هند ماهواره با موتور موشكی به فضا فرستاد

هند ماهواره با موتور موشكی به فضا فرستاد فیكس سرور: دهلی نو - سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) روز جمعه با موفقیت یك ماهواره قوی ارتباطی به نام «GSAT-6A» را با استفاده از موتور تقویت شده از نوع موشك جی اس ال وی به فضا پرتاب كرد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از تارنمای پایگاه خبری 'زی نیوز' هند، این موشك در مركز ساتیش داوان در جزیره سریهاریكوتا به فضا پرتاب شد. ماهواره مورد نظر بعد از 17 دقیقه از زمان پرتاب با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.
این دوازدهمین پرواز موشك جی اس ال وی و ششمین پرواز آن با استفاده از موتور های داخلی برودتی این كشور است.
موشك GSLV-F08 كه دارای 415 تن وزن و ارتفاع 49.1 متر است از موتور های جدید و قوی ساخت هند به نام 'ویكاس' و سیستم عمل الكترومكانیكی به جای سیستم الكتریكی هیدرولیك استفاده می نماید.
كی سیوان رئیس سازمان ایسرو اظهار داشت: اهمیت این ماموریت در این است كه توانسته ایم عملكرد و قدرت موشك جی اس ال وی را با استفاده از موتور های ویكاس، 6 درصد افزایش داده و در نتیجه ظرفیت حمل بار این موشك را 50 درصد افزایش دهیم.
سازمان ایسرو در موشك جی اس ال وی خود از پنج موتور ویكاس با سوخت مایع بهره برد.
ارتش هند كاربر اصلی ماهواره پرتاب شده به فضا خواهد بود و با استفاده از آن ارتباطات خویش را با كشتی ها و سایر تجهیزات نظامی حفظ خواهد نمود.
رئیس سازمان ایسرو اضافه كرد: در 9 ماه آینده، ایسرو 10 مأموریت در بخش های مختلف مانند علم فضایی، مشاهدات زمین، ارتباطات و ناوبری خواهد داشت.
ماموریت بعدی فضایی هند در ماه آوریل صورت خواهد گرفت. هند می خواهد در این ماموریت نهمین ماهواره ارتباطی خویش را در مدار زمین قرار دهد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند ( ایسرو) در ماه ژانویه صدمین ماهواره خویش را از مركز فضایی ساتیش داوان واقع در جزیره سریهاریكوتا در ایالت آندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب كرد.
این نخستین پرتاب موشك سازمان ایسرو در سال 2018 و همینطور نخستین عملیات موفقیت آمیز این سازمان بعد از شكست ماموریت قرار دادن ماهواره نظارت بر زمین (IRNSS-1H) در فضا در ماه آگوست سال قبل است.
ماموریت پیشین سازمان ایسرو به علت باز نشدن سپر گرمایشی ماهواره مورد نظر، با شسكت روبرو شد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند تابحال 40 عملیات موفق در پرتاب موشك های مختلف پی اس ال وی به فضا داشته است.
این سازمان در ماه ژوئن سال قبل 31 ماهواره كوچك را در یك موشك به فضا پرتاب كرد.
سازمان ایسرو همینطور توانست سنگین ترین موشك ( جی اس ال وی نسل 3) ساخت خویش را برای نخستین بار با موفقیت به فضا پرتاب كند.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به كشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) در سال قبل با ثبت ركود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یك موشك به فضا از جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریكا، تاریخ ساز شد.
جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' درصنعت فضایی هند، حكم دماغه 'كاناورال' در ایالت فلوریدای امریكا را دارد كه تابحال موشك های فضایی و ماهواره های خیلی از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سكوی پرتاب موشك جزیره 'سریهاریكوتا' تابحال با پرتاب بیش از 200 ماهواره از كشورهای مختلف، میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند است.
هزینه های پرتاب از این سكو به حدی پایین است كه حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این كشور قادر است كاوشگر مریخ خویش را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای كه هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال نماید.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راكت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می گردد.
یكی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی پرتاب كاوشگر مدارگرد به مریخ با موشك 'پی اس.ال.وی' ازسكوی پرتاب 'سریهاریكوتا' با نام 'مانگالیان'كه به زبان سانسكریت به معنای 'مسافر مریخ ' بود. بدین سان این كشور در ردیف چهارمین كشوری كه توانست به منظومه شمسی راه یابد، قرار گرفت.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اكتشاف گاز متان و دی اكسید كربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.
شبد**آساق**267**1424**1379


1397/01/11
15:31:57
5.0 / 5
4547
تگهای خبر: ارتباطات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین