نقش ژن نئاندرتال در ابتلای افراد به کووید-۱۹ و اچ آی وی

نقش ژن نئاندرتال در ابتلای افراد به کووید-۱۹ و اچ آی وی فیکس سرور: تعدادی از محققان بتازگی اظهار کرده اند، ژن نئاندرتال خطر ابتلای افراد به کووید-19 شدید را بیشتر می کند اما ممکنست از افراد در مقابل ویروس نقص ایمنی انسانی یا اچ آی وی(HIV) تا حدی محافظت کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، تعدادی از محققان در یک مطالعه جدید، ارتباط بین یک نوع ژنتیکی که خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ شدید را بیشتر می کند و از سویی در مقابل ویروس اچ آی وی از فرد تاحدی محافظت می کند را شناسایی کرده اند.
تعدادی از افراد با آلوده شدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به شدت بیمار می شوند در صورتیکه برخی دیگر فقط علایم خفیف دارند یا اصلا علائمی ندارند. باید بدانید علاوه بر عوامل خطر مانند سن بالا و مبتلاشدن به بیماریهای مزمن مانند دیابت، ژنتیک ما نیز در خطر مبتلاشدن ما به کووید-۱۹ شدید نقش دارد.
پژوهشگران گفتند، در افرادی که حامل آلل خطر کووید-۱۹ در کروموزوم سه بودند، ما شاهد کاهش ۲۷ درصدی خطر ابتلای آنها به اچ آی وی بودیم.
در پاییز ۲۰۲۰، "هوگو زبرگ"(Hugo Zeberg) از موسسه کارولینسکا و "ساوانته پابو"(Svante Pääbo) از موسسه انسان شناسی تکاملی ماکس پلانک اظهار دادند که ما عامل اصلی خطر ژنتیکی برای مبتلاشدن به کووید-۱۹ شدید را از نئاندرتال ها به ارث برده ایم.
در بهار سال ۲۰۲۱، همین دو محقق این عامل خطر را در دی. ان. ای انسان باستانی مطالعه کردند و مشاهده نمودند که فراوانی آن از آخرین عصر یخبندان بطور قابل توجهی بالا رفته است. در حقیقت دارا بودن یک نوع ژنتیکی که از نئاندرتال ها به ارث رسیده است، بطور غیرمنتظره ای رایج شده بود.
هوگو زبرگ نویسنده این مطالعه اظهار داشت: این عامل خطر ژنتیکی برای کووید-۱۹ آنقدر رایج بود که من را به فکر فرو برد که آیا واقعا ممکنست این عامل ژنتیکی بتواند از انسان در مقابل یک بیماری عفونی دیگر محافظتی عرضه نماید یا خیر.
این عامل خطر ژنتیکی(genetic risk factor) در ناحیه ای از کروموزوم ۳(chromosome ۳ ) که از ژن های زیادی تشکیل شده، قرار دارد. چندین ژن در مجاورت آن وجود دارد که گیرنده های سیستم ایمنی را رمزگذاری می کنند. یکی از این گیرنده ها "CCR۵" است که توسط ویروس اچ آی وی برای آلوده کردن گلبول های سفید استفاده می شود. زبرگ دریافت افرادی که عامل خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ را دارند، گیرنده های CCR۵ کمتری دارند.
این موجب شد تا او آزمایش کند و دریابد آیا این مساله خطر ابتلای افراد به اچ آی وی را نیز می کاهد یا خیر. او با تجزیه و تحلیل داده های بیماران از سه بانک اطلاعات پزشکی دریافت که حاملان عامل خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹، ۲۷ درصد کمتر در معرض خطر مبتلاشدن به اچ آی وی قرار دارند.
زبرگ افزد: این امر نشان میدهد که چگونه یک گونه ژنتیکی می تواند هم برای فرد خوب و هم بد باشد. اگر فردی به کووید-۱۹ مبتلا شود، خبر بد است اما خبر خوب این است که این امر محافظتی در مقابل مبتلاشدن فرد به اچ آی وی ارائه می کند.
با این وجود، از آنجا که ویروس اچ آی وی در قرن بیستم پدیدار شده است، صیانت از افراد در مقابل این بیماری عفونی باز هم نمی تواند توضیح دهد که چرا گونه ژنتیکی کووید-۱۹ در ۱۰ هزار سال پیش در میان انسان ها رایج بوده است.
زبرگ در آخر اظهار نمود: گرچه حالا می دانیم که اینگونه ژنتیکی عامل کووید-۱۹، محافظتی در مقابل عدم ابتلای افراد به اچ آی وی فراهم می آورد، اما احیانا در آن زمان و بعد از آخرین عصر یخبندان، محافظت در مقابل بیماری دیگری بوده که فراوانی آنرا افزایش داده است. در این مرحله من تنها می توانستم حدس بزنم که چه بیماری موجب افزایش فراوانی آن در ۱۰ هزار سال پیش شده است. آبله یکی از حدسیات من است.
یافته های این مطالعه در مجله "PNAS" انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/03
12:51:29
0.0 / 5
406
تگهای خبر: پژوهش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین