اینترنت كودكان در راه می باشد

اینترنت كودكان در راه می باشد به گزارش فیكس سرور حقوق شهروندی از آن دسته از مباحث گسترده ای است كه در همه حوزه ها همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات قابل پیگیری می باشد؛ كودكان هم یكی از اقشار شهروندان هستند كه حفظ حقوق آنها در فضای مجازی برای جلوگیری از سوءاستفاده از آنها ضروری به نظر می رسد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، گسترش فضای مجازی سبب شده تا روز به روز اقشار بیشتری از شهروندان با آن درگیر شوند. اگر شبكه اینترنت زمانی تنها در اختیار ارتش آمریكا بود و بعدتر بیشتر در فضای علمی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه در همه حوزه های تفریحی، تجاری، مالی، مهندسی و حتی اجتماعی هم وارد شده است. جنبه اجتماعی_ارتباطی و یا تفریحی اینترنت كه حالا بسیار برجسته هم شده و با استفاده از اپلیكیشن های پیام رسان زمینه گسترش ارتباطات اجتماعی در فضای مجازی را فراهم نموده است؛ علاوه بر خصوصیت های مثبتی كه با خود داشته است سبب تولید مخاطراتی برای همه اقشار شهروندان به خصوص كودكان و نوجوانان هم شده است.
كودكان یكی از صدمه پذیرترین اقشار شهروندان در مقابل صدمه های اینترنت هستند. صدمه هایی مانند آزارهای جنسی در فضای مجازی و یا حتی اساسا آگاهی زودتر از سن بلوغ نسبت به بعضی از مسائل مربوط به بزرگسالان می تواند سبب بلوغ زودرس و حتی صدمه های روانی جدی در سال های بزرگسالی شود. اینجاست كه لازم است تا علاوه بر والدین، دولت ها هم وارد كار شوند و با تولید برخی بسترهای اختصاصی جهت استفاده كودكان از اینترنت زمینه كاهش آسیب پذیری این قشر صدمه پذیرتر جامعه را فراهم كنند.
احقاق حقوق كودكان در جهت حقوق شهروندی
حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم، در این باره گفته است كه اخلاق برای ما مهم است؛ اینترنت كودكان و آینده جوانان و حراست از آن، فرهنگ، ایمان و آینده جوانان برای ما مهم است و تا روزی كه حیات داشته باشم و رییس جمهور باشم از حق مردم حراست میكنم و نخواهم گذاشت حقوق مردم تضییع شود.
همچنین محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ اعلام نموده كه یكی از طرح هایی كه برای كاهش آفات فضای مجازی در دستور كار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد، طرح اینترنت كودكان است.
او همینطور با اشاره به اینكه ارتباطات و فناوری اطلاعات ابزار موثر و اجتناب ناپذیری برای نیل به اهداف مندرج در منشور حقوق شهروندی است، اظهار داشت: همچون این موارد گردش آزاد اطلاعات، شفاف سازی نظام اداری و برخورداری از عدالت اجتماعی است. همینطور علاوه بر این موارد صیانت از حریم خانواده در فضای مجازی، حفظ حریم خصوصی كارمندان، اعتماد عمومی، شایسته سالاری و پرهیز از تبعیض جنسیتی در بكارگیری مدیران همواره سرلوحه وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر مبنای منشور حقوق شهروندی بوده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان كرد: طرح اینترنت كودكان برای كاهش آفات فضای مجازی و همینطور نرم افزار موبایل محور دولت همراه از برنامه هایی است كه در آینده در دستور كار این وزارتخانه قرار دارد. گروهی از حقوقدانان و صاحب نظران مامور شده اند اقدامات لازم به این كسب و كارها را فراهم كنند.
پیش نویس سند حمایتی توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان
پیش از این هم آذری جهرمی در جهت فعالیت های وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات در توسعه خدمات فضای مجازی مناسب كودكان و نوجوانان، همزمان با روز دانش آموز، دستور انتشار «پیش نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان» را صادر كرد.
این سند در چهار هدف كلان آموزش، فرهنگ سازی و ترویج فضای مجازی حوزه كودك، فراهم سازی زیرساخت های ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و مقاوم سازی كسب وكارها و مدیریت و راهبری برنامه اقدام تدوین شده و شامل ۴۰ اقدام اولویت نخست، ذیل هریك از این اهداف است.
در پیش نویس «سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان»، ضمن بررسی چالش های فضای مجازی كودك و نوجوان و با اشاره به اسناد بالادستی و الزامات قانونی در حمایت و حفاظت از این قشر جامعه، از سه منظر فرهنگی، اقتصادی و حقوق شهروندی به تبیین ابعاد مختلف در مبحث پرداخته و سپس به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از توسعه زیرساخت ها و تنظیم قوانین، به منظور حفظ منافع كاربران و عرضه دهندگان خدمات و فعالان این حوزه و همینطور توجه به ترویج و فرهنگ سازی در مجامع بین المللی اشاره دارد.
در این سند، با در نظر گرفتن اصول حاكم بر زیست بوم خدمات فضای مجازی كه تمركز بر پاسخگویی زیست بوم به تمام نیازهای ارتباطی و محتوایی مخاطبان اصلی (كودكان و نوجوانان) دارد، تسهیل و تأمین زیرساخت های اعتماد و حمایت متوازن از تمام تولیدكنندگان، عرضه كنندگان خدمات را بعنوان اصول حاكم بر زیست بوم فرض كرده است و با ترسیم چشم انداز سند، تاكید بر توسعه فضای مجازی كودك و نوجوان متناسب با هویت اسلامی - ایرانی سهم مناسبی در اقتصاد بخش و افزایش تولید محتوا و خدمات مناسب كودك و نوجوان در این فضا دارد.
طرح پلیس فتا برای حضور كودكان و نوجوانان در فضای مجازی
همزمان در 24 آذرماه امسال سرپرست مركز مبارزه با جرائم ملی سازمان یافته پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) هم جزئیات طرح پلیس فتا برای حضور كودكان و نوجوانان در فضای مجازی را شرح داد. او با تشریح جزئیات طرح "كوا" كه درباره حضور كودكان در فضای مجازی است، اظهار داشت: والدین همانطور كه در فضای واقعی مراقب فرزند خود هستند در فضای مجازی هم باید مراقب باشند و از نرم افزارهای كنترل كودك استفاده كنند.
سرهنگ نوروزی، همینطور با اشاره به اینكه طرح كوا (كودك و اینترنت) از شهریور سال 95 با همكاری آموزش و پرورش، پلیس فتا و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع شده و مقرر است 270 هزار نفر از دانش آموزان تحت آموزش قرار گیرند اظهار داشت: در این طرح تابحال 500 كارگاه آموزشی برای دانش آموزان برگزار شده است و تا آخر سال 96 مقرر است تعداد كارگاه های آموزشی به 900 كارگاه برسد.
او با اشاره به اینكه پلیس فتا در سال قبل 610 هزار نفر ساعت، كلاس همگانی برای همه طیف ها برگزار كرد، اضافه كرد: از ابتدای سال 96 تابحال 510 هزار نفر-ساعت كلاس در مورد شناخت مخاطرات و راه های پیشگیری از آن برگزار شده است. فاز دوم طرح كوا از سال آینده آغاز می گردد كه در آن والدین و مربیان هم تحت آموزش قرار می گیرند. والدین باید نظارت همراهانه و دوستانه داشته باشند و در فضای مجازی همراه فرزند خود باشند.
از چه زمانی موبایل و تبلت را به فرزندمان معرفی كنیم؟
اما اینكه از چه سنی والدیم می توانند كودك خویش را با وسایل الكترونیكی هوشمند آشنا كنند و آشنایی با این وسایل چه مزایا و یا صدمه هایی می تواند برای فرزندان آنها داشته باشد را ایسنا در گزارشی به آن پرداخته است. امروزه از زمانی كه كودكان كم سن و سال می توانند وسیله ای را در دست خود بگیرند، امكان دسترسی آنها به انواع مختلف ابزارك های دیجیتال بخصوص تلفن همراه هوشمند، رایانه و تبلت هم فراهم می گردد. بر همین اساس، هنگامی كه آثار انگشت فرزندتان بیش از خود شما روی نمایشگر تبلت مشاهده می شود، ممكن است زمان خرید دستگاه قابل حمل بی سیم برای وی فرا رسیده باشد.
تلفن همراه هوشمند دستگاهی پیشرفته و قدرتمند مجهز به سیستم عامل محسوب شده كه امكاناتی مانند مكالمه، ارسال پیامك و ایمیل، جستجو در اینترنت و تماشای ویدئو و عكس را برای كاربر خود فراهم می كند. تبلت ها هم تقریبا توانایی انجام هر آنچه كه با لپ تاپ صورت می گیرد را در قالبی كوچك تر و قابل حمل تر با استفاده از نمایشگرهای لمسی خود فراهم می كنند. در نتیجه اگر قصد دارید تا مسئولیت یكی از این فناوری های محبوب را به فرزند خود بسپارید، می توانید نكاتی را كه در ادامه این مطلب پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا به آنها اشاره كرده است را مد نظر قرار دهید.
برای كودكانی كه در سن مدرسه قرار دارند، یك تلفن همراه هوشمند یا تبلت می تواند لایه های یادگیری بیشتری را در اختیار آنها قرار دهد. این لایه ها در بسیاری موارد فراتر از كلاس های سنتی یا كتاب هستند. این قبیل ابزارك های دیجیتال محبوب فرصت های بسیاری را برای دانش آموزان به منظور دسترسی به محتوا و تعامل با برنامه های درسی فراهم می كنند. در حقیقت، تلفن همراه هوشمند و یا تبلت دانش آموزان را به دنیایی ماورای دیوارهای آجری كلاس متصل كرده و امكان دسترسی به حجم عظیمی از اطلاعات را فراهم می كنند.
مسنجر كیدز ؛ پیام رسانی برای كودكان
در سایر نقاط دنیا هم بحث اینترنت و كودكان موزد توجه قرار گرفته است به طوریكه شبكه اجتماعی فیس بوك، پیام رسانی را تحت عنوان "مسنجر كیدز" عرضه كرده تا كودكان تحت نظارت والدین خود بتوانند با دوستان خود در ارتباط باشند.
به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت the verge، از سال 1998 میلادی كه استفاده از اینترنت برای عموم مردم همگانی شد، كاربران خیلی از اطلاعات نادرستی كه در فضای باز اینترنت ممكن است در دسترس كودكان قرار بگیرد، ابراز نگرانی كردند. ازاین رو كنگره آمریكا لایحه و قانونی را تصویب كرد كه كودكان زیر 13 سال و بدون نظارت و اجازه والدین خود، مجاز به استفاده از اینترنت نباشند.


 

1396/09/29
20:47:33
5.0 / 5
5288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین