مركز رشد واحدهای فناور انزلی دریچه امید برای جویندگان كار

مركز رشد واحدهای فناور انزلی دریچه امید برای جویندگان كار فیكس سرور: بیكاری شب بلندی است كه به بامداد رسیدنش در گرو تلاش و خواست جوانان و مسئولان است. گام نهادن جویندگان كار در مسیر كار آفرینی و حمایت مسئولان از ایشان می تواند پنجره امید را به سمت مردم بگشاید.


مراكز رشد واحدهای فناور همچون حامیان صاحبان ایده می توانند باشد. به تازگی خبر تصویب مجوز قطعی مركز رشد واحدهای فناور بندرانزلی در كمیسیون پژوهش و فناوری، شورای گسترش آموزش عالی منتشر گردید.
سرپرست این مركز در گفت و گو با ایرنا اظهار می كند: نشست دفاعیه و بررسی مجوز قطعی این مركز روز دوم اردیبهشت در كمیسیون پژوهش و فناوری، شورای گسترش آموزش عالی به ریاستِ مدیركل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم و اعضای این كمسیون در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید. در این جلسه گزارش عملكرد مركز رشد واحدهای فناور انزلی و درخواست مجوز قطعی بررسی گردید و مجوز قطعی این مركز مورد تایید و تصویب كمسیون قرار گرفت.
«بهاره پورمرادی» حضور فعال در مجامع مختلف شهرستان، تعامل با دانشگاه های حوزه فعالیت و تولید دفاتر كانون شكوفایی خلاقیت در دانشگاه ها و پژوهشسرای دانش آموزی بوعلی سینا، عضویت در كارگروه ها و كمیته ها و شوراها، انعقاد تفاهم نامه همكاری با دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی منطقه، برگزاری كارگاه های خلاقیت برای دانش آموزان، برگزاری كارگاه های آموزشی تخصصی مجانی از قبیل برنامه نویسی اندروید و بازی سازی یونیتی برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، برگزاری جلسات همفكری، برقراری ارتباط بین متخصصان و صاحبان ایده، برگزاری جشنواره های مختلف در منطقه همچون اقدامات انجام شده توسط این مركز دانست كه به استقرار واحدهای موفق در مركز انجامیده است.
برنامه های آتی

پورمرادی یادآور می شود: همچون برنامه های آتی این مركز افزایش فضای كالبدی جهت استقرار فناوران منطقه، ارتباطات مستمر با مراكز دانشگاهی و آموزش عالی شهرستان و مراكز تحقیقاتی دولتی، برقراری ارتباطات موثر با مراكز رشد خارجی به علت نزدیكی با كشورهای آسیای میانه و كوشش برای حضور و مشاركت تخصصی شركت های فناور در سطح بین المللی است. با عنایت به قابلیت های ویژه بندرانزلی از نظر صنعتی و تجاری بخصوص برخورداری از امكانات منطقه آزاد انزلی، مركز رشد واحدهای فناور بندر انزلی بعنوان اولین مركز رشد مستقل شهرستان ها در سطح كشور با موافقت اصولی معاون فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورخ 15 اسفند 1386 آغاز به كار كرد.
وی با بیان این كه هم اكنون تعداد 34 هسته و واحد فناور با زمینه فعالیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، الكترونیك، مكانیك و شیمی در این مركز مشغول به فعالیت هستند و تعدادی از شركت های مستقر موفق به صادرات محصولات خود شده اند، می گوید: مجموعاً تعداد 116 نفر در این واحدها مشغول به فعالیت هستند و نرخ رشد گردش مالی این شركت ها در سال 1396 نسبت به سال قبلش 69 درصد بوده است.
تقدیر از طراح نقشه هوشمند
«محمد لاهوری» یكی از جوانان فعال در مركز رشد واحدهای فناور انزلی است. وی به تازگی در جمع برگزیدگان شهر انزلی برای طراحی و برنامه نویسی نقشه هوشمند مجهز به تكنولوژی واقعیت افزوده از جانب شهرداری و شورای اسلامی این شهر مورد تقدیر قرار گرفت.
لاهوری در گفت و گو با ایرنا اظهار می كند: نقشه هوشمند مجهز به تكنولوژی واقعیت افزوده، در واقع یك نقشه با قابلیت اتصال به سرور است كه كاربران قادر هستند به جای وابستگی به نقشه دو بعدی گوگل، اطلاعات را از زاویه دید دوربین گوشی هوشمند خویش مشاهده كنند. علاوه بر این می توان یك نقطه را بر روی نقشه انتخاب و با استفاده از این تكنولوژی مسیر یابی كرد.
وی می افزاید: در بازار جهانی چند نمونه استفاده از این تكنولوژی وجود دارد، ولی هیچكدام ازآنها قابلیت تعامل با كاربر را ندارند و تنها اطلاعات ثبت شده ثابت را نمایش می دهند. اما در این طرح، هر كاربر می تواند موقعیت خویش را تعریف و آن را اصلاح كند. تكنولوژی واقعیت افزوده یا Augmented Reality یك فناوری جدید و بسیار تخصصی است كه شركت های معدودی در دنیا توان اجرای پروژه بر پایه آن را دارند.
این كارشناس درباره تفاوت واقعیت افزوده با واقعیت مجازی می گوید: درواقعیت مجازی با زدن یك عینك مخصوص از دنیای واقعی جدا شده و وارد دنیای مجازی می شوید. اما در واقعیت افزوده، به دنیای اطراف خودتان چیزی اضافه می كنید. فرضا تصویر اطراف را بر روی صفحه نمایش گوشی موبایل می بینید، هم زمان اطلاعاتی به آن اضافه می كنید كه در محیط دیده نمی گردد. موارد استفاده از واقعیت افزوده بسیار زیاد و بی نهایت پر كاربرد است. بعنوان مثال برای پیدا كردن المانها و عوارض جغرافیایی كه قابل لمس نبوده و خواندن آنها از روی نقشه كه ممكن است برای افراد غیر حرفه ای سخت باشد، استفاده می گردد.
لاهوری در ادامه به همكاری همسرش «بهارك دیبا» كه برنامه نویس تجربی و گرافیست است و یكی دونفر از دوستانش كه به صورت موردی یاری رسانش هستند اشاره كرده می گوید: تیم ما كوچك اما بسیار تخصصی است و قبلا از این تكنولوژی برای شبیه سازی مخازن نفت ماهشهر بهره برده بود. در آن پروژه، با استفاده از واقعیت افزوده نقشه های دو بعدی به مدلهای سه بعدی تبدیل می شد كه كاربرد دیگری از این تكنولوژی مدرن است.
نقش مركز رشد واحدهای فناور
وی می گوید: این طرح را پیش از مركز رشد واحدهای فناورانزلی به صورت شخصی برای شركت نفت، پروژه نفت ماهشهر اجرا كرده بودم، اما مستقر بودن در مركز رشد فناور سبب شد تا اعتبار لازم برای اعتماد را به دست بیاورم. به هر حال بودن در مراكز رشد برای شركتهایی كه دانش بنیان هستند و یا قصد دارند در آینده دانش بنیان شوند بسیار تاثیر گذار است چون كه معمولا سازمان ها به شركتهای مستقر در این مراكز اعتماد دارند. البته این طرح در مركز شركت های دانش بنیان منطقه آزاد هم مورد حمایت است و بابت اجرای آن و سایر موارد كه امید به خدا در آینده اتفاق خواهد افتاد، مكانی را به صورت مجانی در اختیار گذاشتند.
لاهوری با اشاره به فعالیتش در سه زمینه طراحی و برنامه نویسی سامانه با مدیریت محتوا؛ برنامه نویسی بر روی محیط سه بعدی كه اصطلاحا برنامه نویسی بر روی موتورهای بازی یا game engine گفته می گردد وهمچنین گرافیك دو بعدی اظهار می كند: سال قبل سامانه گزارش لایروب های شمال كشور را كار كردم كه تمام گزارش های مربوط به لایروبی محدوده شمال كشور كه سازمان بنادر و دریانوردی هم درآن ذینفع است و از گزارشها به صورت غیر مستقیم استفاده می نماید توسط این سامانه هوشمند مدیریت می گردد. در واقع همه گزارشهای هیدروگرافی منطقه شمال كشور توسط این سامانه به هم متصل و اطلاعات به صورت آنلاین قابل نمایش است. با این سامانه عملكرد شناورها، محدوده لایروبی، میزان حجم لایروبی و... به صورت هوشمند دریافت و آنالیز می گردد.
نقش مراكز رشد واحدهای فناور در كارآفرینی
«كاوه رشنوند» دانش آموخته دكترای مكانیك و مدیرعامل شركت گیل آزما، یك تولید كننده و كارآفرین گیلانی است كه در زمینه تولید دستگاه های آزمایشگاهی، صنعتی و پزشكی مشغول به فعالیت است. آن چه در ادامه می خوانید حاصل گپ و گفتی كوتاه است كه در زمینه نقش مراكز رشد واحدهای فناور در جامعه با وی ترتیب داده ایم.
دامنه فعالیت هایتان چگونه است؟
شركت گیل آزما سال 94 در منطقه آزاد انزلی به واسطه ساخت دستگاه های آزمایشگاهی برای دانشگاه احرار رشت به ثبت رسید. بعد از آن با طبقه بندی تخصص ها 4 گروه كلی جهت شركت در نظر گرفتیم كه شامل ساخت دستگاه های آزمایشگاهی، صنعتی و پزشكی؛ ساخت چاپگرهای سه بعدی؛ ساخت قطعات به كمك چاپگر سه بعدی؛ طراحی و ساخت مدارات الكترونیكی و سوئیچینگ است.
آیا در مراكز رشد فناور هم فعالیت دارید؟
یك مورد؛ شروع و ادامه پروژه چاپگر سه بعدی در مركز رشد واحدهای فناور انزلی رخ داده است.
فعالیت مراكز رشد واحدهای فناور دارای چه اهمیتی است؟
فعالیت مركز رشد این گونه است كه پول بزرگی بین چند نفر تقسیم می گردد تا هر یك كاركوچكی را انجام دهند، ازاین رو هیچ وقت نمی توانیم انتظار انجام كار گسترده ای را در مركز رشد داشته باشیم. مثلا كارخانه فولاد را نمی گردد با مركز رشد ساخت اما می توانیم در منزل خود یك پرینتر سه بعدی بسازیم. اگر مقرر است صنایع بزرگ را پی بگیریم مراكز رشد كارآیی ندارند اما اگر بخواهیم كسب و كارهای كوچك راه بیاندازیم، مثلا به كارهایی با پایه دانش كامپیوتر بپردازیم، مراكز رشد بسیار مفید هستند.
مراكزرشد تا چه میزان می توانند در كارآفرینی موثر باشند؟
در عرصه كاری من اگر به فكر كار آفرینی هستیم با مراكز رشد سخت تر می توان به آن دست یافت، چون كه به كاهش هزینه ها می اندیشیم اما بعضی مواقع باید ریسك سرمایه داشته باشیم و به واسطه آن بتوانیم بگوییم برای چند نفر فرصت شغلی بوجود آورده ایم؛ ولی باید گفت برای شركت های IT ساز و كار مراكز رشد كارآمدتر است.
برای موفقیت بیشتر مراكز رشد چه باید كرد؟
به نظر من مهم ترین مورد این است كه دانش افرادی كه در این مراكز مشغول به فعالیت هستند، از این كه هست فراترباشد. باید بگویم من به واسطه بینش و دانش مسئول مركز رشد انزلی برای اجرای پروژه ام به این مركز رفتم. چون كه ایشان پیش تر از من به بعضی معضلات فكر می كنند و ما این را در تمامی مراكز رشد نمی بینیم.
پاركهای علم و فناوری، نهادی اجتماعی و جایگاهی برای توسعه نوآوریهای دانش محور با استفاده از مساعدت در تشكیل و تقویت بنگاههای اقتصادی كوچك ومتوسط (SMEs) و بخشی از راهبرد اندیشمندانه و هماهنگ برای توسعه ملی محسوب می شوند.
پاركهای علم و فناوری علاوه بر امكان فعالیت شركتهای كوچك و متوسط دانش محور و كارآفرین در یك محیط اقتصادی، بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوری، تولید با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه گذاری خارجی و ورود كارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای جهانی را فراهم می كند.
6030


1397/03/22
14:27:22
5.0 / 5
4546
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین