بادهای خورشیدی موجب ایجاد آب در ماه می شود

بادهای خورشیدی موجب ایجاد آب در ماه می شود فیکس سرور: پژوهشگران چینی با بهره گیری از نمونه های به دست آمده از ماموریت چانگ ای-5 به شواهدی دست یافته اند که نشان میدهد بادهای خورشیدی موجب ایجاد آب در سطح ماه می شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان موسسه زمین شناسی و ژئوفیزیک(IGG) آکادمی علوم چین، مطالعه ای را منتشر نموده اند که نشان میدهد بادهای خورشیدی می توانند موجب ایجاد آب روی سطح ماه شوند. نمونه های به دست آمده از ماموریت چانگ ای-۵(Chang’e-۵) چین نیز از وجود آب روی سطح ماه در داده های سنجش ازراه دور حمایت می کند.
بتازگی توجه ها به مقادیر، مکان و منابع آب در سطح ماه جلب شده است برای اینکه این مایع حیات برای سفرهای فضایی آینده بسیار اهمیت دارد.
یک گروه تحقیقاتی مشترک از مرکز ملی علوم فضایی(NSSC) و مؤسسه زمین شناسی و ژئوفیزیک، که هر دو قسمتی از آکادمی علوم چین(CAS) هستند، دریافتند که لبه های ذرات خاک ماه جمع آوری شده توسط چانگ ای-۵ دارای سطح بالایی از هیدروژن هستند و نسبت دوتریوم/هیدروژن در آنها پایین است.
پژوهشگران بقای هیدروژن در خاک ماه را در دماهای مختلف شبیه سازی کردند. آنها دریافتند که آبی که از جنوب غربی ماه آمده می تواند در عرض های جغرافیایی میانی و بلند روی سطح ماه باقی بماند.
نویسنده این مطالعه، پروفسور لین یانگتینگ(LIN Yangting) گفت: خاک مناطق قطبی ماه می تواند آب بیشتری نسبت به نمونه های چانگ ای-۵ داشته باشد.
بنظر می رسد میزان آب روی سطح ماه بسته به عرض جغرافیایی و زمان روز متفاوت می باشد.
طبق تحقیقات قبلی، مقدار آب(OH/H۲O) در سطح ماه با عرض جغرافیایی و زمان روز تغییر می کند. چنین تفاوت قابل توجهی نشان دهنده سرعت سریع دفع آب از سطح ماه است.
ماموریت چانگ ای-۵ نمونه های خاک را از موقعیتی در عرض جغرافیایی میانی(۴۳.۰۶ درجه شمالی) به زمین بازگرداند. این برخلاف شش ماموریت آپولو و سه ماموریت لونا بود که همگی در عرض های جغرافیایی پایین(۸.۹۷ درجه جنوبی تا ۲۶.۱۳ درجه شمالی) فرود آمدند.
نمونه های چانگ ای-۵ از خشک ترین زمینهای بازالتی و جوان ترین بازالت های قمری گرفته شد.
طی ماموریت چانگ ای-۵ تعداد ۱۷ قطعه کوچک از خاک ماه به زمین بازگردانده شد که برای تعیین نسبت دوتریوم به هیدروژن مورد استفاده قرار گرفتند.
منبع:

1401/10/11
14:48:50
0.0 / 5
330
تگهای خبر: پژوهش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین