هابل ثبت كرد

نمایی از سرنوشت کهکشان راه شیری

نمایی از سرنوشت کهکشان راه شیری فیکس سرور: این برخورد پر پیچ و تاب نمایی از چیزی است که انتظار کهکشان ما را می کشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، هابل تصویر جدید خیره کننده ای از برخورد سه کهکشان دور دست با یکدیگر ثبت کرده است.
این برخورد کیهانی "ادغام سه کهکشان"(triple galaxy merger) نامیده می شود. زمانی که سه کهکشان به آرامی به یکدیگر نزدیک می شوند و با نیروی های گرانشی یکدیگر را متلاشی می کنند چنین پدیده ای رخ می دهد.
ادغام های این چنینی در جهان رایج هستند و همه ی کهکشان های بزرگ همچون کهکشان راه شیری ما، اندازه خودرا مدیون این ادغام های خشونت بار هستند. بااینکه این ادغام ها تخریب کننده به نظر می رسند اما بیشتر سازنده هستند. با برخورد و متراکم شدن گازهای سه کهکشان همسایه، دریای وسیعی از مواد در مرکز کهکشان واحد به وجود آمده جمع می شود که ستاره های جدید از آن متولد می شوند.
ستاره های موجود نیز در همین حال از برخورد بدون لطمه جان سالم به در می برند. لایو ساینس پیش تر گزارش کرده است که بااینکه برهم کنش میان سه کهکشان مسیر مداری خیلی از ستارگان را منحرف می کند اما فضای زیادی بین این ستاره ها وجود دارد بدین سبب احتمال برخورد آنها حدودا کم است.
به قول ناسا، خوشه کیهانی که در بالا دیده می شود "آی سی ۲۴۳۱"(IC ۲۴۳۱) نام دارد که در فاصله ی ۶۸۱ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی سرطان قرار گرفته است. اخترشناسان این ادغام را به لطف پروژه علمی شهروندی به نام "باغ وحش کهکشان"(Galaxy Zoo) ثبت کردند که در آن از بیش از ۱۰۰ هزار داوطلب برای طبقه بندی ۹۰۰ هزار تصویر بررسی نشده تلسکوپ هابل، دعوت به همکاری شد.
با کمک این پروژه آنچه که سال ها طول می کشید تا دانشمندان به آن برسند در عرض ۱۷۵ روز انجام گرفت.
مطالعه ادغام های کهکشانی به ستاره شناسان در درک بهتر گذشته و آینده کهکشان راه شیری کمک می نماید. تصور می شود که این کهکشان طی ۱۲ میلیارد سال بیش از ۱۲ کهکشان را بلعیده باشد و علاوه بر آن در راه برخورد با کهکشان دیگری به نام آندرومدا طی حدود ۴.۵ میلیارد سال دیگر قرار دارد. به قول ناسا این برخورد به کلی آسمان شب را در زمین تغییر خواهد داد اما احیانا منظومه شمسی سالم باقی می ماند.
منبع:

1400/12/01
12:44:27
0.0 / 5
358
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین