رونمایی از اولین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی كشور در رفسنجان

رونمایی از اولین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی كشور در رفسنجان فیكس سرور: كرمان- اولین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی در كشور كه به همت محققان دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان طراحی و تولید شده است امروز (سه شنبه ) با حضور رئیس اداره هواشناسی كشاورزی كشور و جمعی از دانش آموختگان و محققان این دانشگاه رونمایی گردید.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایرنا، عضو ملی نخبگان كشور و مدیر این طرح در حاشیه رونمایی از این اختراع در حوزه كشاورزی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این دستگاه به همت محققان دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان طراحی و تولید شده و برای اولین بار در كشور رونمایی شده است.
معین ملامحمدی اضافه كرد: مطالعات، طراحی و ساخت این دستگاه به مدت چهارسال توسط 30نفر از پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه ولیعصر رفسنجان و با هزینه 900میلیون تومان انجام گرفته است.
معین ملامحمدی اضافه كرد: با عنایت به وجود بحران آب و كمبود منابع آبی، بارندگی كم و تبخیر زیاد آب و همینطور افت سطح سفره های زیرزمینی آب در این شهرستان و در كنار این معضلات، بروز سرمازدگی و گرمازدگی های دو سال اخیر، می طلبید در رفع این معضلات دستگاهی طراحی شود.
وی بیان كرد: امسال بیش از 650 میلیارد تومان خسارت ناشی از پوكی پسته در رفسنجان داشتیم بنابراین طرح های هوشمند در جهت مدیریت صحیح منابع آبی نیاز است تا محصول احیا شود و رونق اقتصادی را شاهد باشیم.
ملامحمدی تصریح كرد: نحوه استفاده از این دستگاه هوشمند آب و هواشناسی به این شكل است كه كشاورز می تواند مزرعه خویش را به این دستگاه معرفی و موقعیت را ثبت كند و مزرعه هر دو ساعت پایش می گردد و حسگرهای دما، رطوبت، باد و... كه به این دستگاه وصل هستند به صورت لحظه ای تغییرات و اطلاعات مزرعه را ثبت و اعلام می كند.
وی ادامه داد: وقتی مزرعه به سیستم معرفی می گردد كمبود آب را مشخص و محاسبه بهترین زمان آبیاری را اعلام می كند، همینطور اندازه گیری سطح آب چاه كشاورزی، مدیریت هوشمند باغداری، اعلام حمله آفات از یك هفته قبل، تشخیص پوكی پسته، پیش بینی سرمازدگی و پیش بینی سرعت وزش باد، اعلام بهترین زمان برداشت محصول پسته، تشخیص بیماری های برگ پسته به صورت آنلاین، سفارش های فصلی كارشناس تغذیه و... از دیگر مزایای این دستگاه است.
وی با اشاره به اینكه این دستگاه یكی از شگفت انگیزترین خدمات دنیای تكنولوژی امروز است اضافه كرد: این پدیده مدیریت كشاورزی از طریق دور در انواع چاه های كشاورزی، قنوات، انواع مزارع كشاورزی، به ساده ترین روش ها ارائه می نماید.
ملامحمدی همینطور اظهار داشت: قیمت هر دستگاه بین 15میلیون تا 20میلیون تومان می باشد كه برای یك چاه كشاورزی جواب می دهد.
به قول ملامحمدی این دستگاه كه به تولید انبوه هم خواهد رسید را می توان علاوه بر استفاده در دیگر نقاط كشور به خارج صادر كرد.
وی تصریح كرد: بحران آب را در رفسنجان جدی بگیریم.
شهرستان رفسنجان با بیش از 80 هزار هكتار یاغات پسته اقتصادش بر اساس این محصول صادراتی قرار دارد.
رفسنجان بیش از 311 هزار نفر جمعیت است و در 110 كیلومتری كرمان قرار دارد.
7433/ 5054


1396/12/16
18:30:51
5.0 / 5
5193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین