نگرانی بزرگ ترین گروه مصرف کنندگان اتحادیه اروپایی در رابطه با هوش مصنوعی

نگرانی بزرگ ترین گروه مصرف کنندگان اتحادیه اروپایی در رابطه با هوش مصنوعی به گزارش فیکس سرور، بزرگ ترین گروه مصرف کنندگان اتحادیه اروپایی که در مورد هوش مصنوعی نگران است، خواهان انجام تحقیقات فوری در مورد خطرات آن شد


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، رگولاتورهای اروپایی در مورد نحوه تنظیم هوش مصنوعی (استفاده تجاری و غیرتجاری) بر سر دوراهی قرار دارند و امروز بزرگترین گروه مصرف کنندگان اتحادیه اروپایی، BEUC، اظهار داشت: « تحقیقات فوری در مورد خطرات هوش مصنوعی مولد را آغاز کنید.»
این گروه متشکل از 46 سازمان مصرف کننده مستقل از 32 کشور است و بعنوان بزرگترین گروه مصرف کننده اتحادیه اروپا شناخته می شود. نقش اصلی این گروه پشتیبانی از منافع مصرف کنندگان اروپایی است.
هوش مصنوعی مولد مانند چت جی پی تی انواع امکانات را برای مصرف کنندگان به وجود آورده است، اما نگرانی های جدی در مورد این که چگونه این سیستم ها امکان دارد مردم را فریب دهند و به آنها صدمه برسانند وجود دارد.
«اورسولا پاچل» معاون مدیر کل BEUC در اطلاعیه ای اظهار داشت: «هوش مصنوعی می تواند برای انتشار اطلاعات نادرست، تداوم تعصبات موجود که تبعیض را تشدید می کند یا برای تقلب مورد استفاده قرار گیرد. ما از مقامات ایمنی، داده ها و پشتیبانی از مصرف کننده می خواهیم که تحقیقات را از الان آغاز کنند و بیکار نمانند تا همه انواع صدمه های مصرف کننده پیش از اقدام شناسایی شود. این قوانین برای همه محصولات و خدمات اعمال می شود، خواه مبتنی بر هوش مصنوعی باشند یا نباشند و مقامات باید آنها را اجرا کنند.»
این گروه این فراخوان را همزمان با گزارش یکی از اعضای خود در نروژ در خصوص این که هوش مصنوعی صدمه هایی را به مصرف کننده وارد می نماید و مسائل مشکل ساز گوناگونی را مطرح می کند اعلام نمود.
در حالی که بعضی از فن آوران زنگ خطر را در مورد هوش مصنوعی بعنوان ابزاری برای انقراض انسان به صدا در می آورند، بحث در اروپا بیشتر در مورد تأثیرات هوش مصنوعی در زمینه هایی مانند اطلاعات نادرست دسترسی عادلانه به خدمات و رقابت بوده است.
برای مثال، بعضی از توسعه دهندگان هوش مصنوعی همچون شرکتهای فناوری بزرگ سیستم ها را از بررسی دقیق خارج کرده اند که این درک نحوه جمع آوری داده ها یا عملکرد الگوریتم ها را دشوار می سازد.
اتحادیه اروپا تا سال 2021، به صورت خاص از برنامه های کاربردی هوش مصنوعی پرخطر صحبت می کرد و حدود 300 سازمان با هم متحد شدند تا از ممنوعیت کامل بعضی از اشکال هوش مصنوعی دفاع کنند.
«مارگارت وستاگر» رئیس رقابت اتحادیه اروپا، در هفته گذشته، به صورت خاص در سوگیری هوش مصنوعی هنگام اعمال در حوزه های حیاتی مانند خدمات مالی، صحبت کرد.
نظرات او درست بعد از تصویب قانون رسمی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا بیان شد که موقتاً برنامه های هوش مصنوعی را به دسته هایی مانند غیرقابل قبول، پرخطر و محدود تقسیم می کند و طیف وسیعی از پارامترها را پوشش می دهد تا مشخص شود در کدام دسته قرار می گیرند.
این قانون زمانیکه اجرا شود، نخستین تلاش جهان برای کوشش برای تدوین نوعی درک و اجرای قانونی در مورد نحوه ی استفاده تجاری و غیرتجاری هوش مصنوعی خواهد بود.
گام بعدی اینست که اتحادیه اروپا با کشورهای جداگانه در این اتحادیه تعامل و شکل نهایی این قانون را مشخص نماید. اتحادیه می خواهد این روند را تا آخر سال جاری نهایی کند.
پاچل در بیانیه خود اعلام نمود که اتحادیه اروپا باید مطمئن شود که این قوانین از مصرف کنندگان محافظت می کند. همه سیستم های هوش مصنوعی، همچون هوش مصنوعی مولد، احتیاج به بررسی عمومی دارند و مقامات دولتی باید باردیگر کنترل خویش را بر آنها اعمال کنند. قانونگذاران باید بخواهند که خروجی هر سیستم هوش مصنوعی مولد برای مصرف کنندگان ایمن، منصفانه و شفاف باشد.
منبع:

1402/03/31
09:53:06
0.0 / 5
394
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین