ساخت دستگاه جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب

ساخت دستگاه جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب به گزارش فیكس سرور گروهی از محققان دانشكده مهندسی فناوری های نوین دانشگاه علم و صنعت موفق به ساخت نمونه صنعتی دستگاه جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب شدند.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه علم و صنعت، ساخت نمونه آزمایشگاهی این دستگاه دو سال قبل در دانشگاه علم و صنعت ایران انجام شد و طی قراردادی بین این دانشگاه و سازمان بنادر و كشتیرانی، نمونه صنعتی آن در گروه نانوفناوری و در آزمایشگاه سیستم های هوشمند دانشكده فناوری های نوین تولید و تحویل گردید.
دستگاه جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب از دو ماه پیش در بندر امیرآباد آزمایش و استفاده شده و رضایت واحد عملیات را به دنبال داشته است.
دستگاه جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب، ضمن برخورداری از ابعاد كوچك قادر است با سرعت بالایی آلودگی های نفتی را حتی در غلظت بسیار كم از روی سطح آب جمع كند. این دستگاه همینطور قابلیت لحاظ كردن نفت سبك، متوسط و سنگین را دارد و از مزایای عمده آن، جمع آوری هر سه دسته این آلودگی های نفتی است.
این دستگاه مانند یك قایق روی آب شناور است و دو غلطك دارد كه با سطح آب تماس دارند. این غلطك ها از جنس خاصی تولید شده كه به شدت نفت دوست و آب گریز است.
در چرخش این غلطك ها آلودگی نفتی از سطح آب به غلطك ها جذب و در سمت مقابل، این آلودگی توسط كاردكی از غلطك جدا و به مخزن جداگانه ای هدایت می گردد. آلودگی سپس از مخزن پمپ و توسط دستگاهی به ساحل منتقل می گردد.
دستگاه غلطكی جمع كننده لایه نفتی از روی سطح آب می تواند با ویسكوزیته 4 درصد، 13 مترمكعب بر ساعت آلودگی نفتی را جمع آوری كند؛ در حالیكه نمونه آمریكایی این محصول، توانایی پاكسازی 7 مترمكعب بر ساعت در همین شرایط را دارد.
همچنین مواد جاذب خاص به كار رفته در این دستگاه، آن را قادر می سازد غلظت های بسیار پایین نفت، در حد امولوسیون را هم به دام انداخته و آلودگی را كامل از آب های آزاد مانند دریاها یا محیط های بسته شامل تالاب ها، دریاچه ها و حوضچه ها بزداید.
ساخت نمونه صنعتی این دستگاه حاصل تحقیق و تلاش دكتر صادق صادق زاده و دكتر میثم جلالی از اعضای هیات علمی دانشكده فناوری های نوین بعنوان مسئول تیم فنی و مسئول پروژه در بخش نانومواد؛ دكتر علیرضا منصور زاده صنعتگر و همكار اجرایی و تیم تحقیقاتی چهار نفره از دانشجویان كارشناسی ارشد دانشكده فناوری های نوین است.


 

1396/12/07
15:57:57
5.0 / 5
4876
تگهای خبر: دانشگاه , دستگاه , سئو , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین