ایجاد بزرگترین کارخانه جذب کربن جهان در آمریکا

ایجاد بزرگترین کارخانه جذب کربن جهان در آمریکا فیکس سرور: مقرر است بزرگترین کارخانه جذب مستقیم کربن دی اکسید از هوا در ایالت وایومینگ ایالات متحده ساخته شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ایالت وایومینگ ایالات متحده مقرر است از بزرگترین کارخانه جذب مستقیم کربن از هوا در جهان برای حذف کربن دی اکسید از جو میزبانی کند. این تاسیسات که "پروژه بایسن"(Project Bison) نام دارد، مقرر است در سال آینده عملیاتی شود و با یک برنامه ریزی مدون، تا اختتام دهه میلادی حاضر، فعالیت خودرا افزایش دهد تا بتواند هر ساله ۵ میلیون تن CO۲ را جذب نماید و آنرا در زیر زمین محبوس کند.
بگفته شرکت سازنده این تاسیسات موسوم به "کربن کپچر"(CarbonCapture)، "پروژه بایسن" به عنوان نخستین کارخانه مقیاس پذیر جذب کربن مستقیم از هوا در ایالات متحده وارد عمل می شود. این شرکت مستقر در لس آنجلس با یک شرکت مستقر در دالاس موسوم به Frontier Carbon Solutions در این سرمایه گذاری همکاری کرده است تا کربن جذب شده را در زیر زمین محبوس کند و از ورود مجدد آن به جو جلوگیری نماید.
ماشین های جذب مستقیم کربن از هوا، CO۲ اتمسفر را با جاذب های جامد جذب می کنند، سپس آنرا در معرض حرارت قرار می دهند تا آنرا به CO۲ غلیظ تبدیل کنند. این کربن دی اکسید غلیظ می تواند سپس در صخره های عمیق معدنی جاسازی شود یا به وسیله روش های دیگر بطور دائمی حذف شود. از جانب دیگر، می توان آنرا در اختیار تولیدکنندگان محصولاتی مانند سوخت و بتن نسل جدید قرار داد که از CO۲ تمیز استفاده می نمایند.
"پروژه بایسن" در حقیقت مسیر استارتاپ بلندپروازانه دیگری در این عرصه به نام Switzerland’s Climeworks را دنبال می کند. این شرکت سال قبل فعالیت خودرا در نخستین کارخانه جذب مستقیم کربن از هوا شروع کرد که بزرگترین کارخانه در جهان در آن زمان را موسوم به اورکا(Orca) راه اندازی نمود که قادر به جذب ۴۰۰۰ تن CO۲ در سال بود.
این شرکت در اوایل امسال، ساخت دومین کارخانه خودرا که از اورکا بزرگتر خواهد بود، به نام ماموت(Mammoth) شروع کرد که برای جذب سالانه ۳۶ هزار تن CO۲ طراحی شده است و طی چند سال آینده عملیاتی می شود.
این شرکت می خواهد عملیات خودرا گسترش دهد تا به حذف CO۲ در مقیاس مگاتون یا چند میلیون تن در سال برسد تا از حدود ۳۰ میلیارد تن کربن دی اکسیدی که هر ساله توسط کارهای انسانی تولید می شود، مقدار بیشتری را از بین ببرد. کلید دستیابی به این جاه طلبی ها یک معماری ماژولار است که به واحدهای جذب مستقیم خود اجازه می دهد تا روی یکدیگر قرار گیرند. نگاهی که شرکت "کربن کپچر" مشابه آنرا در "پروژه بایسن" در پیش گرفته است.


شرکت "کربن کپچر" سیستم خودرا با عنوان "عمیقا ماژولار" توصیف می کند. رآکتورها در ماژول هایی به اندازه یک کانتینر حمل و نقل قرار می گیرند که می توانند در چند طبقه چیده شوند. این امر، امکان ارتقای رآکتورها را بصورت جداگانه فراهم می آورد. این ماژول ها را می توان با هم گروه بندی کرد تا منابعی مانند انرژی و گرما را به اشتراک گذارند، سپس آن گروه ها می توانند برای تشکیل آرایه های غول پیکر گرد هم بیایند.


ایالت وایومینگ به علت دسترسی به منابع انرژی تجدیدپذیر و شرایط نظارتی آسان برای ذخیره سازی کربن، به عنوان محل پروژه بایسن انتخاب شده است. این کارخانه که اکنون در انتظار گرفتن مجوز است، نخستین کارخانه جذب مستقیم کربن از هوا خواهد بود که از چاه های کلاس IV برای ضبط کربن استفاده می نماید و آنرا به سفره های آب شور عمیق تزریق می کند. انتظار می رود عملیات جذب کربن آن در فاز اول از سال آینده شروع شود و سالانه حدود ۱۰ هزار تن کربن از جو حذف شود.
"کربن کپچر" می گوید هیچ محدودیت عملی در مورد گسترش این پروژه وجود ندارد و می خواهد این کار را ادامه دهد تا سالانه ۲۰۰ هزار تن کربن را تا سال ۲۰۲۶، یک مگاتن کربن را تا سال ۲۰۲۸ و سپس پنج مگاتن را تا سال ۲۰۳۰ از جو حذف کند.
انتظار می رود که "پروژه بایسن" بزرگترین پروژه حذف کربن از اتمسفر در جهان باشد.


با این وجود، زمانی که راه اندازی شود، ممکنست چند رقیب داشته باشد، چونکه جدا از کوشش های شرکت Climeworks در این عرصه، شاهد طرح هایی از استارتاپی لندنی به نام "برلیانت پلنت"(Brilliant Planet) برای جذب کربن در مقیاس گیگاتن با استفاده از جلبک ها و همین طور چشم انداز یک استارتاپ استرالیایی موسوم به "ساوترن گرین گس"(Southern Green Gas) برای جذب میلیاردها تن کربن در سال هستیم.
دولت ایالات متحده میلیاردها دلار برای جذب کربن، با هدف توسعه شبکه های منطقه ای که می توانند به کاهش هزینه های قابل توجه این فناوری کمک کنند، سرمایه گذاری می نماید.
البته هزینه چنین عملیاتی هم اکنون بالا است و برای اینکه جذب کربن به یک سلاح پایدار در مبارزه با تغییرات آب و هوایی تبدیل گردد، باید هزینه آن کم شود. نخستین کارخانه شرکت Climeworks کربن را با قیمتی در حدود ۶۰۰ دلار در هر تن حذف نمود، اما هدف آن این است که با افزایش مقیاس، این کار را با حدود ۱۰۰ دلار در هر تن انجام دهد، در صورتیکه سایر شرکتها هدفشان حتی از این هم فراتر است.
شرکت "کربن کپچر" روی تأثیرات قانون کاهش تورم که اخیراً توسط دولت بایدن تصویب شده حساب کرده است تا جذب کربن خودرا از نظر تجاری پایدار سازد. این قانون پیش بینی می کند که اعتبارات مالیاتی برای کارخانه های جذب کربن از ۵۰ دلار در هر تن به ۱۸۰ دلار افزایش یابد و و برای سرعت بخشیدن به نوآوری ها در بخش حذف کربن طراحی شده است.1401/06/29
12:14:52
0.0 / 5
345
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین