كوچكترین اسپینر جهان ساخته شد

كوچكترین اسپینر جهان ساخته شد به گزارش فیكس سرور پژوهشگران با روش نانوحكاكی موفق به ساخت كوچكترین اسپینر جهان شدند؛ برای این كار سیال ویژه ای توسط ماشین نانوحكاكی صلب شده و به صورت اسپینر در می آید.


به گزارش گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان گروه فناوری نانو در آزمایشگاه ملی اوك ریج (ORNL) آمریكا موفق به ساخت كوچكترین اسپینر جهان شدند.
این اسپینر با استفاده از چاپگر سه بعدی تولید شده و دارای ابعاد 100 میكرون است. دستگاهی كه برای ساخت این اسپینر به كار گرفته شده، به ماشین نانوحكاكی شهرت دارد. از این دستگاه برای دیگر حوزه های فناوری نانو هم استفاده می شود؛ برای مثال، این دستگاه با تابش لیزر متمركز شده روی یك سیال می تواند آن را به جامد تبدیل كند.
با این فناوری، دانشمندان و محققان می توانند ادوات مختلفی بسازند كه به آن ها امكان تولید افزاره های میكرومقیاس را می دهد. همینطور این روش به پژوهشگران فرصت می دهد تا قطعات تلفن همراه را بسازند.
طراحی، نخستین قدم در این فرآیند است كه با استفاده از برنامه CAD انجام می گردد. همانند زمانی كه مقرر است چاپ سه بعدی صورت گیرد، طراحی برای ساخت قطعه به اسلایس های مختلفی تقسیم بندی می گردد. در ادامه اسلایس های بوجود آمده و این لایه های دیجیتال روی هم قرار داده می شوند تا شكل نهایی قطعه به دست آید.
با به انتها رسیدن طراحی، قطره ای از سیال ویژه روی ویفر سیلیكونی قرار داده می گردد و در ادامه ماشین نانوحكاكی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماشین می تواند سیال مورد نظر را به صورت جامد در آورد و شكل نهایی مورد نظر را با این روش تولید كند.
این فرآیند بسیار شبیه به چاپ سه بعدی بوده كه در آن از یك نازل با قابلیت حركت سه بعدی استفاده می شود؛ نازل، لایه به لایه حركت كرده و نقشه هر لایه را روی سیال بوجود می آورد.
تفاوت روش كار نانوحكاكی با چاپ سه بعدی آن است كه در آن روش، لیزر روی سطح سیال الگوهای نانومقیاسی و حساسی را بوجود می آورد تا در نهایت شكل مورد نظر به وجود آید.
علمی


 

1396/10/24
19:02:11
5.0 / 5
5441
تگهای خبر: پژوهش , فناوری , محقق , اسپیكر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین