مسیر پر پیچ و خم تولید گوشی داخلی از گذشته تا امروز

مسیر پر پیچ و خم تولید گوشی داخلی از گذشته تا امروز فیکس سرور: تولید گوشی تلفن همراه از زمان ورود اولین تلفن همراه به ایران تا امروز همیشه یکی از دغدغه های مسئولان در این بخش بوده است. قبل از این تنها یک شرکت به عنوان تولیدکننده محدود گوشی داخلی شناخته می شد؛ تولیدکننده ای که البته به زعم تعدادی از کارشناسان این حوزه، بیش تر مونتاژ کننده قطعات وارداتی گوشی بوده تا اینکه بخواهند صفر تا صد گوشی را در داخل تولید کنند.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، طی سالهای قبل، تولید گوشی داخلی به شکل های مختلف مطرح بود و این مساله هر چند وقت یکبار باردیگر مطرح شده و مورد توجه قرار می گیرد؛ همچون نیمه دوم سال ۱۳۹۸ موضوع تولید گوشیهای جدید ایرانی، باز هم به یکی از مباحث حوزه فناوری اطلاعات تبدیل شد، آن هم تولید یک گوشی که ایرادهای مدلهای قبلی را برطرف کرده باشد و بتواند با نسخه های خارجی رقابت کند؛ به همین دلیل، طرح پشتیبانی از تولید و توسعه زیست بوم موبایل تولید داخل آغاز شد.

البته برخی معتقدند تولید گوشی همراه در وضعیت فعلی در توان تولیدکنندگان داخلی نیست و ایران فعلا توانایی و دانش فنی را برای فروش گوشی ندارد و بهتر است ابتدا لوازم جانبی تلفن همراه را ساخته و در مراحل بعدی به تولید گوشی برسد.

اما تولید ۴۰۰ هزار گوشی همچون اقداماتی بود که طی سالهای قبل درباره ی آن صحبت شده بود، به شکلی که وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن به عنوان هدف گذاری برای سال ۱۳۹۹ نام برده است. طبق گفته وی، شرکتی با نام GLX قبل از این هم در حوزه گوشی فعال بود؛ شرکت مادیران هم برای ایجاد خط تولید و نمونه های اولیه گزارش داده است و گروهی هم در مجموعه صاایران آغاز به تولید گوشی کردند، بدین سبب اینها سه مجموعه ای هستند که فعالانه دراین زمینه کار می کنند.

اما سوالی که ممکنست مطرح شود، تولید گوشی داخلی لازم است و اصلا مشترکان ایرانی از آن استفاده می کنند؟ برخی معتقد هستند از این گوشیها باتوجه به کیفیتشان استقبال شده البته شاید همه نپسندند و قرار هم نیست برای مردم تصمیم گیری شود اما تولید داخل به عنوان یک گزینه در فضای رقابتی فعالیت خواهدنمود.

زیست بوم تولید تلفن همراه هوشمند در داخل کشور در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با هدف طراحی نقشه راه تبدیل کشور به قطب تولید تلفن هوشمند در منطقه اجرائی شده و با در نظر گرفتن شاخص هایی منطبق بر بازار و اختصاص امکانات و فرصت ها به تولید داخل شکل اجرائی به خود پیدا کرد.

براساس برآوردهای انجام شده در دولت گذشته (سال ۱۳۹۸)، گفته شده بود مقرر است در مدت دو سال به تولید دو میلیون گوشی تلفن همراه برسیم؛ به عبارتی اگر مبلغ حدودی این گوشیها، دو و نیم میلیون تومان درنظر گرفته شود، حدود ۵ هزار میلیارد تومان حجم این بازار است که تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه می توانند سهمی در آن داشته باشند. در همان زمان چهار شرکت برای تولید گوشیهای هوشمند ایرانی اعلام آمادگی کردند و قرار بود اولین محصولات خودرا در دهه فجر سال ۱۳۹۸ رونمایی کنند.

همچنین هنگام انعقاد تفاهم نامه برای توسعه زیست بوم موبایل داخلی، گفته شد که با تولید گوشی با کیفیت ایرانی با قیمت مناسب، به قدرت خرید مردم، تحول دیجیتال و اشتغال کمک خواهد شد، در این جهت دولت هم برای تحریک تقاضای بازار و کمک به چرخه خرید مردم، صندوقی را با ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه توسط پست بانک و بانک مرکزی به وجود می آورد و مقرر شده است این سرمایه در قالب وام در اختیار اپراتورها قرار گیرد.

بر این اساس اعلام گردید گوشیهایی که مقرر است از این طریق به فروش برسند، مشخصاتی در لایه کیفیت تولید و خدمات بعد از فروش خواهند داشت؛ منابع مالی این پروژه را پست بانک تامین می کند و مسئولیت ثبت نام و توان خرید متقاضیان این گوشیها را اپراتورها برعهده می گیرند، ضمن اینکه شرایط متقاضیان برای بازگشت پول باید توسط پست بانک ارزیابی شود. پس از ارائه وام، اپراتورها باید به شکل یک جا گوشیهایی که متقاضیان برای دریافت آن ثبت نام کرده اند را از تولیدکننده بخرند و به فروش برسانند.

بر این اساس، اوایل سال ۱۴۰۰، خبر تولید ۱۴ میلیون دستگاه گوشی همراه هوشمند و تبلت تا آخر دوره ۵ ساله اجرای طرح پشتیبانی از توسعه زیست بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید گوشیهای هوشمند داخلی، منتشر گردید. در همین رابطه معاون سابق فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرده بود علاوه بر حمایت های مالی مستقیم، پیش بینی شده که برمبنای توافق های انجام شده با بانکها و موسسات مالی پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی از منابع داخلی بانکها انجام شده و وزارت متبوع در قالب دستورالعمل های قانونی نسبت به پرداخت یارانه سود تسهیلات مذکور اقدام نماید و این سبب اختصاص منابع مالی قابل توجهی بمنظور تامین و استقرار تجهیزات خطوط تولید می شود.

همچنین عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال قبل و در زمان شروع به کار دولت سیزدهم اعلام نمود از موبایل ایرانی استفاده می نماید که از ظرفیت های مناسبی برخوردارست و گوشیهای همراه داخلی توان رقابت با همتایان خارجی خودرا دارند.

به گفته وی، سالانه حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون گوشی همراه وارد ایران می شود که این واردات حدود ۳ تا ۵ میلیارد دلار ارزبری دارد. ظرفیت های خوبی برای تولید موبایل در کشور وجود دارد اما باید بازار آن در کشور شکل گیرد و مردم به این موبایل ها اطمینان کنند، البته ممکنست نواقصی وجود داشته باشد اما باید به این نکته توجه کرد که موبایل ایرانی تولید داخل بوده، در ساخت آن از ظرفیت جوانان استفاده می شود، سبب اشتغال زایی خواهد شد، در مردم و جامعه خودباوری به وجود می آورد و نسبت به گوشیهای خارجی ارزان تر است.

طبق گفته زارع پور، گوشیهای همراه داخلی توان رقابت با همتایان خارجی خودرا دارند حتی سرمایه گذاران ایرانی که حالا در حوزه تولید در سایر کشورها فعال می باشند، آمادگی دارند که ظرفیت خودرا برای تولید گوشی همراه در ایران به کار گیرند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد تولید انواع گوشیهای همراه باکیفیت، شدنی است اما باید باور ملی شکل گیرد و مردم نیز صبر کنند؛ گاهی ممکنست برخی گوشیها یکی از توانایی های گوشیهای خارجی را نداشته باشد، طبیعی است ابتدای کار تولید است باید مردم همراهی کنند، تا روزی که بتوان صادرکننده گوشی همراه بود.

در همین رابطه اسفندماه سال قبل نمایندگان مجلس شورای اسلامی منابعی را جهت پشتیبانی از تولید گوشیهای هوشمند داخلی و صنعت میکروالکترونیک در سال ۱۴۰۱ اختصاص دادند که طبق بند الحاقی ۴ در تبصره ۷؛ حقوق ورودی واردات گوشیهای همراه تولید شده خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ۱۲ درصد تعیین می شود؛ کل منابع حاصل به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صندوق پشتیبانی از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته) بمنظور پشتیبانی از تولید گوشیهای هوشمند داخلی و صنعت میکروالکترونیک اختصاص می یابد. لازم به ذکر است بتازگی آیین نامه اجرائی بند ذکر شده به تصویب رسیده است.

اشتغال زایی با ایجاد خطوط مونتاژ تلفن همراه
اما آیا در ایران امکان تولید گوشیهایی که از اینترنت نسل پنجم پشتیبانی می کنند هم وجود دارد یا خیر؟ دراین زمینه بگفته کارشناسان، تکنولوژی ۴G یا ۵G از جهت مونتاژ خیلی باهم تفاوت ندارند و قابلیت تولید در ایران دارند. اگر بتوان گوشیهایی را که از اینترنت نسل سه و چهار پشتیبانی می کنند اسمبل و تولید کرد، گوشیهای ۵G را هم می توان تولید کرد و البته این تولید در حقیقت واردات قطعات مورد نیاز به شکور و مونتاژ کردن این قطعات است.
طبق گفته یک فعال بازار موبایل، بصورت کلی توانایی فنی تولید گوشی وجود دارد اما رسیدن به هدف تولید گوشی، برمی گردد به قوانینی که گذاشته می شود؛ باید تمهیداتی مانند معافیت مالیاتی، بیمه ای و حقوق و عوارض گمرکی و تامین ارز نیما برای تولیدکننده در نظر گرفته شود و با حمایت های این چنینی، تولید داخلی محقق شود. بر این اساس تنها باید در بخش تحقیق و گسترش نسبت به کاربردی تر کردن نرم افزارها و اپلیکیشن ها اقدام نمود، برای مثال سه کشور هند، ویتنام و اندونزی و چندین کشور آمریکای جنوبی مثل برزیل با ایجاد خطوط مونتاژ تلفن همراه، اشتغال زایی فراوانی به وجود آورده اند و در کنار تجربه این سال ها و باتوجه به هزینه پایین نیروی انسانی، حالا به یکی از بزرگترین قطب های تولید تلفن همراه با برندهای پرمصرف بدل شده اند.
1401/07/12
21:53:48
0.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین