ماهواره چین بیشتر از ۱۰۰ شراره خورشیدی را شناسایی کرد

ماهواره چین بیشتر از ۱۰۰ شراره خورشیدی را شناسایی کرد به گزارش فیکس سرور، ماهواره «رصدخانه خورشیدی پیشرفته مبتنی بر فضا» بیشتر از ۱۰۰ شراره خورشیدی را شناسایی کرده است که به شراره خورشیدی سفید مشهور هستند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، به نظر می رسد که ماهواره چین مقرر است روند شناسایی شراره های خورشیدی را متحول کند.
به نقل از چاینا دیلی، «رصدخانه کوه بنفش»(PMO) که زیر نظر «آکادمی علوم چین»(CAS) فعالیت می کند، اعلام نمود که ماهواره «رصدخانه خورشیدی پیشرفته مبتنی بر فضا»(ASO-S) با نام مستعار «کوافو ۱»(Kuafu 1)، بیشتر از ۱۰۰ شراره خورشیدی سفید را از زمان پرتاب خود در اکتبر ۲۰۲۲ شناسایی کرده است.
شراره های خورشیدی سفید، نوعی از شراره خورشیدی هستند که تشعشع زیادی را در طیف نور مرئی از خود نشان می دهند. این شراره ها که معمولاً انرژی بالایی دارند، می توانند بر آب وهوای فضا تاثیر بگذارند و اختلالات یا وقفه هایی را در ارتباطات زمینی و عملکرد عادی فضاپیماها ایجاد کنند.
قبل از پرتاب ماهواره ASO-S، مشاهده و گزارش در رابطه با شراره های خورشیدی سفید به حدود ۳۰۰ مورد محدود می شد که سهم نسبتا کمی را از تعداد کل شراره های خورشیدی داشتند.
گروه پژوهشی این ماهواره، ۲۰۵ شراره پرانرژی را تحلیل کردند که مابین اکتبر ۲۰۲۲ تا مه ۲۰۲۳ رخ داده اند. دراین میان، ۴۹ شراره سفید شناسایی شدند که میزان وقوع شراره سفید را به ۲۴ درصد رساند. این آمار به صورت قابل توجهی بالاتر از داده های در ارتباط با مشاهدات پیشین است.
«گان ویکن»(Gan Weiqun) دانشمند ارشد مأموریت کوافو ۱ و پژوهشگر رصدخانه کوه بنفش اظهار داشت: داده های رصدی ASO-S نشان می دهند شراره های سفید به اندازه ای که قبلا تصور می شد، نادر نیستند.
وی ادامه داد: گروه ماهواره به ترکیب کردن مشاهدات ماهواره های دیگر از چند طول موج ادامه خواهند داد تا شراره های سفید را به صورت جامع مطالعه کنند و یک مبنای نظری را برای پیشبینی هوای فضایی کشور فراهم آورند.
ماهواره ASO-S یک ماهواره جامع برای رصد خورشید است که برای پژوهش پیرامون خورشید استفاده می شود. این ماهواره رسما در سپتامبر ۲۰۲۳ به رصدخانه کوه بنفش تحویل داده شد.
ماهواره ASO-S از زمان پرتاب، حدودا ۶۰۰ ترابایت داده خام را از رصد خورشید ثبت کرده است که اطلاعات زیادی را برای پژوهش های بعدی فراهم می کنند.
این پژوهش در «Solar Physics and The Astrophysical Journal Letters» به چاپ رسید.
منبع:

1403/02/17
13:44:29
0.0 / 5
289
تگهای خبر: ارتباطات , پژوهش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین