حراج نخستین پیام بشر به فرازمینی ها

حراج نخستین پیام بشر به فرازمینی ها فیکس سرور: نخستین پیام میان ستاره ای ارسال شده توسط بشر به کیهان به حراج گذاشته می شود و می تواند بین 400 هزار تا 600 هزار دلار به فروش برسد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یکی از مهم ترین دست سازها در تاریخ اکتشافات فضایی، یک صدای ضبط شده حاوی نسخه اصلی مشهور یک صفحه گرامافون معروف به گلدن رکورد(Golden Record) است که همراه با کاوشگر وویجر ناسا به فضا رفته است.
حالا یک نسخه از ضبط اصلی این صفحه، طی روزهای آتی در حراج ساتبیز(Sotheby's) به حراج گذاشته خواهد شد و انتظار می رود به مبلغ ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار دلار به فروش برسد.
پیش از پرتاب وویجر ۱ و ۲ در دهه ۱۹۷۰، کاوشگرهای فضایی پایونیر ۱۰ و ۱۱ هر دو، پلاک های فلزی کوچکی را حمل می کردند که به صورتی شبیه یک کپسول زمان به فضا پرتاب می شدند تا هر گونه حیات فرازمینی احتمالی، در آینده ای دور آنها را پیدا کنند.
تهیه گلدن رکورد در یک دوره ۶ ماهه
ناسا می گوید که پیام وویجر شامل یک صفحه گرامافون، یک دیسک مسی با روکش طلا به قطر ۱۲ اینچ حاوی صداها و تصاویر انتخاب شده برای به تصویر کشیدن تنوع حیات و فرهنگ روی زمین است.
کمیته ای به ریاست کارل ساگان(Carl Sagan) اخترشناس آمریکایی، محتوای این صفحه را برای ناسا برگزیده است که شامل ۱۱۵ تصویر و انواع صداهای طبیعی مانند موج دریا، باد، صاعقه، صدای پرندگان، نهنگ ها و حیوانات دیگر است.
این صفحه همین طور شامل گزیده های موسیقی از فرهنگ ها و دوره های مختلف همچون موسیقیدانانی نظیر باخ، بتهوون، موتسارت، استراوینسکی، لوئیس آرمسترانگ و دیگر نوازندگان برجسته است.
قابل ذکر است که علاوه بر این ها، این صفحه حاوی احوالپرسی های گفتاری به ۵۵ زبان و چندین پیام کارتر(Carter)، رییس جمهوری آمریکا و والدهایم (Waldheim) دبیر کل سازمان ملل متحد است.
کارل ساگان که در سال ۱۹۹۶ درگذشت، اظهار داشت: این صفحه تنها در صورتی پخش خواهد شد که تمدن های فضایی پیشرفته در فضای میان ستاره ای وجود داشته باشد.
دورترین جسم ساخته شده توسط انسان از زمین
تنها هشت نسخه از این صفحه که از مس و روکش طلا ساخته شده، وجود دارد. دو نسخه از آن همراه کاوشگرهای وویجر هستند و نسخه به حراج گذاشته شده در حقیقت نسخه شخصی ساگان و همسرش آن درویان(Ann Druyan) است.
درویان، کارگردان این پروژه بود و نقش اصلی را در تنظیم موسیقی ایفا کرد که به مفهوم بازتاب تجربیات انسانی همچون جنگل های بارانی حاوی سر و صدای زندگی، نخستین کلمات مادر به نوزادش، امواج مغزی و صدای قلب زنی است که بتازگی عاشق شده است.
درویان در یک مصاحبه، اظهار داشت: حدودا نیم قرن بعد از ایجاد آنها، این صفحه ها که از زمان ساخت آنها هیچ گاه در اختیار ما نبوده است، فرصتی منحصر به فرد برای یک مجموعه دار فراهم می آورد تا تنها نسخه اصلی نخستین شیء را که از «منطقه توقف خورشیدی» عبور کرده است، به دست آورد، جایی که باد خورشیدی جای خودرا به طوفان پرتوهای کیهانی میان ستاره ای می دهد. شاید این تنها چیزی باشد که ممکنست بعد از نابودی همه چیزهایی که می شناسیم، زنده بماند.
هلیوسفر یا هورسپهر پهنه ای است حباب مانند که بادهای خورشیدی را دربرگرفته است. هورسپهر دربرگیرنده همه منظومه شمسی و میدان مغناطیسی خورشیدی است که کیلومترها دورتر از مدار پلوتو را در بر می گیرد. پلاسمایی که از خورشید به بیرون دمیده می شود (طوفان های خورشیدی) این حباب را در مقابل فشار گازهای فضای میان ستاره ای، هیدروژن و هلیوم مولکولی که در کهکشان راه شیری پخش هستند، ایجاد و حفظ می نماید. جریان باد خورشیدی از خورشید شروع می شود و تا منطقه ضربه خروجی با سرعت پیش می رود تا این که با رسیدن به این منطقه بصورت ناگهانی از سرعت آن کاسته شود.
منطقه ای که پس از ضربه خروجی واقع شده است، به نام پوش خورشیدی (Heliosheath) شناخته می شود. پوش خورشیدی منطقه ای میانی است که مرز بیرونی آن، مرز هلیوسفر به حساب می آید. به مرز هلیوسفر منطقه توقف خورشیدی (Heliopause) نیز گفته می شود. شکل کلی حباب هلیوسفر با عنایت به فشار و چگالی گازهایی که منظومه شمسی از داخل آن عبور می کند و همین طور با عنایت به خورشید، تغییر می کند و به شکل یک کُره ی دقیق و کامل نیست.
کمبود داده و بکر و کاوش نشده بودن این مناطق سبب به وجود آمدن نظریه های زیادی برای مدل سازی این نواحی شده است.
این صفحات، سندی بی نظیر در تاریخ اکتشافات فضایی و تمدن بشری هستند که هر یک از آنها داخل یک پوشش آلومینیومی قرار گرفته اند و دستورالعمل هایی را به زبان نمادین، منشأ فضاپیما و نحوه پخش صفحه توضیح می دهند.1402/04/31
18:00:07
0.0 / 5
283
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین