نگرانی آیفونی ها از وابستگی به تكنولوژی

نگرانی آیفونی ها از وابستگی به تكنولوژی فیكس سرور: پس از ده ساله شدن آیفون به جرات می توان گفت كه این موبایل یكی از مهم ترین كالاهای تكنولوژی تولید شده در طول تاریخ می باشد. با قرار دادن یك كامپیوتر در دسترس كه استفاده كردن از آن كار دشواری نیست، سبب شد تا دنیای اسمارت فون ها شكل بگیرد و در عرض چند سال مسیر صنعت نرم افزار را تغییر داد. دستگاهی كه اینترنت، دوربین عكاسی، آیپاد و موبایل را در یك دیوایس واحد گرد هم آورد.


همه ویژگی های مثبتی كه آیفون به زندگی ما آورده را كه كنار بگذاریم، می رسیم به درجه بالای اعتیادمان به این دستگاه ها كه طی سال های اخیر به شدت رو به فزونی رفته و حتی نمی توانیم برای چند ساعت چشم از آن ها برداریم یا همراه خود نیاوریم. جالب اینكه خالقان آیفون هم شدیدا نگران این اعتیاد هستند.
 
باس اوردینگ، برایان هوپی و گرگ كریستی، كارمندان سابق اپل هستند كه حالا در استودیو طراحی IDEO واقع در پالو آلتو مشغول به كارند. در گفتگویی كه روز چهارشنبه صورت پذیرفت، این افراد كه نقشی كلیدی در ساخت آیفون داشتند به اثرات آن روی جامعه فعلی پرداختند.
 
گفتگو توسط برایان مرچنت، خبرنگار و نویسنده كتاب «One Device» انجام شد و بیشتر در مورد روزهای ابتدایی پدید آمدن آیفون بود، زمانی كه جمعی از طراحان و مهندسین خلاق دور هم جمع شده بودند تا نمونه ای از كامپیوتر قابل حمل و كوچك با نمایشگر لمسی بسازند.
 
با این حال، در جلسه پرسش و پاسخ، یكی از تماشاگران پرسید كه نظرشان در مورد اثرات مثبت و منفی رشد اسمارت فون ها چیست. كریستی كه تیم رابط انسانی را مدیریت می كرد و اولین دموهای نمایشگر چند لمسی را هم ساخته بود گفت: «اینكه مثبت خالص است یا منفی خالص را ما هنوز نمی دانیم. من احساس خوبی در مورد حواس پرتی ندارم. قطعا یك پیامد ناخواسته است.»
 
داده ها از گفته كریستی حمایت می كنند. به گواه مطالعات سال 2017 سازمان Gfk Global، از هر 3 نفر، 1 نفر در جدا كردن خود از تكنولوژی مشكل دارد، علی رغم اینكه می داند اگر كمی از كار فاصله بگیرد و به وقت گذاشتن با خانواده و سفر بپردازد برایش بهتر است.
 
او می گوید هر گاه با خانواده اش به رستورانی می رود، مردم را سر میزهای دیگر می بیند كه پس از تمام شدن غذایشان موبایل را بیرون می آورند. او اضافه می كند: «فكر می كنم تركیبی از فاكتورها باشد. حقیقت این است كه موبایل آنقدر قابل حمل بوده كه همیشه همراهتان هست. اساسا كار كردن با آن نسبت به محصولات تكنولوژی دیجیتال پیشین ساده تر است و كلی قابلیت های دیگر در اختیارتان می گذارد كه حقیقتا اعتیاد پیدا كردن اصلا تعجب آور نیست.»
 
اوردینگ هم كه تكنولوژی چند لمسی امروزی را برای ما توسعه داده نیز چنین نظری دارد: «خوبیش كاركرد آسانش است، بنابراین افراد زیادی از آن استفاده می كنند. بدیش این است كه همین افراد مدت زیادی به تلفن هایشان خیره می شوند. خودم هم احتمالا همینطور هستم.»
 
هوپی كه فندانسیون نمایشگر لمسی را برای آیفون توسعه داد یك نقل قول از كتاب مرچنت می آورد و می گوید: «تكنولوژی از لحاظ اخلاقی خنثی است. من قطعا از اینكه چقدر حواس پرتی در زندگی مردم زیاد شده شگفت زده نیستم. باور دارم كه حالا تصادف های بسیاری به خاطر اینكه مردم به تلفن هایشان خیره شده اند در خیابان ها اتفاق می افتد.»
 
از نگاه هوپی، تكنولوژی هر دو جنبه را در بر می گیرد؛ هم مثبت و هم منفی. اما معتقد است كه: «شاید بالاخره جایگاهش را در زندگی مردم پیدا كند و صرفا یك گجتی نباشد كه همه مردم شیفته اش هستند.»
1396/04/11
22:19:18
5.0 / 5
5183
تگهای خبر: تكنولوژی , موبایل , اپل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین