مشتركان كم مصرف اینترنت همچنان بلاتكلیف اند

مشتركان كم مصرف اینترنت همچنان بلاتكلیف اند فیكس سرور: از زمان عرضه تعرفه های غیرحجمی برای اینترنت ثابت، مساله مشتركانی كه خواهان سرعت بالا و حجم پایین تر بودند، مطرح شد؛ موضوعی كه با اعتراض كاربران كم مصرف كه مجبور بودند هزینه مصرف منصفانه را بپردازند مواجه و باعث شد وعده هایی برای عرضه تعرفه هایی مناسب حال آنان داده شود.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، مبحث جایگزینی اینترنت نامحدود یا غیرحجمی در آخرین روزهای دولت یازدهم عنوان شد اما با عرضه تعرفه هایی كه انتقاد شدید كاربران را به همراه داشت، تكمیل آن به وزیر جوان ارتباطات محول شد. با این حال، باآنكه تعرفه های قبلی، با واكنش های شدیدی همراه بود اما یك نقطه قوت داشت و آن هم در نظر گرفتن ردیف جداگانه ای برای كم مصرف ها بود؛ موضوعی كه در تعرفه های جدید عرضه شده به آن توجه نشده بود.
تعرفه های جدید نه تعرفه هایی تماما نامحدود بلكه مبتنی بر سیاست مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) هستند. همان زمان هم این مورد عنوان شد كه شاید این تعرفه ها برای كاربری كه در طول ماه مصرف اینترنت بالایی دارد، منصفانه باشد، همان گونه كه یك كاربر اظهار داشته بود: «تقریبا به نفع منه كه اینترنت زیاد مصرف می كنم. من الان ۴مگ رو دارم دو ماهی ۳۰۰هزار تومن میدم!» اما كاربری دیگری معتقد بود: «تكلیف كسانی كه به حجم كم دانلود ولی سرعت بالا نیاز دارند چه می شود؟ این نرخ ها بسیار گران است و بطور قطع استقبال نخواهد شد.»

فكری هم به حال كم مصرف ها كنید
عرضه تعرفه های غیرحجمی به جای نامحدود، نارضایتی كاربران را به همراه داشت اما جهرمی همان زمان اظهار نمود: «اطمینان داشته باشید كه حتی با وجود مفهوم مصرف منصفانه بیش از ۸۰ درصد كاربران دیگر نیازی به خرید حجم یا پرداخت هزینه اضافه نخواهند داشت.» ازاین رو در شرایطی كه خود وزیر ارتباطات هم اذعان داشت حدود ۷۰ درصد كاربران، مصرف ۷ تا ۱۰ گیگابایتی را در ماه تجربه می كنند، ظاهرا به كاربران كم مصرف بی توجهی شده بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اما در واكنش به این موضوع، درباره اینترنت پرسرعت برای مشتركان كم مصرف، توضیح داد: دسته ای از مشتركین نیاز به سرعت بالا دارند در حالیكه حجم مصرفی آن ها بالا نیست. برای این دسته از مشتركین هر چند امكان استفاده از سرویس های موبایل وجود دارد اما شركت های عرضه كننده خدمات ثابت برای حفظ این مشتركین، عرضه بسته های رقابتی برای این گروه را شروع كرده اند. راهكارهایی چون بسته ازدیاد سرعت و غیره.
البته جهرمی بار دیگر هم با اشاره به شرایط عرضه اینترنت ثابت برای مشتركان كم مصرف، اظهار كرده بود: در تعرفه جدید، مشتركین كم مصرف كه پهنای باند بالا نیاز دارند، فاقد انتخاب مناسب هستند. برای رضایت این دسته از كاربران، پیشنهادهایی در حال بررسی است كه تلاش می نماییم تا فروردین ماه به نتیجه نهایی برسد.

بالاخره تعرفه كم مصرفان اعلام می شود؟
در حالیكه از آخرین وعده ی وزیر ارتباطات در خصوص عرضه تعرفه به مشتركان كم مصرف مدتی گذشته و خبری از تعرفه های جدید نشده بود، هفته ی گذشته حسین فلاح جوشقانی- رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- اعلام نمود: به علت نگرانی اپراتورها از اینكه مشتركان كم مصرفی كه سرعت بالا می خواهند به سمت اپراتورهای دیگر بروند، در صورت موافقت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تغییر تعرفه های جدید برای مشتركان كم مصرف اینترنت توسط اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی ابلاغ می گردد.
او همینطور خاطرنشان كرده بود: بر این اساس با بررسی های انجام شده، پیشنهادی از جانب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به وزیر ارتباطات عرضه شد تا مطابق با آن تعرفه ای برای مشتركان كم مصرفی كه نیاز به اینترنت با سرعت بالا دارند تدوین شود. ازاین رو با موافقت وزیر، اپراتورها می توانند با رعایت سقف و كف تعرفه های اینترنتی در مصوبه ۲۶۶ رگولاتوری، تعرفه ی جدید عرضه كنند.

اپراتورها زمان بیشتری می خواهند
اما در حالیكه مشتركان كم مصرف منتظر اعلام تعرفه ای مختص خود بودند تا بتوانند با پرداخت هزینه ی كمتری، از سرعت بالا بهره مند شوند، این تعرفه ها همچنان تابحال اعلام نشد.
حسین فلاح جوشقانی در گفت وگو با ایسنا، درباره علت این تاخیر اظهار نمود: ما مبحث را بررسی كردیم و راهكار و پیشنهاداتی هم عرضه دادیم، شركت ها هم در بررسی های اولیه موافقت كردند، اما بعضی از شركت ها بحث هایی داشتند و گفتند بررسی بیشتری می خواهند چون ممكن است این موضوع، بازار را كه تازه به یك تعادل و ثبات رسیده است، تحت تاثیر قرار دهد. ازاین رو مقرر است بررسی بیشتری كنند و نتیجه را پس از نهایی شدن اعلام كنند.
وی تصریح كرد: اوایل این مورد وجود داشت كه با عرضه ی FUP های مختلف همان بحث حجمی پیش بیاید، چون هدف این مصوبه این بود كه غیرحجمی بودن تعرفه اینترنت جا بیفتد. اكنون هم طرح مبحث تعرفه اینترنت، چیز جدیدی نیست، بلكه همان مصوبه ۲۶۶ كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است كه رگولاتوری آن را بررسی می كند تا عرضه دهندگان اینترنت، برای مشتركانی كه سرعت بالا می خواهند و مصرفشان كمتر است، FUP های بیشتری عرضه كنند.
او با اشاره به اقدام اپراتورها برای تعیین FUP لازم برای مشتركان كم مصرف بیان كرد: می خواهیم اجازه بیشتری بدهیم كه اپراتورها همان مصوبه را با گزینه های بیشتر اجرا كنند. اولا اپراتورها نباید این FUP ها را روی هر سرعتی متنوع نكنند كه باز هم بحث حجم فروشی باشد، به علاوه این FUP باید حداقل هایی را رعایت كرده باشد كه مفهوم غیرحجمی را برساند. در تعرفه ها تلاش می نماییم تعرفه جدید ندهیم و برپایه شرایط بازار مشخص شود.
در نهایت با اتفاق نظر درباره اینكه مشتركان كم مصرفی كه اینترنت ثابت با سرعت بالا می خواهند، نباید همان هزینه اینترنت غیرحجمی با مصرف منصفانه را بپردازند، اكنون تنها لازم است اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنت ثابت روی تعرفه ای مناسب حال این مشتركان توافق كنند.1397/03/04
22:08:52
5.0 / 5
4556
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین