دبیر ستاد بهینه سازی انرژی معاونت علمی:

بازار انرژی در كشور متحول می گردد

بازار انرژی در كشور متحول می گردد فیكس سرور: تهران- ایرنا- دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی اظهار داشت: تولید تحول در بازار انرژی برای به كارگیری سازوكارهای بازار و انجام بهینه سازی انرژی در ساختمان ها و ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری از اقداماتی است كه در حال انجام آن هستیم.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یدالله سبوحی اظهار نمود: بهینه سازی مصرف انرژی در بخش های مختلف همچون ساختمان ها، صنعت، حمل و نقل، نیروگاه ها، خطوط انتقال گاز و نفت امری مهم بوده، به گونه ای كه در اسناد بالا دستی كشور هم به آن تاكید گردیده است و آمارها بیان می كند كه حدود 40 درصد انرژی نهایی كشور در بخش ساختمان ها مصرف می گردد كه شامل ساختمان های مسكونی، اداری، تجاری و عمومی است.
دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی دامه داد: ازاین رو با عنایت به سهمی كه این اماكن در مصرف انرژی دارند باید بهینه سازی مصرف انرژی در آنها مورد توجه زیاد قرار گیرد در این راستا هم این مورد در سال 75 مورد بحث قرار گرفت تا كاهش مصرف انرژی در ساختمان ها انجام شود.
وی اضافه كرد: البته این انرژی برای مصارف گوناگون همچون تامین دمای آسایش، تامین آب گرم، پخت و پز، استفاده از انرژی برق برای تامین انرژی تجهیزات الكتریكی مورد استفاده قرار می گیرد. 65 تا 75 درصد انرژی مورد استفاده در ساختمان ها مربوط به تامین دمای آسایش است.
مسئول میز تخصصی بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی بیان كرد: در این میان، قانون مبحث 19 را باید از قوانین مهم برای صرفه جویی در حوزه انرژی دانست كه در اواخر دهه 70 تدوین و اوایل دهه 80 تصویب گردید تا در ساختمان ها اقدامات لازم برای كاهش دادن مصرف انرژی در نظر گرفته شود. البته در سال های بعد قوانین دیگری همچون قانون اصلاح مصرف انرژی تصویب گردید و زیرساخت های قانونی مهم برای مدیریت و بهینه سازی انرژی در كشور در دسترس است.

**تهران شهر پایلوت در حوزه بهینه سازی انرژی می شود
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف درباره پایلوت شدن تهران در حوزه بهینه سازی انرژی در ساختمان ها اظهار داشت: در ادامه این روند در سال 87 شركت بهینه سازی مصرف سوخت طرحی پیشنهادی به دفتر عمران سازمان ملل متحد عرضه داد تا بر مبنای آن بهینه سازی انرژی در ساختمان ها با همكاری این شركت انجام شود و بتوانند بخشی از هزینه های این طرح را با استفاده از حمایت های سازمان های بینالمللی تامین كنند. این پیشنهاد به صندوق جهانی محیط زیست عرضه و در نهایت در سال 2010 تصویب گردید تا 4 میلیون دلار منابع مالی برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های تهران توسط صندوق جهانی محیط زیست و مابقی یعنی 28 میلیون دلار توسط دولت ایران تامین شود. در این صورت شهر تهران پایلوتی می گردد تا در صورت موفقیت در سرتاسر كشور این اقدام انجام شود.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در امور بهینه سازی مصرف انرژی در ادامه بازار بهینه سازی مصرف انرژی در كشور را نیازمند تحول دانست و ابراز كرد: از آنجائیكه تامین 28 میلیون دلار از سوی دولت نمی توانست به توسعه ظرفیت بخش خصوصی منجر شود در سال های 92 و 93 این مورد در ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی عنوان شد و ستاد آمادگی خویش را برای سازماندهی طرح جهت فعالسازی شركت های خدمات انرژی و دانش بنیان خصوصی در زمینه بهینه سازی انرژی ساختمان ها اعلام نمود. ستاد هدف از اجرای این طرح را ظرفیت سازی برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها دانست و محور اصلی ان را تولید تحول در بازار انرژی بیان كرد تا مردم به شكلی تشویق به انجام اقدامات در جهت كاهش مصرف انرژی در ساختمان ها شوند.

**ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری
وی سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و فعال شدن شركت های خدمات انرژی را لازمه انجام این اقدامات دانست و عنوان كرد: سرمایه گذاری هم وقتی رخ می دهد كه توجیه اقتصادی برای آن وجود داشته باشد كه این مسئله هم با وجود پایین بودن قیمت حامل های انرژی و بالا بودن نرخ سود بانكی در كشور به سختی توجیه پذیر است. ازاین رو طرح مورد بحث در این زمینه می تواند راهگشا باشد چون كه محور آن با عنوان تولید تحول در بازار انرژی برای به كارگیری ساز و كارهای بازار و انجام بهینه سازی انرژی در ساختمان ها و ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری انجام می گردد.
سبوحی همینطور ابراز كرد: با عنایت به تعریف جدید مبحث توسط ستاد قرار شد صندوق های نوآوری به شركت های دانش بنیان و خدمات انرژی طبق ضوابط و مقررات حاكم بر صندوق ها تسهیلات با هزینه پائین را عرضه كنند تا در این زمینه فعالیت شركت های خدمات انرژی و دانش بنیان توسعه پیدا كنند. ازاین رو تفاهمنامه همكاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دفتر عمران سازمان ملل متحد منعقد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسئولیت این كار را عهده دار شد.
وی با اشاره به اینكه این طرح سه مولفه دارد، اظهار داشت: نخست بررسی و ارزیابی قوانین و آیین نامه ها برای حوزه بهینه سازی انرژی در ساختمان ها و پیشنهاد اصلاحیه است تا به شكلی به اجرایی شدن سیاست ها كمك گردد. سپس اجرای پایلوت های مشخص برای كاربرد فناوری های نوین با بازده انرژی بالا در ساختمان های نمونه است تا توسعه فناوری در كشور تشویق شود. آخرین مولفه هم تولید تحول در بازار انرژی كشور برای توجیه پذیر كردن طرح ها بهینه سازی انرژی ساختمان ها بر مبنای مكانیسم و ساز و كار بازار و توسعه فعالیت های بخش خصوصی در این زمینه است.
علمی**9031**
تنظیم: عادل پازیار ** انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https: //telegram. me


1396/10/13
22:44:15
5.0 / 5
4816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین