رئیس سازمان فناوری اطلاعات تاكید كرد:

رفتن به سمت پلت فرم نوآوری برای توانمندسازی اقتصاد دیجیتال ایران

رفتن به سمت پلت فرم نوآوری برای توانمندسازی اقتصاد دیجیتال ایران فیکس سرور: طبق گفته رییس سازمان فناوری اطلاعات مرکز ملی تبادل اطلاعات، هسته اولیه ورود به دولت پلتفرمی است و پلت فرم نوآوری خدمات دولت محسوب می شود.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، محمد خوانساری- معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران- در «نخستین همایش ملی اقتصاد هوشمند و توسعه مالی» به لزوم تغییر کارکردهای دولت به سمت پلت فرم نوآوری برای توانمندسازی اقتصاد دیجیتال ایران اصرار کرد.

خوانساری افزود: همچون تجربیات دولت هوشمند در ایجاد سامانه های متصل، داده محور و تا حد زیادی هوشمند میتوان به، سامانه های پنجره واحد مدیریت زمین و درگاه صدور مجوزهای اصناف می توان اشاره نمود که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد و به راه افتاده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات دولت هوشمند را به مثابه ارائه خدمت توسط سامانه ها دانست و به تبیین تجربه پنجره واحد مدیریت زمین پرداخت. به گفته ی ایشان، در سامانه زمین که در ۲۵ استان کشور استقرار یافته است که ۱۱ دستگاه از مجموع ۴۷ دستگاه در رابطه با این حوزه که نقش کلیدی در صدور مجوزهای حوزه زمین خصوصاً تغییر کاربری اراضی ایفا می کنند، به یکدیگر متصل شده اند و گردش کار میان آنها بصورت الکترونیکی صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر در این پنجره، مردم برای دریافت یک خدمت ملی، نیازی به مراجعه به دستگاهها یا سامانه های مختلف ندارند و از یک درگاه واحد خدمت خودرا دریافت می کنند و این دستگاهها هستند که با تبادل اطلاعات و داده ها با یکدیگر و تقسیم کار، یک سامانه واحد خدمت رسانی را به وجود آورده اند.

خوانساری با بیان این مطلب که این مهم با ایجاد مرکز ملی تبادل اطلاعات NIX و گذرگاهی تبادل سرویس دولت ممکن شده است، اظهار داشت: در این الگو برای توسعه یک سامانه ملی، داده های پایه مورد نیاز توسط هر کدام از دستگاه های متولی در مرکز ملی تبادل اطلاعات، ارائه شده و یکی از دستگاهها نسبت به تجمیع این اطلاعات و ایجاد سامانه یکپارچه انتهایی اقدام می کند.

وی افزود: نکته قابل توجه در این الگو که الگوی کاملی محسوب نمی گردد، آنست که خدمت رسانی از ابتدا تا آخر همچنان توسط دولت به انجام می رسد و دولت همچنان متصدی ارائه خدمات عمومی است و این الگو زمانی تکمیل تر می شود که نقش تصدی گری دولت حداقل شود، یا به عبارتی سامانه ها و خدمات نهایی هم توسط خود مردم به مردم ارائه شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این رویداد با بیان این مهم که در دولت پلتفرمی، ارائه خدمت بصورت رقابتی و مبتنی بر ارزش رسانی بالاتر صورت می گیرد، اشاره کرد: در دولت پلتفرمی، علاوه بر اینکه قواعد تصمیم گیری و پروسه خدمت رسانی، سامانه ای شده و حداقل وابستگی به دخالت افراد را خواهد داشت، همین خدمات با نوآوری های گوناگون توسط مردم به مردم ارائه می شود و دولت نقش توانمندساز و تنظیم گر را ایفا می کند.

معاون وزیر ارتباطات در این رویداد، مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) را با شبکه شتاب (شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی) مقایسه کرد و مرکز ملی تبادل اطلاعات را هسته اولیه ورود به دولت پلتفرمی و متعاقبا ایجاد پلت فرم نوآوری خدمات دولت به شمار آورد.

طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، وی در خاتمه به ارائه خلاصه ای آماری از فاکتورهای کارکردی مرکز ملی تبادل اطلاعات پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون در گذرگاه خدمات دولت الکترونیک (GSB)، ۱۹۴۹ خدمت ارائه می شود و ۷۷ دستگاه سرویس دهنده و ۳۲۶ دستگاه سرویس گیرنده وجود دارد که در سال قبل سه میلیارد تراکنش را به ثبت رسانده اند. این در حالیست که گذرگاه عمومی خدمات دولت الکترونیک (PGSB)، ۳۶۸ خدمت به دستگاه های دولتی و کسب وکارها ارائه می شود و ۴۶ دستگاه سرویس دهنده و ۶۸۶ دستگاه سرویس گیرنده به این گذرگاه متصل اند. بر این اساس ۴.۵ میلیارد تراکنش در سال ۱۴۰۱ توسط PGSB به ثبت رسیده است که عمده آنرا استعلامات خدمت کرونا توسط بخش خصوصی تشکیل می دهد.
1402/02/20
08:24:23
0.0 / 5
331
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین