دولت وعده های صادق - ۴۷

توانمندسازی و صدمه زدایی در حوزه بانوان، راهبردی اصولی در معاونت زنان ریاست جمهوری

توانمندسازی و صدمه زدایی در حوزه بانوان، راهبردی اصولی در معاونت زنان ریاست جمهوری دولت سیزدهم با روی کار آمدن توجه به حوزه زنان را در دستور کار قرار داد که مهم ترین این برنامه ها اشتغال و کارآفرینی، توانمندسازی اقتصادی، راه اندازی طرح کسب و کار پایدار بانوان و افزایش ۱۸ درصدی بودجه است تا در حوزه زنان، توسعه اشتغالزایی و کارآفرینی تحقق یابد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از خبرگزاری ایرنا، دولت سیزدهم برنامه هایی اساسی برای اشتغال حوزه بانوان دارد؛ تدوین برنامه های مفصل برای کاهش صدمه های حوزه زنان، کوشش برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و سرمایه گذاری برای کاهش آمار طلاق از دیگر برنامه هایی است که معاونت زنان برای تحق آن تلاش می کند.
مطابق قوانین حامی اشتغال در ایران، جذب قضات زن، تصدی احزاب، مدیریت استارتاپ ها، شتاب دهنده ها، گروه های تسهیلگر، مدیریت هزاران شرکت در زمینه های مختلف کشاورزی، صنایع، معماری، دارویی و نظایر آن، عضویت در اتاق بازرگانی و مدیر عاملی شرکتهای دانش بنیان همگی توسط زنان افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.
در حال حاضر میزان زنان شاغل در دولت از ۳۴ درصد در سال ۱۳۸۸ به بیشتر از ۴۱ درصد در سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است و در جهت پشتیبانی از مشاغل غیردولتی تنها در سال ۲۰۲۱ حدود ۶ هزار میلیاردریال تسهیلات بانکی به مشاغل خانگی پرداخت شده است.
همچنین سیاست ها و قوانین حامی آموزش در ایران طی ۴۰ سال قبل منجر به کاهش شکاف جنسیتی در نرخ باسوادی زنان، ریشه کنی بیسوادی زنان و دختران با نسبت ۹۹ درصد، محو کامل شکاف جنسیتی در امر آموزش در کشور در سطوح ابتدایی و متوسطه شده است.
در آموزش عالی، ۵۶درصد از دانشجویان دانشگاه های کشور را زنان می سازند و نسبت زنان عضو هیات علمی در دانشگاه ها حدود۳۴ درصد است. بعلاوه وضعیت شکاف جنسیتی از لحاظ دسترسی به فناوری بین زنان و مردان در سالهای اخیر بیشتر از چهاردرصد بهبود یافته است. حالا از مجموع کاربران فناوری در سطح دسترسی۵۲درصد، مردان و ۴۸درصد بانوان هستند.
بانوان ۲۳درصد توسعه دهندگان برنامه های نرم افزاری تلفن همراه را می سازند و بخش عمده موتور محرکه تحول دیجیتال یعنی خلاقیت متعلق به بانوان است که ۵۰درصد در رشد تحول دیجیتال نقش دارند. امروزه ۴۵ درصد از کل استفاده کنندگان از تلفن همراه و ۴۸ درصد از کل استفاده کنندگان از کامپیوتر و ۴۸ درصد از کل استفاده کنندگان از اینترنت را زنان می سازند.
راه اندازی طرح کسب و کار پایدار بانوان
راه اندازی و فعال سازی طرح کسب و کار پایدار بانوان و خانواده از راهبردهای اصلی حوزه معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در دولت سیزدهم است، چون تابحال شرایط برای عملیاتی شدن خیلی از توانمندی های بانوان فراهم نبوده است ایجاد تغییر دراین زمینه از اهداف در دست پیگیری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است.
مهارت آموزی، پشتیبانی و ایجاد شرایط اشتغالزایی برای بانوان همچون اهداف و برنامه های این معاونت است و این طرح بزودی با عنوان کسب و کارهای پایدار خانواده محور رونمایی خواهد شد. بناست زمینه اشتغال و بستر نظارت و پشتیبانی طرح های تولیدی حداقل تا پنج سال فراهم گردد.
رونمایی از برنامه جامع معاونت زنان
رونمایی از برنامه جامع معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دو بخش توانمندسازی زنان و صدمه زدایی از دیگر برنامه های این معاونت در زمان فعالیت دولت سیزدهم است تا از نظرات متخصصان توانمند این حوزه هم استفاده گردد.
پیرامون توانمندسازی زنان بخشی از توانمندسازی در رابطه با تغییر الگوها، ارتقای فرهنگ، مسئله هویت و سبک زندگی ایرانی اسلامی و قسمتی دیگر هم در رابطه با زنان بد سرپرست، سرپرست خانوار و خود سرپرست است که حاصل تجرد قطعی زنان است که متاسفانه روز به روز این امر درحال افزایش است.
نیاز واقعی زنان حالا اشتغال و کارآفرینی برای خانواده و فرزندان است که این مهم در طرح ایجاد کسب و کار پایدار "خانواده محور" اندیشیده شده است که با برنامه هایی که معاونت زنان در بخش اشتغال، کارآفرینی و توانمندسازی و صدمه زدایی دارد بتواند گوشه ای از مشکلات زنان را رفع کند.
افزایش ۱۸ درصدی بودجه معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۱ هم یکی از خبرهای خوب حوزه زنان در دولت سیزدهم بود که دراین زمینه نه تنها ردیف بودجه مستقل معاونت امور زنان و خانواده ۱۸ درصد بالا رفته است؛ بلکه به سبب طرح های جامعی که به زودی اجرایی می شود، این معاونت توانسته از بودجه مرتبط برخی دیگر از وزارت خانه ها هم در چارچوب ‫تفاهم نامه بهره مند شود.
تدوین برنامه های مفصل برای کاهش صدمه های حوزه زنان
با توجه به حساسیت دولت به مباحث خانواده برای کاهش صدمه های این حوزه بخصوص در رابطه با طلاق، اعتیاد و خودکشی برنامه های مفصلی توسط این معاونت تدوین شده است که مقرر است در چارچوب برنامه ای جامع در همه استان ها اجرا شود.
تلاش دولت بر پشتیبانی از افرادی است که به دنبال تبدیل علم خود به تولید هستند و دراین زمینه از افراد کارآفرین حمایت ویژه صورت می گیرد همینطور تلاش دولت بر این است که در برنامه های حمایتی زنان سرپرست خانوار، صدمه پذیر و بدسرپرست در اولویت قرار گیرند و تا فشارهای اقتصادی و معیشتی این قشر کاهش پیدا کند.
دیدار با رئیس قوه قضاییه برای اصلاح قوانین حوزه زنان
اصلاح قوانین در رابطه با زنان و خانواده و کیفیت اجرای آن در دیدار انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری و حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه بررسی گردید.
در این دیدار درباره همکاری در حوزه زندانیان و بررسی امکان آزادی زنان دارای فرزند و شرایط اشتغال آنان و همینطور برخی درخواست های کارکنان زندان زنان، پیرامون قوانین و مقرراتی که حول زنان و خانواده وضع شده و احتیاج به اصلاحات و تعدیل دارد، همینطور روش اجرای این قوانین و مقررات و چگونگی آموزش یا اصلاح آئین نامه های خاص در رابطه با این قوانین که می تواند در تسهیل امور در ارتباط با خانواده ها و رفع نقصها کمک کننده باشند، گفتگو شد.
تلاش برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار
در دولت سیزدهم همینطور معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به دنبال صدمه زدایی و توانمندسازی بویژه در مورد زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار است که برای تحقق این اهداف از جایگاه و موقعیت دانشگاه ها بهره می برد به همین دلیل تفاهم نامه معاونت امور زنان و خانواده با دانشگاه جامع علمی و کاربردی منعقد شد.
تسهیل و تسریع خدمات مجوزهای کارآفرینی
دولت به دنبال تسهیل خدمات و تسریع دریافت مجوزهای کارآفرینی است و تلاش دارد موانع موجود در عرصه تولید و صادرات را برطرف کند، برای مبحث کارآفرینی زنان برنامه اشتغال در ۳۱ استان در رونمایی و عملیاتی شد.
در دولت سیزدهم دو برنامه جامع توانمندسازی زنان و صدمه زدایی در حوزه های طلاق و خودکشی در اولویت برنامه ریزی و اقدام قرار گرفته است. افزایش مشارکت مردم در حوزه کارآفرینی و ایجاد اشتغال هم در اولویت های اصلی معاونت زنان قرار دارد و به دنبال مشارکت حداکثری مردم است و از پیشنهادها و برنامه هایی که در حوزه های کارآفرینی و صدمه زدایی بانوان باشد، استقبال می شود.
این معاونت درصدد پشتیبانی از کسب و کار بانوان است و اگر برنامه یا طرحی در حوزه پشتیبانی از کسب و کار بانوان باشد و قابلیت اجرا داشته باشد، در چارچوب لایحه، آئین نامه یا دستورالعمل آن به تصویب می رسد. دولت سیزدهم به دنبال تسهیل خدمات و تسریع دریافت مجوزها است و تلاش دارد موانع موجود در عرصه تولید و صادرات را برطرف کرده و اقداماتی هم در تسهیل صادرات دستاوردهای زنان پیشبینی و در دستور کار قرار گرفته است.
راهبردهای حوزه زنان در عرصه فعالیتهای اجتماعی
معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در حوزه صدمه هایی که متوجه بانوان در عرصه فعالیتهای اجتماعی و خانوادگی است، برنامه هایی دارد که توانمندسازی، ارتقای علمی، فکری، روحی و اجتماعی زنان برای رسیدن به اهدافشان از مهم ترین راهبردهای معاونت زنان و امور خانواده دولت می باشد.
این معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به دنبال استفاده از ظرفیت زنان در جهت پشتیبانی از این قشر است. محرومیت زدایی از قشر ضعیف بویژه زنان سرپرست خانور در اولویت قرار دارد چونکه هم اکنون بیشتر از سه و نیم میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که ۱۲ درصد سرپرستان خانوار را شامل می شوند.
اکنون ۵۰ درصد این زنان سرپرست خانوار بالای ۶۰ سال سن دارند که شرایط مساعد برای کار ندارند، ۶۸ درصد زنان سرپرست خانوار به خاطر فوت همسر، ۱۲ درصد به سبب طلاق، ۱۴ درصد هم با داشتن همسر به سبب شرایط محرومیت، مهاجرت یا اعتیاد همسر سرپرست خانوار، با مشکل مواجهند.
در جامعه امروز با موارد گوناگونی همچون مشکلات اقتصادی، مسکن، فرهنگی، عاطفی و روانی، احساس طرد اجتماعی و افزایش خانواده های تک نفره در حیطه این مسئله روبه رو هستیم، اینها مسایلی است که وظیفه معاونت امور زنان را سنگین و دوچندان می کند ضمن این که دغدغه معیشت، دغدغه نخست زنان سرپرست خانوار است. این در حالیست که افزایش طلاق و کم شدن ازدواج بر تعداد زنان سرپرست خانوار می افزاید.
براساس اعلام معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری علل مختلفی برای صدمه طلاق ذکر شده است، نقص دانش و مهارت و عملکرد مطلوب یکی از علل مهم می باشد که اقداماتی برای کاهش این مسئله در دوره های مختلف در مرحله اجراست با توجه به این که ازدواج های بادوام کمتر از یک سال ۳۹ درصد و کمتر از ۵ سال ۳۷ درصد اعلام شده است طبیعتا سرمایه گذاری در این چهار سال و فرهنگ سازی و داشتن مشاوره های استاندارد می تواند از این معضل پیشگیری کند.
قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده برای همه عرصه های زندگی زنان و جزو سیاست های تشویقی است که به نقش زنان بر می گردد، همه سیاست ها و قوانین حوزه زنان به منظور ارتقای جایگاه آنان، کمک به فرزندآوری و توان علمی زنان است.
مجموعه قوانین و مصوبه ها در حمایت زن برای حفظ کرامت، امنیت زنان، پیشگیری از خشونت، نقش مادری، امنیت در محل کار، تأمین اجتماعی و بازنشستگی و فرزندآوری زنان پیشبینی و تصویب شده است، اما چون زنان آگاهی ندارد مطالبه نمی کنند.
ایجاد اشتغال پایدار با نگاه خانواده محور
ایجاد اشتغال پایدار با نگاه خانواده محور برای زنان سرپرست خانوار از دیگر برنامه های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است که به همین دلیل کمیسیون اجتماعی درباره توانمندسازی زنان سرپرست خانوار گزارشی در دستور کار دارد که در این راستا طرح جامعی برای کسب و کار مبتنی بر ایجاد پایدار اشتغال با نگاه به خانواده تنظیم شده است.
همچنین طی ۱۴ سفر استانی که با حضور ریاست جمهوری انجام شده، رسیدگی به زنان سرپرست خانوار در اولویت قرار گرفته است.
براساس این طرح جامع، پایداری مشاغل طی چهار سال مورد توجه قرار گرفته است؛ برپایه این طرح ازدواج دهه شصتی ها و عرضه تسهیلات برای جلوگیری از خودسرپرستی این زنان در دستور کار قرار گرفته است، همینطور اشکالاتی در عرضه وام های خوداشتغالی ۵۰ میلیون تومانی وجود داشت که بعضاً افراد به ۳ ضامن نیاز داشتند، اما حالا این وام ها به صورت قرض الحسنه و با یک ضامن عرضه می شود.
اتصال زنان سرپرست خانوار به شرکت ها و بکارگیری آنها در این مجموعه ها از دیگر اقداماتی است که انجام شده است. همینطور سطح عرضه تسهیلات برای زنان سرپرست خانوار هم متفاوت از قبل شده است. در این میان با توجه به این که نیمی از زنان سرپرست خانوار در بازه سنی ۵۵ تا ۶۰ سال قرار دارند، ایجاد اشتغال برای فرزندان آنها در دستور کار قرار دارد.
بیمه زنان خانه دار از دیگر نکات قابل تأمل است، اما با توجه به این که اجرای این مهم در عمل نیازمند اعتبارات زیادی است، پیشنهاد می شود به صورت متمرکز بیمه زنان سرپرست خانوار دارای بیشتر از سه فرزند در دستور کار قرار گیرد.
فوریت برای لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی برای لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان صحبت داشت تا با فوریت در دستور کار مجلس قرار گیرد.
به همین منظور این معاونت اعلام نمود که لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان، بعد از رفع نقصها و تنظیم سندهای پشتیبان، با فوریت در دستور کار مجلس است.
تفاهم نامه همکاریهای مشترک نیروی دریایی ارتش و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با حضور امیر دریادار شهرام ایرانی و انسیه خزعلی در ستاد فرماندهی این نیرو به امضا رسید.
با استناد به سیاست های کلی خانواده ابلاغیه رهبر معظم انقلاب و به منظور تحقق منویات معظم له در تحکیم و تعالی خانواده و ارتقا توانمندی های زنان بعنوان محور خانواده و به منظور گسترش همکاری ها و مشارکت در اجرای برنامه ها، طرح ها و فعالیتهای توانمند ساز ویژه زنان و خانواده ساکن در مناطق ساحلی استقراری نیروی دریایی راهبردی در شمال و جنوب بخصوص منطقه محروم جنوب شرق کشور این تفاهمنامه مبادله شد.
موضوع این تفاهمنامه همکاری و هماهنگی به منظور فراهم سازی زندگی شاداب و سالم و امیدوار به آینده در زمینه های ارتقاء سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی زنان و خانواده های ساکن در مناطق ساحلی و همینطور اشتغال زایی مولد، ارتقاء خودکفایی و توسعه مهارت و توانمندی در میان زنان و دختران و خانواده کارکنان نیروی دریایی و بخشی از زنان و خانواده های محروم ساکن در مناطق ساحلی جنوب و جنوب شرق بود.
حمایت از کسب و کارهای خانگی زنان سرپرست خانوار
معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده پشتیبانی از کسب و کارهای خانگی زنان بدسرپرست، بی سرپرست و سرپرست خانوارها را بعنوان محورهای کلیدی مورد توجه دولت سیزدهم در برنامه خود دارد؛ که دراین زمینه توسعه و تقویت کسب و کارهای خانگی زنان و بخصوص بانوان سرپرست خانوار فرصتی جهت استفاده از ظرفیت تک تک اعضای خانوار به منظور کمک به تأمین معیشت، افزایش درآمد و انتقال دانش بومی برای اشتغالزایی بانوان است.
همچنین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از آمادگی طرح اشتغال زنان اطلاع داد که مقرر است با حرکت جهادی اشتغال زنان را دنبال کند که به همین دلیل موافقتنامه همکاریهای مشترک با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا رسید که مطابق آن، حذف قوانین دست و پا گیر و تسریع در مجوزهای مشاغل خانگی پیگیری می شود.
حذف ضمانت بانکی برای تسهیلات زنان بدسرپرست
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هم اکنون با حمایت و همکاری بانکها در خیلی از موارد ضامن را برای کارآفرینان زنان به حداقل رساند و پیگیر حذف ضمانت بانکی برای دریافت تسهیلات زنان بدسرپرست و بی سرپرست است.
در همه استانها زنان در کسب و کارهای خرد و حتی کلان پیشرو هستند؛ در بعضی استان ها ۴۰ درصد و در بعضی دیگر در بخش هایی مانند صنایع دستی ۱۰۰ درصد کار بر عهده زنان است.
رفع ابهام از مسئله تحویل کارنامه به ولی دانش آموز، راه اندازی سامانه ارتباط مردمی، افزایش ۱۰۰ میلیون تومانی وام ازدواج زوجین روستایی و عشایری دهه شصتی، صدور مجوز دورکاری مادران شاغل آبستن یا دارای فرزند زیر ۶ سال، اختصاص پنج میلیارد تومان اعتبار برای پشتیبانی از دختران بازمانده از تحصیل و کوشش برای تسهیل فرزندپذیری زوجین و دیدارها در سفرهای استانی همچون اقداماتی است که از جانب معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دولت سیزدهم انجام شده است.


منبع:

1401/01/31
10:09:10
0.0 / 5
3962
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین