشخیص مسئله و عرضه چاره است. بنابراین ما باید یك سیستم ها و رویه هایی را طراحی نماییم كه این رویه خودكار كار كند.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی اضافه كرد: بعنوان مثال یك مدل ppp طراحی می نماییم كه اگر بیمارستانی محصولی را خواست ضامن و فاینانسور آن هم مشخص باشد و این به یك مدل تبدیل گردد تلاش ما در تسهیل محیط كسب و كار هم همین است كه بر مبنای مدل و سیستم كار جلو پیش رود.
«مدل PPP، مدلی است كه در آن بخش دولتی با مشاركت بخش خصوصی اقدام به طراحی، اجرا، مدیریت و پشتیبانی پروژه های بزرگ می كند.»
وی اظهار داشت: این وظیفه معاونت علمی است كه یك شركت پتروشیمی كه سالیانه دو میلیارد سرمایه گذاری دارد را ترغیب نماییم كه حداقل سالی 100 هزار دلار از كاتالیست های تولیدی یك شركت دانش بنیان داخلی استفاده نماید كه البته موضوعو به این سادگی ها نیست.
الیاسی اظهار داشت: البته این قانع كردن نیازمند دریافت یكسری استانداردها از جانب شركت های دانش بنیان است، كالاهای نفتی دارای استانداردهای بین المللی هستند امكان دارد رئیس یك پتروشیمی خیلی علاقمند به استفاده از محصول داخلی باشد اما می گوید اگر این كیفیت لازم را نداشت و منجر به اتفاقی شد چه كسی پاسخگو خواهد بود.
وی در عین حال اظهار داشت: البته ما درحال حاضر با بیمه مركزی و بیمه ایران تفاهمنامه داریم كه بیمه مسئوولیت كالای دانش بنیان را عهده دار شود و اگر خریداری در استفاده از محصولات دانش بنیان دچار خسارت و ضرر شد آنها پرداخت كنند.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی اظهار داشت: اینكه یك شركت دانش بنیان می گوید من محصول تولید كرده ام، كافی نیست بلكه محصولی كه ریسك دارد باید از استاندارد و بیمه برخوردار باشد.
وی اظهار داشت: البته معاونت علمی با سازمان استاندارد هم توافقنامه ای منعقد كرده كه این سازمان در جاهایی كه دریافت استانداردهای بین المللی سخت و دشوار است آن را شبیه سازی كند و به دستگاه مصرف كننده اعلام نماید كه این استاندارد محصول است.

**مشكلات حقوقی كسب و كارهای نوین درحال رفع شدن است
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی همینطور با بیان اینكه، مشكلات حقوقی كسب و كارهای نوین در حال رفع شدن است و خیلی بهتر از قبل شده است اظهار داشت: مهمترین دلیل هم آن است كه این اكوسیستم مثلا در بخش حمل و نقل هوشمند شهری كاركرده و امتحان خویش را پس داده است و درحال حاضر درصدد راه اندازی سیستم هوشمند حمل و نقل در بخش بار در كشور هستیم.
الیاسی اظهارداشت: خوب به صورت طبیعی روزی هم كه ماشین آمد و نخستین تاكسی در تهران راه افتاد درشكه چی ها در همین میدان توپخانه اعتراض كردند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه به علت اینكه اكوسیستم استارتاپی در كشور خویش را اثربخش خویش را نشان داده است بدنه عمومی هم حمایت می كند ما هم از این ظرفیت استفاده می نماییم و با استفاده از فضای مثبت موجود در حاكمیت و پشتیبانی از اكوسیستم سالم بومی كار را پیش می بریم.

**نظام مالی، اصلی ترین نقطه ضعف زیست بوم نوآوری
اما دكتر الیاسی در ادامه اصلی ترین نقطه ضعف اكوسیستم نوآوری و دانش بنیان را نظام مالی آن دانست و اظهار داشت: البته این نه به معنای پول دولت بلكه نظام مالی اقتصاد دانش بنیان با مشكل مواجه می باشد.بعنوان مثال هیچ جای دنیا به دانشجوی دكترا سرانه داده نمی گردد آنها در شركت های دانش بنیان پیشرفته مشغول هستند و همه جای دنیا نظام گرنت و نشنال فاند وجود دارد.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی با تاكید براینكه، امروز نسبت به پنج یا 10 سال پیش پیشرفت های خوبی داشته ایم در عین حال اضافه كرد: نظام مالی به عنوان عام یعنی نظام گرنت و تامین فاینانس، بیمه، ضمانت و همه اینها با هم مهمترین گلوگاه رشد شركت های دانش بنیان به حساب می آید.
وی اظهار داشت: صندوق های خطرپذیر و صندوق های مشاركتی 'سیدمانی' یا سرمایه گذاری های اولیه كه پول اولیه ای به شركت های دانش بنیان بدهند وجود ندارند، تنها یك وام به شركت ها داده می شود كه بعدها هم اگر این شركت ها كارشان خوب پیش نرود نمی توانند این پول را پس دهند بنابراین برای خود و سازمان عرضه دهنده وام مشكل تولید می كنند.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی با تاكید بر اینكه، مسئله بیمه و ضمانت گلوگاه های پشتیبانی از شركت های دانش بنیان محسوب می شوند اظهار داشت: فعالیت این شركت ها با كارخانه صنعتی بزرگ متفاوت می باشد.
وی اظهار داشت: هم اكنون پذیرش دارایی نامشهود شركت های دانش بنیان برای ضمانت دشوار است از طرفی آنها زمین و ساختمان و سوله هم ندارند و فعالیت آنها در یك اتاق كوچك خلاصه می گردد اما ممكن در همین اتاق كوچك داروهای گران قیمتی تولید شود.
وی اظهار داشت: منظور ما از نظام مالی، همان نظام گرنت و نحوه تامین مالی استارتاپ كارآفرین تا فاینانس پروژه های آنهاست و كل این زنجیزه باید موازی هم ارتقاء پیدا كند و تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این راستا است.
الیاسی تصریح كرد: البته در طول چندسال اخیر حوزه دانش بنیان در بخش های مختلف همچون ضمانت، بیمه، ضمانت صادرات، بیمه مسئولیت پیشرفت های مناسبی داشته است.
علمی ** 1836 **


1397/06/29
14:07:34
5.0 / 5
5083
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین