ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین بیشتر از 1000 روز در مدار زمین مانده است

ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین بیشتر از 1000 روز در مدار زمین مانده است به گزارش فیکس سرور، ماژول «تیانه» که ماژول هسته ایستگاه فضایی چین است، با گذراندن بیشتر از ۱۰۰۰ روز در مدار زمین، به یک نقطه عطف بزرگ دست یافت.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، ماژول هسته ایستگاه فضایی «تیانگونگ»(Tiangong) چین بیشتر از ۱۰۰۰ روز را در مدار پایین زمین گذرانده است.
به نقل از اسپیس، چین در روز ۲۹ آوریل ۲۰۲۱ ماژول ۱۶.۶ متری «تیانه»(Tianhe) را بر فراز موشک «لانگ مارچ ۵بی»(Long March 5B) به فضا پرتاب کرد که نشان دهنده آغاز ساخت ایستگاه فضایی سه ماژول تیانگونگ بود.
ماژول تیانه در روز ۲۴ ژانویه به هزارمین روز خود در مدار رسید. مرکز اتصال آن، به ماژول های علمی «ونتیان»(Wentian) و «منگتیان»(Mengtian) امکان داد تا در سال ۲۰۲۲ به ماژول تیانه در مدار بپیوندند و تیانگونگ T شکل را تکمیل کنند. این نقطه عطف، قابلیت های فنی و مهندسی صنعت فضایی چین را برجسته می کند که در سالهای اخیر فعالیتهای خویش را بسیار گسترش داده است.
هدف چین، حفظ کردن فعالیت تیانگونگ برای حداقل یک دهه است. با آغاز شدن مأموریت «شنژو ۱۲»(Shenzhou 12) در سال ۲۰۲۱، شش مأموریت سرنشین دار از ماژول تیانه بازدید کردند و توانستند سیستم های پشتیبانی حیات و اتاق خواب را برای آن فراهم نمایند. سرنشینان کنونی آن، خدمه مأموریت «شنژو ۱۷» هستند که کمی بیشتر از نصف مأموریت شش ماهه خویش را در تیانگونگ گذرانده اند.
تیانگونگ تنها ۲۰ درصد اندازه «ایستگاه فضایی بین المللی»(ISS) است اما حضور آن، پایگاه انسانی دیگری را برای آزمایش های علمی در مدار زمین فراهم می آورد. همچنین، تیانگونگ به رکورد جدید حضور ۱۷ نفر به صورت هم زمان در مدار کمک کرد که در مه ۲۰۲۳ به ثبت رسید.
چین می خواهد تیانگونگ را فراتر از پیکربندی اصلی سه ماژول گسترش دهد و ماژول های بیشتری را به آن اضافه کند.
گزارش ها حاکی از این هستند که تیانگونگ امکان دارد بر نحوه درک کردن فعالیتهای فضایی چین تاثیر بگذارد چونکه فعالیتهای تجاری بالقوه و فضانوردان غیرنظامی را قادر می سازد تا به پایگاه مداری سفر کنند؛ در حالیکه پیش تر فقط خلبانان نیروی هوایی برای انتخاب بعنوان فضانورد در نظر گرفته می شدند.
همچنین، انتظار می رود آزمایش های بین المللی و فضانوردان در آینده به تیانگونگ پرواز کنند. چین می خواهد در سال ۲۰۲۵، یک تلسکوپ فضایی را به مدار مشترک با تیانگونگ پرتاب کند تا برای تعمیر، سوخت گیری و حتی ارتقاء دادن تیانگونگ، به این ایستگاه فضایی متصل شود.
منبع:

1402/11/13
13:02:57
0.0 / 5
289
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین