مسیر پرچالش اقتصاد دیجیتال در ایران-عباس خاراباف

مسیر پرچالش اقتصاد دیجیتال در ایران-عباس خاراباف فیكس سرور: كسب وكارهای نوپا و شركت های دانش بنیان و فناوری محور استارت آپی در سال های اخیر بی هیچ ادعا و بدون چشمداشت، توانسته اند بركات و خدمات متعددی برای اقتصاد كشور به ارمغان بیاورند.


اشتغال زایی گسترده، جذب و حفظ نخبگان، تولید ثروت از دانش و فناوری و ظرفیت های موجود داخلی، توسعه صنعت و رشد صادرات غیرنفتی و توسعه خدمات، بخش اندكی از این دستاوردها است.
اما نكته مهم اینجاست كه خیلی از موفق ترین كارآفرینان و فعالان استارت آپی كشور، فعالیت خویش را در بدترین شرایط ممكن و در روزهایی كه بیشترین تحریم های تاجوانمردانه بین المللی در حال اجرا بود، آغاز كرده اند.
آنها امروز هم متاسفانه بیشترین هجمه ها را از داخل و خارج متحمل می شوند؛ اما بخش قابل توجهی از هجمه های مختلف ضد شركت های بزرگ و موفق استارت آپی ایرانی كه از خارج از مرزها هدایت می شوند، نشان داده است كه دشمن برای كسب وكارهای تكنولوژیك داخلی برنامه دارد.
در این یادداشت با نگاه به پنج نكته از بیانات رهبر انقلاب، اهمیت پشتیبانی از ظرفیت های داخلی «اقتصاد دیجیتال» را بررسی خواهیم كرد.

1- دشمن واقعی كجاست؟
وقتی صحبت از دشمن می شود، توجه به دشمن مستقر خارج از مرزهای كشور در اولویت قرار دارد. ریشه های دشمن اصلی و واقعی را باید بیرون از مرزها جست وجو كرد: «غفلت از دشمن بیرونی، خطای راهبردی عظیمی است كه ما را دچار خسارت خواهد نمود.خب، باید دشمن را شناخت، دید - حالا [اینكه] شما می گویید برخوردمان با دشمن این جور باشد، آن جور نباشد، بحث دیگری است - دشمنیِ او را باید فهمید، نقشه او را باید تشخیص داد. یكی از نقشه های مهمّ دشمن، متوقّف كردن حركت علمی در كشور است. (رهبر انقلاب 11 تیر 1393 در دیدار با اساتید دانشگاه ها)»

2- جنگ واقعی چیست؟
گرچه افزایش توانمندی های دفاعی و نظامی در برابر حركت های خصمانه دشمنان خارجی از اولویت هاست اما اكنون و در شرایط حاضر وقتی صحبت از جنگ می شود، یكی از مسائل مهم و قابل توجه جنگ اقتصادی می باشد. در چنین شرایطی بطور قطع اقتصاد دانش بنیان و فناوری محور و از نگاهی دیگر «اقتصاد دیحیتال» را باید مورد توجه ویژه قرار داد و نباید از حركت دشمن ضد این ظرفیت ها غفلت كرد زیرا: «جنگ واقعی جنگ اقتصادی می باشد، جنگ واقعی تحریم است، جنگ واقعی گرفتن عرصه های كار و فعّالیّت و فنّاوری در داخل كشور است؛ این جنگ واقعی است. ما را به جنگ نظامی متوجّه می كنند تا از این جنگ غفلت نماییم. (رهبر انقلاب 27 بهمن 1397 در دیدار با مردم آذربایجان شرقی)»

3- برنامه دشمن خارجی چیست؟
دشمن بطور قطع نقشه های متعددی دارد و همواره در حال فعالیت است. اما برنامه اصلی دشمن مشخص است؛ توانمندی های داخلی متوقف شوند یا از بین بروند یا دست كم از رشد آنها جلوگیری شود: «من حالا در یك جمله كوتاه اگر بخواهم عرض كنم، برنامه ی دشمن این است كه توانمندی های جمهوری اسلامی را متوقّف كند؛ یا از بین ببرد یا اقلاًّ از رشد آنها جلوگیری كند؛ این برنامه دشمن است. ما باید چه كار كنیم؟ ما باید تا آنجا كه می توانیم توانمندی ها را افزایش بدهیم. بنده بارها در این جلسه و جلسات گوناگون دیگر در این چند سال تكرار كرده ام: باید كشور قدرتمند بشود؛ یعنی همین توانمندی های گوناگون را باید افزایش بدهد. اگر افزایش دادیم، آن وقت میتوانیم آسوده به مردم بگوییم «مردم! آسوده بخوابید» و خیال خودمان راحت باشد. اگر توانمندی ها را افزایش ندادیم، باید در اضطراب به سر ببریم. (رهبر انقلاب 25 خرداد 1395 در دیدار با مسئولان نظام)»

4- چرا دلسرد كردن خیانت است؟
وقتی در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، تولید جریان ناامیدی و دلسردی در داخل كشور حركت و فعالیت بر ضد ظرفیت های داخلی اخطار قابل توجهی است و یكی از بزرگ ترین خیانت ها به حساب می آید: «آن چیزی كه به نظر من اخطار است، خطر است، ما در داخل كشور عناصر دلسردكننده داریم؛ مراقب باشید؛ مسئولین مراقب باشند. چه جوری دلسرد می كنند؟ موجودی ها را نفی می كنند. هركس بكند، خیانت است. مدیری انجام بدهد، خیانت است؛ استادی انجام بدهد، خیانت است؛ نویسنده روزنامه و مجلّه ای انجام بدهد، خیانت است؛ خیانت به كشور است، خیانت به ناموس ملّی است. (رهبر انقلاب 22 مهر 1394در دیدار شركت كنندگان همایش نخبگان فردا)»

5- چرا باید به توانمندی های داخلی متكی باشیم؟
وقتی می خواهیم تبدیل به یك كشور مقتدر شویم كه از هیچ حركت دشمن هراس ندارد و به وضوح رشد و توسعه را تجربه می كند باید توانمند باشیم و به قدرت تكیه نماییم. اما اقتدار واقعی در تكیه كردن و پشت گرم بودن به توانمندی های داخلی است نه واگذاری میدان به خارجی ها: «آیا بیست سال بعد ما ایرانی با این خصوصیّاتی كه عرض میكنم می خواهیم؟ ایران مقتدر؛ بیست سال بعد ایرانی مقتدر [میخواهیم ]؛ مقتدر، یعنی از تهدید دشمنان ریز و درشت احساس هراس نكند، احساس واهمه نكند، به اقتدار خودش متّكی باشد؛ ایرانی مقتدر. ایرانی مستقل؛ گاهی یك كشوری احساس هراس هم نمی كند از ناحیه دشمنان بیرونی امّا به اتّكای یك قدرتی؛ مثل كودكی كه به اتّكای پدرش احساس امنیّت و قدرت می كند. آیا می خواهیم این جوری باشیم؟ یا نه، می خواهیم ایرانی باشد كه اقتدارش به اتّكای خودش باشد، مستقل باشد، استقلال داشته باشد؟ (رهبر انقلاب 29 خرداد 1395 در دیدار با اساتید دانشگاه ها)»

وظیفه ما چیست؟ حمایت یا هجمه؟
برندهای استارت آپی بومی و داخلی از مهمترین ظرفیت های اقتصادی ایرانی به شمار می روند كه در شرایط تحریم های ناجوانمردانه بین المللی متولد شده و با تاكید بر همت جوانان و كارآفرینان ایرانی رشد كرده اند. یگان ها و نقاط قوت ایران در جبهه های جنگ اقتصادی همین كسب وكارهای آنلاین بومی مثل دیجی كالا، علی بابا و... هستند كه توسط كارآفرینان و سرمایه گذارانی از بخش خصوصی تاسیس و تجهیز شده اند و آماده رزم اقتصادی هستند؛ اما این همه ماجرا نیست. در مقابل عده ای هم وجود دارند كه (با نیت های مختلف و ظاهرا به انگیزه هایی مثل رقابت های اقتصادی، جناحی یا سیاسی یا هرچیز دیگر) همین یگان ها را مورد هدف قرار داده و از این مورد كه دشمن واقعی در حال تجهیز پایگاه های خود در منطقه است، غفلت می كنند. در حالیكه اكنون جبهه های جنگ اقتصادی بیشتر از اینها نیاز به حمایت های ملی و همه جانبه دارد. اكنون باید مردم، رسانه ها، دولت، مجلس، قوه قضاییه و همه و همه در كنار بخش خصوصی و كارآفرینان استارت آپی قرار بگیرند و همزمان با حمایت همه جانبه، در برابر برچسب ها و اتهامات ناجوانمردانه ضد ظرفیت های داخلی مقابله كنند. در شرایط حساسی هستیم و شناخت دشمن و بررسی فعالیت های آن به بصیرت همه جانبه نیاز دارد.

*روزنامه نگار و كارشناس اقتصاد دانش بنیان استارت آپی


1396/11/30
14:09:35
5.0 / 5
5032
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین