فعال حوزه كسب وكار اینترنتی مطرح كرد

فناوری، بهترین حوزه كاری برای معلولان جسمی

فناوری، بهترین حوزه كاری برای معلولان جسمی فیكس سرور: با عنایت به اینكه خیلی از توان یاب ها و معلولان جسمی در شهرهای دیگر حضور دارند و از سویی با عنایت به بالا بودن هزینه مناسب سازی فضا برای حضورشان در محل كار، حوزه فناوری بهترین حوزه برای دوركاری آنهاست.


گلرخ بحری - موسس یك استارتاپ فناوری - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به پتانسیل ۱۱ درصدی از توان یابان و معلولان جسمی در ایران اظهار داشت: اگر این عدد درست محاسبه شده باشد، نشان دهنده تعداد افرادی است كه می توانند در حوزه دوركاری اشتغال داشته باشند. از طرفی هزینه مناسب سازی فضا و حضور برای توان یابان در محل كار یا در شهر بسیار بالاست. در صورتی كه اگر بخواهیم این مورد را كنار بگذاریم و نیازی به مناسب سازی فضا نداشته باشیم، حوزه فناوری بهترین حوزه برای دوركاری است.
وی با اشاره به اینكه برون سپاری (Outsourcing) در دنیا بسیار روتین است، ادامه داد: بدین ترتیب دیگر نیازی نیست انسان ها در محیط حضور داشته باشند. این مورد بسیار مهم است و در حوزه فناوری هم بسیار دیده می گردد. شاید خیلی از شغل هایی كه برای توان یابان دیده شده در حد كال سنتر (مدیریت تماس) باشد، اما واقعیت این است كه خیلی از این توان یابان تخصصی كار می كنند. ممكن است توسعه دهنده و برنامه نویس باشند و به صورت حرفه ای هم این كار را می كنند، یعنی برای یادگیری آن زمان گذاشته اند و تخصص یاد گرفته اند.
توان یابان می توانند موسس یك استارتاپ شوند
این موسس كه خود در زمینه ماركتینگ فعالیت می كند، در ادامه اظهار نمود: به جای این كه فكر نماییم این افراد را در جایی به كار گیریم كه یك كار روتین انجام دهند، تخصص های زیادی هست كه می توانند یاد بگیرند و حتی بعنوان كارآموز باشند و از فضا برای رشد استفاده كنند. اینجا دو مبحث وجود دارد؛ یك این كه با اشتغالزایی برای آنها، در استارتاپ ها مشغول شوند. دیگر اینكه این توانایی را در خود ببینید كه می توانند بعنوان بنیان گذار و موسس یك استارتاپ آغاز به كار كنند و مانند بسیاری دیگر از افراد، از فضای ذهنی خود استفاده كنند.
بحری با تاكید بر اهمیت مبحث آموزش برای استارتاپ های توان یاب بیان كرد: پیش از هر چیز نیاز به آموزش بسیار زیاد است، زیرا استارتاپ ها در حالت معمول برای این كه بدانند كسب وكار خویش را چه طور بگردانند، بسیار به آموزش نیاز دارند. خیلی از این توان یابان كه یك استارتاپ دارند تاكنون دیده نشده اند اما در رویدادهایی كه مربوط به فعالیت آنهاست، بسیار دیده می شوند. متخصصان بازاریابی آنها را دیدند و می توانند به آنها كمك كنند و راه را نشان دهند.
وی با اشاره به اینكه توان یابان خویش را باور كردند و فضای كسب وكار هم باید آنها را باور كند، اضافه كرد: ممكن است افراد تصور كنند توانایی توان یابان به دلیل محدودیت های جسمی، كمتر است. در حالت عادی اگر شما رزومه ای از یك فرد عادی و یك توان یاب داشته باشید، بدون این كه تصور كنید ممكن است توان یاب بهتر باشد، غیرتوان یاب را انتخاب می كنید. این باور غلط در ما وجود دارد. این مورد درباره زنان هم صدق می كند. این تصور هست كه یك كارآفرین زن از یك مرد كمتر توانایی دارد. اینها باورهای غلط اجتماعی و فرهنگی است كه همیشه داشتیم و باید كنار بگذاریم. كارآفرین ها هم باید در رزومه ها به این مورد دقت كنند.
امید به آینده با آموزش به توان یاب ها
این كارآفرین با اشاره به اینكه توان یاب هایی كه اكنون مشغول آموزش دیدن هستند، امید به آینده پیدا می كنند، اظهار داشت: آنها درمی یابند كه می توانند بعد از گذشت یك سال ایده خویش را مطرح كنند و درباره آن حرف بزنند و به آنها كمك شود. آنها می توانند در رویدادهای فناوری ارتباطات خوبی برقرار كنند. مشابه این اتفاق هر سال برای استارتاپ ها در الكام استارز رخ می دهد. تعداد آنها هر سال بیشتر می گردد و كسانی كه سال قبل حضور داشتند، از رشد سالانه خود می گویند.
بحری ادامه داد: آنها در رویدادهای فناوری، ارتباطات خوبی پیدا كردند و فضایی فراهم بوده كه بتوانند خویش را ارتقاء دهند. رویدادها شروع خوبی برای آنهاست كه راه را ببینند و اگر راه را اشتباه می روند متوجه آن شوند، همینطور می توانند با افراد و ارتباطات موثر كه در زندگی آینده آنها اثرگذار خواهند بود، آشنا شوند. خودشان هم می توانند تبدیل به مدلی برای توان یاب های دیگر شوند تا آنها هم خویش را باور كنند كه حرفی برای گفتن داشته باشند.
وی در انتها با تاكید بر اهمیت استفاده از اینترنت در حوزه فناوری تصریح كرد: خیلی از توان یاب ها در تهران نیستند و در شهرهای دیگر حضور دارند. اما آنها هم می توانند استارتاپ خویش را راه اندازی كنند، زیرا بستر حوزه فناوری اینترنت است و نیازی به حضور ندارد. ازاین رو توان یابان از همه شهرها می توانند از این فضا بهره برده و رشد كنند و این مورد به گستردگی ایران است.1396/10/07
20:47:02
5.0 / 5
5624
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین