تاثیر شگرف نواختن پیانو در افزایش قدرت پردازش مغز

تاثیر شگرف نواختن پیانو در افزایش قدرت پردازش مغز فیکس سرور: پژوهشگران دانشگاه باث انگلیس می گویند، نواختن پیانو قدرت پردازش مغز را بیشتر می کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، موسیقی حواس مختلفی را در بر می گیرد و نوازندگان در مقایسه با غیر موسیقیدانان، تشخیص بهتری از تفاوت های زمانی، سمعی و بصری و تشخیص احساسات را نشان می دهند. با این وجود، این که آیا آموزش موسیقی این قابلیت ها را به وجود می آورد یا این امر بصورت ذاتی در نوازندگان وجود دارد، باید مشخص شود.
نتایج مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه باث نشان میدهد که یادگیری و نواختن یک آلت موسیقی تاثیر مثبتی بر بخش توانایی مغز در پردازش مناظر و صداها دارد. نتایج این مطالعه همین طور نشان میدهد که چگونه موسیقی می تواند به بهبود خلق و خوی افسرده کمک نماید.
در این مطالعه پژوهشگران سی و یک شرکت کننده را به سه گروه(یک گروه آموزش موسیقی، یک گروه برای گوش دادن به موسیقی و گروه کنترل) تقسیم کردند و همگی یک جلسه یک ساعته در هفته را به مدت ۱۱ هفته به این کار پرداختند. به افرادی که هیچ آموزش یا تخصص موسیقی قبلی نداشتند گفته شد که جلسات هفتگی یک ساعته را تکمیل کنند.
مبتدیانی که در طول ۱۱ هفته فقط یک ساعت در هفته در کلاس پیانو شرکت کردند، پیشرفت های قابل توجهی را در شناخت تغییرات محیطی سمعی و بصری گزارش کردند و افسردگی، استرس و اضطراب کمتری را گزارش کردند.
دانشمندان دریافتند که ظرفیت افراد برای پردازش اطلاعات چندوجهی مانند بینایی و صدا، ظرف چند هفته بعد از شروع کلاس بهبود یافته است. این پیشرفت ها در سیستم چندحسی فراتر از توانایی موسیقی بود. دقت پردازش سمعی و بصری افراد بعد از گذراندن کلاس آموزش موسیقی افزایش پیدا کرد. هنگامی که از آنها خواسته شد تشخیص دهند که آیا رویدادهای صدا و بصری بطور همزمان اتفاق می افتند یا خیر، کسانی که آموزش پیانو را گذرانده بودند، عملکرد دقیق تری داشتند.
دانشمندان خاطرنشان کردند: یافته ها نشان داد که شرکت کنندگان بعد از آموزش این ساز در مقایسه با پیش از آن، نمره های افسردگی، اضطراب و استرس پایینی داشتند. آموزش موسیقی می تواند برای افرادی که مشکلات سلامت روانی دارند مفید باشد. هم اکنون تحقیقات بیشتری برای آزمایش این مساله در حال انجام می باشد.
دکتر "کارین پترینی"(Karin Petrini) روانشناس شناختی و متخصص موسیقی از گروه روانشناسی دانشگاه باث توضیح داد: ما می دانیم که نواختن و گوش دادن به موسیقی اغلب به زندگی ما شادی می بخشد، اما با این مطالعه، ما علاقمند شدیم تا در مورد تاثیرات مستقیم آن بیشتر بدانیم. یک دوره کوتاه یادگیری موسیقی می تواند بر توانایی های شناختی ما تاثیر بگذارد. یافته های مطالعه ما نشان میدهد که یادگیری و نواختن این ساز تاثیر مثبت و قابل توجهی بر نحوه پردازش اطلاعات صوتی و تصویری مغز حتی در بزرگسالی که انعطاف پذیری مغز کاسته می شود، دارد.1401/09/13
15:05:35
0.0 / 5
311
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین