نقش ساعت داخلی بدن در درمان سرطان

نقش ساعت داخلی بدن در درمان سرطان فیکس سرور: دانشمندان می گویند ساعت داخلی بدن می تواند درمان سرطان را تقویت کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، بر اساس تحقیقات جدید، ساعت شبانه روزی بدن ما بر همه چیز از خواب آلودگی گرفته تا متابولیسم تأثیر می گذارد و همین طور ممکنست بر میزان مؤثر بودن برخی درمان های سرطان تأثیر بگذارد.
به نقل از اس ای، چرخه شبانه روزی یا چرخه زیست شناختی یا چرخه بیولوژیکی (Circadian rhythm) یک چرخه حدودا ۲۴ ساعته در فرآیندهای زیست شیمیایی، فیزیولوژیکی یا رفتاری جانداران زنده، شامل گیاهان، جانوران، قارچ ها و سیانوباکتری ها است. اختلال در چرخه زیست شناختی انسان می تواند زمینه ساز بیماریهای بسیاری شود.
مهارکننده های بازرسی ایمنی، داروهای ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی هستند که پروتئین های حیاتی را از اتصال به تومورهای سرطانی بازمی دارند، به این معنا که سلول های T سیستم ایمنی می توانند به آسانی سرطان را تشخیص دهند و از بین ببرند.
آنها از نظر نظری ایده خوبی هستند، به ویژه که داروها نسبت به شیمی درمانی کمتر سمی هستند، اما دانشمندان در تلاش هستند تا راه هایی برای افزایش تأثیر این رویکرد در عمل بیابند.
در ایالات متحده، چندین درمان مهارکننده بازرسی ایمنی هم اکنون جهت استفاده انسانی تایید شده است، اما در صورتیکه این داروها می توانند طیف گسترده ای از سرطان ها را درمان کنند، فقط برای تعدادی از بیماران موثر هستند.
حالا پژوهشگران می گویند شاید چرخه شبانه روزی افراد در این نتیجه نقش داشته باشد.
گروهی از دانشگاه کالیفرنیا ایروین(UC Irvine) دریافتند که در مدلهای موش مبتلا به سرطان روده بزرگ، چرخه شبانه روزی 24 ساعته هم بر قدرت دفاعی که توسط تومورها ایجاد می شود و هم بر توانایی مهارکننده های بازرسی ایمنی برای مبارزه با آنها تأثیر می گذارد.
علاوه بر این، هنگامی که چرخه شبانه روزی در موش ها مختل شد، توانایی سیستم ایمنی آنها برای مقابله با سرطان کم شد. این نتیجه همراه با خیلی از تحقیقات قبلی نشان میدهد که هم تغییر سبک زندگی و هم زمان درمان می تواند در مبارزه با سرطان نقش داشته باشد.
سلما مسری شیمی دان دانشگاه کالیفرنیا ایروین می گوید: درک دقیق این که اختلال چرخه شبانه روزی چگونه موجب پیشرفت بیماری می شود، می تواند منجر به اصلاح رفتار برای کاهش خطر سرطان شود.
در سرطان روده بزرگ، تومورهای سرطانی سلول هایی را تولید می کنند که به عنوان سلول های سرکوب کننده ایمنی شناخته می شوند تا محافظت های سیستم ایمنی بدن را غیرفعال کنند.
نخستین یافته این مطالعه این بود که فراوانی این سلول ها در زمان با چرخه شبانه روزی تغییر می کند.
دومین یافته این بود که اختلال ساعت بدن این سلول ها را حتی بیشتر می کند و به پیشرفت سرطان کمک می نماید.
سوم این که زمانی که سطوح سلول های سرکوب کننده سیستم ایمنی در اوج خود بودند، درمان های بازدارنده بازرسی ایمنی بهترین عملکرد را داشتند.
همه اینها به درک ما از روش استفاده از چرخه شبانه روزی برای دادن شانس بهتر به درمان ها اضافه می کند، بااینکه برای درک سایر عوامل موثر و تأیید مکانیسم های بیولوژیکی یکسان در افراد به تحقیقات بیشتری نیاز است.
سلما مسری می گوید: ما دریافتیم که تنظیم مناسب چرخه های شبانه روزی برای سرکوب التهاب و پشتیبانی از حداکثر عملکرد ایمنی لازم است.
دانشمندان همچنان به بررسی ارتباط بین ساعت بدن ما و عملکرد سیستم ایمنی ادامه می دهند. مدیریت یا بهینه سازی چرخه شبانه روزی ما اخیراً با پیری بیولوژیکی و بیماری آلزایمر نیز مرتبط دانسته شده است.
ما همین طور می دانیم که زندگی مدرن، از ساعت کاری گرفته تا روشنایی الکتریکی، با چرخه شبانه روزی ما تداخل دارد و تا آنجا که به دفاع طبیعی بدن ما مربوط می شود، این خوب نیست.
بریجت فورتین دکترای شیمی بیولوژیکی در این دانشگاه می گوید: همانطور که درک خودرا از مکانیسم اساسی تنظیم چرخه شبانه روزی ایمنی افزایش می دهیم، می توانیم از قدرت چرخه های طبیعی بدن برای مبارزه با سرطان استفاده نمائیم و استراتژی های درمانی شخصی تر و مؤثرتری ایجاد نماییم.
این پژوهش در مجله Nature Immunology انتشار یافته است.1403/03/29
08:46:11
0.0 / 5
178
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین