اینترنت ۲۰ مگابایتی در راه است

اینترنت ۲۰ مگابایتی در راه است به گزارش فیكس سرور به نظر می رسد حركت به سمت سرعت های بسیار بالاتر اینترنت همچون ۲۰ مگابیت بر ثانیه پیش از هر چیز دیگری مستلزم تولید زیرساخت های در رابطه با فناوری ADSL به جای VDSL و FTTH است.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، برپایه برنامه مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تا آخر برنامه ششم خانوارها باید از اینترنت ۲۰مگابیت بهره مند شوند. تكنولوژی ما اكنون ADSL است و پنج درصد ظرفیت مشتركان می توانند ۱۶ مگابیت برثانیه خدمات دریافت كنند. مفهوم ۲۰ مگ این است كه باید تكنولوژی تغییر كند و به سمت VDSL یا FTTH حركت كنیم؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی درباره برنامه های این وزارتخانه برای افزایش سرعت اینترنت بیان كرده است كه شركت ها را جهت استفاده از ظرفیت بورس و جذب سرمایه خارجی جهت سرمایه گذاری در این حوزه تشویق كرده ایم و امیدواریم تا آخر سال ۱۳۹۷ بیش از ۲ میلیون پورت پرسرعت سرویس دهد.
محمدجواد آذری جهرمی با بیان این كه در سال قبل پوشش شبكه ۳G و ۴G در كشور به ۶۰ درصد رسیده است، اظهار كرده است سال آینده این درصد بیشتر هم خواهد شد و طبق آن چیزی كه مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه تثبیت كرده است ما باید ۳۰ رتبه رشد را در حوزه فاوا تجربه نماییم كه امیدواریم این هدف را پیش از اتمام برنامه ششم توسعه محقق نماییم.
اما داوود زارعیان - معاون مشتریان شركت مخابرات ایران - در این باره با اشاره به امكان انتقال دیتا با سرعت بالا تا یك گیگابیت بر ثانیه توسط فیبر نوری و تجهیز یك میلیون نقطه به این سرویس، درباره فیبر نوری توضیح داد: فیبر نوری بستر انتقالی است كه در آن امكان انتقال دیتای پرسرعت بالا از گیگابیت وجود دارد. یعنی اگر تابحال اینترنت نهایتا ۸۰ مگابیت بر ثانیه سرعت داشت، با فیبر نوری این امكان وجود دارد كه سرعت تا هزار مگابیت یا یك گیگابیت بر ثانیه به مشتری تحویل داده شود.
محمدجواد آذری جهرمی همینطور با اشاره به اینكه در دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۲ به سمت توسعه فناوری اطلاعات بوده است، اظهار داشت: خیلی از آن نگذشته كه سه میلیون مشترك ADSL و ۳۰۰ هزار مشترك اینترنت موبایل داشتیم و هنوز مفهموم پهنای باند سریع جا نیفتاده بود و فاصله دیجیتال زیادی میان ایران و كشورهای منطقه وجود داشت و نگاه لوكسی نسبت به فناوری اطلاعات بود بطوریكه اشتراك ۱۲۸ كیلوبیت كافی دانسته می شد. باید فناوری ADSL را با VDSL و FTTH جایگزین كرد.
از طرفی صادق عباسی شاهكوه - مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت - درباره اتصال كشور به فیبر نوری اظهار كرده بود: در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیاست اتصال همه روستاهای كشور به فیبر نوری دنبال می گردد. در برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات مكلف شده است كه ۸۰ درصد خانوارها را به اینترنت با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی دهد.
همچنین به تازگی برخی مدیران مخابراتی با تاكید بر ضرورت حركت به سمت جایگزینی فیبر نوری با كابل های مسی اعلام نموده بودند تا سال ۲۰۲۰ تمام روستاها و شهرهای كشور همانند یك تار عصبی گسترده، تحت پوشش شبكه فیبر نوری قرار خواهد گرفت.
در نهایت همان گونه كه وزیر ارتباطات هم اذعان دارد، كابل های قدیمی كه امروزه در منازل برای انتقال داده های اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرند، ظرفیت لازم را برای انتقال با سرعت بالا ندارند و باآنكه شاید به زعم برخی، كاربران عادی اینترنت نیازی به اینترنت با سرعت های چند ده مگابیتی نداشته باشند، اما گسترش فناوری به مرور به این سمت حركت خواهد نمود و همین مبحث ضرورت حركت به سمت فیبر نوری را آشكار می كند.
با این اوصاف هنوز در بخش اینترنت ثابت نتوانستیم آنطور كه باید توسعه پیدا نماییم زیرا هنوز روی ADSL هستیم اما این فناوری در دنیا رو به انقراض است و VDSL و FTTH رو به گسترش هستند. البته به قول مسئولان مشكلاتی در این زمینه وجود دارد كه بخشی به انحصار ذاتی شركت مخابرات بر می گردد كه باآنكه قانونی نیست اما سرمایه گذاری های زیادی در زمان دولتی بودن آن انجام شده است.
كارشناسان همینطور فعالیت های صورت گرفته و دستاوردهای كسب شده در حوزه ICT در طول دوره چهار ساله دولت یازدهم را با هیچ دوره دیگری قابل مقایسه نمی دانند زیرا این دستاورها به لحاظ كمی یا به عبارتی فراگیری استفاده از اینترنت و یا به لحاظ كیفی و سرعت اینترنت بسیار مشهود بوده است. رشد و فراگیری دسترسی به اینترنت در دنیای امروز سبب شده تا دیگر اینترنت و ارتباطات دیگر یك خدمت لوكس و یا حتی تفننی نباشد بلكه به نیازی ملموس برای زندگی روزانه تبدیل گشته است.


 

1396/12/25
18:33:45
5.0 / 5
4488
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین