موفقیت بزرگ جمهوری اسلامی در ترویج و ارتقای علوم شناختی

موفقیت بزرگ جمهوری اسلامی در ترویج و ارتقای علوم شناختی فیكس سرور: تهران- انقلاب اسلامی ایران در دوران حیات شكوهمند خود شاهد افتخارات و دستآوردهای بسیار مهم و سرنوشت ساز در عرصه های مختلف همچون در حوزه دانش و علوم شناختی است.


به گزارش روز دوشنبه علمی ایرنا از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، رشد فزاینده علم و دانش، گسترش مراكز علمی و تخصصی و توجه به زیرساخت ها و استفاده از فن آوری های نوین در ابعاد گوناگون، حاصل تلاش ها و گام هایی در مسیر ترویج، توسعه و ارتقای كمی و كیفی افزایش سطح آگاهی ها و اطلاعات جامعه نسبت به موضوعات مختلف بویژه درحوزه های علوم شناختی است كه بعنوان نشانه ها و رمزهای موفقیت انقلاب اسلامی شناخته می گردد.
در سال های پیروزی انقلاب اسلامی به موازات حمایت ها و سرمایه گذاری فراوان در زمینه توسعه دانش و كسب دستآوردهای علمی و تحقیقاتی، توجه به ترویج و گسترش حوزه های علوم شناختی هم در دستور كار قرار گرفت تا تولید یك حركت پایدار، خود تنظیم گر و عمیق در بخش های علوم و فن آوری های شناختی با هدف رفع نیازها و بهبود وضعیت كلی كشور جهت حضور در عرصه های بین المللی و تاثیر گذاری در منطقه فراهم شود.
تشكیل ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی بعنوان یكی از دستآوردهای كشور در عرصه علم و دانش به حساب می آید كه دانشی میان رشته ای و نوپا و معطوف به آینده است كه در آن مغز و فرایندها و كاركردهای شناختی مورد مطالعه روش مند و منظم قرار می گیرد.
ستاد توسعه علوم شناختی بعنوان نهادی علمی و حمایتی در چارچوب اهداف خود، آموزش نیروی انسانی توان مند، تولید زیر ساخت ها و فرایندهای لازم برای فعالیت های ترویجی و اثربخش را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است تا همراه با موفقیت های علمی در حوزه های دیگر، دستآوردهای مهمی را در حوزه علوم و فن آوری های شناختی هم نصیب كشور شود.
ستاد علوم شناختی برای كاهش میزان وابستگی ها، بومی سازی دانش ها و جذب نخبگان و محققا، مبادرت به شناسایی ظرفیت های قابل اتكا دركشور، تولید مقبولیت در بین جوامع علمی داخل، ترویج تفكر و زبان میان رشته ای و مهاجرت محققان حوزه های دیگر به علوم شناختی كرده و توانسته است از یك حامی صرف به یك چتر حمایتی جهت جلب مشاركت اساتید مختلف و تولید مراكز علمی مبدل شود.
محققان بین المللی كه اخیرا از مراكز دانش بنیان و تحقیقاتی كشورمان بازدید و با محققان ایرانی گفت و گو كرده اند، بر این باورند كه رشد علمی و دانش در ایران در مقایسه با سایر كشورها بویژه كشورهای منطقه درجایگاه برتری قرار دارد و اساتید و دانشمندان ایرانی از چهره های موفق در حوزه های تخصصی و علوم شناختی شناخته می شوند.
مختصصان بین المللی حوزه های علوم شناختی و علوم اعصاب، فعالیت های محققان و متخصصان ایران در ارتباط با پروژه های علمی را چشمگیر توصیف می كنند و حمایت و سرمایه گذاری برای ارتقای دانش و گسترش آن در جامعه ایران را گامی در مسیر پیشرفت و دستیابی به خلاقیت ها، ابداعات و راهكارهای مناسب برای درمان و مقابله با بیماری ها می دانند.
دكتر محمد حسین مقامی مدیركارگروه ایمپلنت مغزی ستاد علوم شناختی اظهار داشت: هم اكنون بیش از یكصد پروژه در حوزه های علوم شناختی در كشور درحال اجرا است و بیش از 20 حوزه میان رشته ای فعال در این زمینه وجود دارد و افزون بر 60 متخصص برجسته در زمینه بررسی طرح های پژوهشی با ستاد همكاری دارند كه این امر نشاندهنده تلاش های فراوان برای ترویج و گسترش علوم شناختی و جلب متخصصان دراین حوزه در سطح كشوراست.
به گفته دكتر مقامی، ایمپلنت مغزی، نگاشت مغز، رابطه مغز و ماشین، ربات های شناختی تعاملی، آموزش و پرورش شناختی، تولید ابزارهای سنجش شناختی و درمان اختلالات روانی همچون طرح های مختلف در حوزه علوم شناختی است كه از جانب ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی تحت حمایت و پشتیبانی قرار دارد.
وی راه اندازی و توسعه چندین آزمایشگاه علمی همچون آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز و همینطور گسترش همكاری های علمی با كشورهای مختلف جهان همچون چین، برزیل و سوئیس را از دیگر تلاش ها درسال های اخیر در جهت ترویج علوم شناختی در كشور یاد كرد.
مقامی تصریح كرد: پشتیبانی از جذب فارغ التحصیلان ممتاز ایرانی خارج از كشور از دیگر اقدامات در جهت بهره گیری از تجارب محققان در جهت ترویج علوم شناختی است و اظهار داشت: با تلاش های انجام شده تابحال چندین محقق و متخصص مجرب و كارآمد فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر بین المللی با حمایت های ستاد علوم شناختی برای فعالیت به داخل كشور بازگشته اند كه این مسئله موید رشد علمی و تحقیقاتی در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.
به اعتقاد اساتید و محققان، پیشرفت های علمی پژوهشی و تخصصی درسطح كشور همراه با افزایش سطح دانش و آگاهی ها در جامعه، نشانگر موفقیت های چشمگیر در پرتو پیروزی انقلاب اسلامی است.
علمی**9031**
خبرنگار: عادل پازیار** انتشاردهنده: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
فیكس سرورelm@
https: //telegram.me


1396/11/23
14:20:14
5.0 / 5
4705
تگهای خبر: پژوهش , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین