پژوهشگران دانشگاه وین بررسی كردند

آیا افسانه موتسارت واقعیت دارد؟

آیا افسانه موتسارت واقعیت دارد؟ فیکس سرور: در صورتیکه طی سالهای قبل ادعاهایی در خصوص تاثیر موسیقی و به ویژه موسیقی موتسارت بر کنترل تشنج های بیماری صرع مطرح شده بود، نتایج یک مطالعه جدید نشان میدهد که موسیقی هیچ تاثیری بر علایم صرع ندارد.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ادعا می شود که «سونات برای دو پیانو»(Sonata for Two Pianos) موتسارت، دارای اثرات مثبت خیلی از جمله کاستن علائم صرع است، اما یک فراتحلیل جدید نشان میدهد که هیچ مدرک علمی در خصوص این که موسیقی موتسارت با فواید سلامتی برای بیماران مبتلا به صرع همراه باشد، وجود ندارد. فراتحلیل(meta-analysis)، دستیابی به حقیقتِ مشترک در پشتِ همه مطالعات علمی مفهومی و فردی برای بهبود زندگی است.

ولفگانگ آمادئوس موتسارت، سونات خودرا در سال ۱۷۸۱ زمانی که ۲۵ ساله بود نوشت. این قطعه دارای سه بخش است و پژوهشگران روی نخستین بخش از این سونات تمرکز کرده اند و ادعا می شود که خواص شگفت انگیزی دارد.

این اثر از موتسارت از سال ۱۹۹۳ موضوع بحث های علمی فراوانی بوده است، زمانی که نخستین بار یک مقاله پژوهشی ادعا کرد که گوش دادن به بخش اول سونات موتسارت موسوم به con spirito عملکرد را در ارتباط با کارهای ذهنی مانند تا کردن کاغذ و حل معماها بهبود می بخشد؛ اما پژوهش های بعدی نشان داد که هرگونه بهبود در عملکرد مغز، اگر اصلا وجود داشته باشد، اندک است.

اما این موجب نشد که رسانه ها از نتایج آن مطالعه در سال ۱۹۹۳ استفاده نکرده و به اشتباه ادعا نکنند که گوش دادن به موسیقی موتسارت، ضریب هوشی را بیشتر می کند.

تاثیر این قطعه موتسارت بر ذهن از آن زمان تا حالا به عنوان یک اطلاعات عمومی باقی مانده است؛ با این ادعا که این قطعه موسیقی توانایی های جهت یابی موش ها در پیچ و خم ها و تولید شیر در گاوها را بهبود می بخشد و حتی موجب می شود که باکتری ها در کارخانه های فاضلاب، بطور موثرتری فاضلاب را تجزیه کنند.

به تازگی نیز ادعای دیگری مطرح شده در خصوص این که گوش دادن به سونات موتسارت، علایم بیماری صرع را می کاهد.

اکنون پژوهشگران دانشگاه وین(Vienna) در یک فراتحلیل جدید، تأثیر این بخش از سونات موتسارت را بر بیماری صرع و شرایط پزشکی در رابطه با آن بررسی کردند. علاوه بر این، آنها اثرات سوگیری، کفایت ارزش شواهدی که در پژوهش های قبلی بر آن تکیه شده بود و همین طور روش های مختلف تحلیل و بررسی و ارایه داده ها را زیر ذره بین بردند.

پژوهشگران به شکل جامع، هشت پژوهش قبلی را مورد بررسی قرار دادند که ۲۰۷ شرکت کننده را پوشش می داد و بعد از تحلیل و بررسی داده ها دریافتند که شواهد کمی در خصوص فواید مدلول دار گوش دادن به سونات موتسارت(یا هر موسیقی دیگری) در مورد صرع بطور خاص یا سایر بیماریهای در رابطه با پزشکی بطور کلی وجود دارد.

برخی از پژوهش هایی که قسمتی از این فراتحلیل را تشکیل می دادند، یک اثر درمانی قابل مشاهده را نشان دادند، اما بی اهمیت بود و ارزش اثباتی یافته ها ناکافی در نظر گرفته شد. تعدادی از تحقیقات ضعیف بودند؛ یعنی از حجم نمونه به اندازه کافی بزرگ برای پاسخ به سوال پژوهش مورد بررسی استفاده نکرده بودند. پژوهش های دیگر نیز بطور انتخابی داده های خودرا گزارش کرده بودند.

ساندرا اوبرلایتر و جاکوب پیشنیگ، پژوهشگران این فراتحلیل می گویند: بنظر می رسد که ادعای بی اساس، پژوهش های ضعیف و گزارش های غیرشفاف، محرک های اصلی افسانه اثر سونات موتسارت هستند.

اکنون بنظر می رسد که این فراتحلیل بالاخره پاسخی متقن به این افسانه داده است که در آن ادعا می شود، گوش دادن به موسیقی موتسارت برای بیماران صرع مفیدست.

پژوهشگران می گویند: فراتحلیل ما در مجموع نشان میدهد که هیچ پشتیبانی علمی مدلول داری برای تأثیر مفیدِ گوش دادن به سونات موتسارت در هر شرایط پزشکی مرتبط وجود ندارد، چه رسد به تأثیر موتسارت بطور خاص برای بیماری صرع. موسیقی موتسارت زیباست، اما متأسفانه ما نمی توانیم از آن انتظار تسکین علایم صرع را داشته باشیم.

نتایج این فراتحلیل در مجله Nature Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1401/12/20
12:45:10
0.0 / 5
270
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین