تجهیزات باكیفیت ایرانی در آزمایشگاه های دانشگاه ها

تجهیزات باكیفیت ایرانی در آزمایشگاه های دانشگاه ها فیكس سرور: تهران- مدیركل دفتر نوآوری و كسب و كارهای نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پشتیبانی از شركت های دانش بنیان در تولید كیفی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی مورد نیاز دانشگاه های سراسر كشور را از بهترین دستاوردهای این معاونت و مصداقی مناسب در ترویج و استفاده از كالاهای ایرانی عنوان نمود.


دكتر حسام زند حسامی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، در اشاره به برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران كه تابحال پنج دوره آن برگزار شده است، این نمایشگاه را همچون دستاوردهای بزرگ دفتر دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری دانست و اظهار داشت: در واقع خیلی از شركت های دانش پایه و دانش بنیان محصولات و تجهیزات آزمایشگاهی با فناوری بالا تولید می كردند كه همین محصولات می توانست مورد استفاده مراكز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی كشور باشد.
وی با بیان این كه پیش از این مشابه این محصولات آزمایشگاهی تولید شده از جانب شركت های دانش بنیان از خارج كشور تامین می شد، اضافه كرد: معاونت علمی در اقدامی استراتژیك از یك سو با تولید یك بستر و پلتفرم، شركت های دانش بنیان را كه قادر به ساخت تجهیزات آزمایشگاهی شده اند مورد حمایت خود قرار داد و از سویی به مراكز علمی اعلام نمود كه برای خرید محصولات ساخت شركت های دانش بنیان داخلی به دانشگاه ها و مراكز علمی و تحقیقاتی یارانه 50 درصدی خرید اعطا می كند كه این اقدام مشوقی برای خرید جنس باكیفیت ایرانی از جانب دانشگاه ها شد.
مدیركل دفتر نوآوری و كسب و كارهای نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاكید بر این كه بی اعتمادی از مهمترین عوامل نخریدن جنس ایرانی است، اظهار داشت: خیلی از مردم هم اكنون فكر می كنند جنس خارجی بهتر و نشانه برتر بودن است كه البته باوری هم درست و هم نادرست است.
وی ادامه داد: در برهه هایی صاحب تكنولوژی نبودیم و كشورهای خارجی مالكان فناوری بودند به صورتی كه مجبور به واردات بوده ایم و از سویی هم خیلی از كالاهای خارجی كیفیت محصولات ساخت داخل را ندارند.

**ساخت 10 هزار محصول در حوزه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی
مدیركل دفتر نوآوری و كسب و كارهای نوین معاونت علمی در ادامه اظهاركرد: نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی 'ایران ساخت' پنج سال پیش با 55 شركت و تعداد اندكی محصول شروع به كار كرد كه هم اكنون این شركت ها به نزدیك 500 شركت افزایش یافته اند و بالغ بر 10 هزار محصول دانش بنیان در حوزه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی همچون مواد، عمران، مكانیك، شیمی، آب و خاك در كشور تولید می گردد.
زندحسامی اظهار داشت: امروز نتیجه و حاصل توجه به حوزه دانش بنیان در بخش تجهیزات آزمایشگاهی آن است كه شركت هایی بوجود آمده اند كه با 10 تا 15 نفر نیرو آغاز به كار كرده اند و هم اكنون تعداد نیروهای خویش را به بیش از 150 نفر رسانده و بالغ بر 15 میلیارد تومان فروش دارند كه خود اذعان دارند اگر حمایت های معاونت علمی نبود، اینگونه پیشرفت نمی كردند.
مدیركل دفتر نوآوری و كسب و كارهای نوین معاونت علمی اضافه كرد: ضمن اینكه از طرفی دانشگاهی ها را داشتیم كه تمام محصولات آزمایشگاهی آنان برندهای آلمانی، ژاپنی، و آمریكایی داشت اما هم اكنون از جنس ایرانی استفاده می نمایند و این به صورت حتم مصداق خیلی خوب اعتماد به جنس ایرانی است.
وی ادامه داد: هرچند البته در بین تولیدات، محصولات و تجهیزات آزمایشگاهی شركت های دانش بنیان داخلی جنس ضعیف هم وجود داشته و تولید شده است اما در این پنج سال تجربه ما می توانیم ادعا نماییم كه می توانیم 50 شركت ایرانی را از بین 500 شركت نام ببریم كه محصولات آنها در این حوزه می تواند با جنس خارجی خود رقابت كند. برنامه امسال ما هم این است كه این شركت های كوچك را تجمیع كرده و ذیل شركت های بزرگ دارای بازدهی بهتر قرار دهیم.
علمی ** 1836 **2017


1397/02/03
13:27:29
5.0 / 5
4807
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین