هشتمین جلسه کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران جلسه گلایه ها و مخالفت ها

هشتمین جلسه کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران جلسه گلایه ها و مخالفت ها فیکس سرور: کمیسیون طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی در حالی هشتمین جلسه خودرا پشت سرگذاشت که این دفعه میزبان میهمانان گلایه مند و مذاکرات پر بحث و جدل اعضای کمیسیون بود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، هشتمین جلسه کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی در حالی انجام شد که نمایندگان تعدادی از دستگاه های مرتبط و بخش های خصوصی ذی نفع در این نشست حاضر شدند و به طرح دغدغه و مطالبات خود نسبت به این طرح پرداختند.
در ابتدا نماینده مرکز ملی فضای مجازی به ارائه گزارشی از وضعیت اینترنت کشور، فعالیت پیامرسان های داخلی، ترافیک اینترنتی کشور و مشکلات و چالش های این فضا پرداخت، وی که در ارائه گزارش خود به آماری از مخاطبان پیامرسان ها داخلی اشاره نمود با انتقاد جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت روبه روشد، رشیدی کوچی در این خصوص میزان عضویت مردم در پیامرسان های داخلی اظهار داشت که اینجانب در پیامرسان «بله» عضویت نداشتم ولی هنگامی که در آن عضو شدم مشاهده کردم که خیلی ها برای من در این پیامرسان قبل تر از این که عضو شوم پیام ارسال کرده اند.
نماینده مرکز ملی فضای مجازی درباب این مساله توضیح داد: بسیاری از پیامرسان ها تمایلی نداشتند که عضو بیشتر داشته باشند و دلیل آن وجود مشکلات ترافیکی بود؛ البته در ایام ابتدایی کار خود شاید اقدامات تشویقی انجام داده باشند ولی دلیلی ندارند بخواهند کسی را خودشان عضو کنند.
اما در ادامه غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد در تذکری بیان کرد که «خبرنگاران به غیر از خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اجازه حضور در جلسه کمیسیون مشترک را نداشتند، این در حالیست که قرار بود رسانه ها و خبرنگارانی که اجازه حضور در مجلس را دارند بتوانند در جلسات کمیسیون نیز حاضر باشند؛ پس باید به منتقدین حق بدیم که با تردید به این جلسات نگاه کنند، » اما این تذکر انتقاد رضا تقی پور رئیس کمیسیون را هم در پی داشت؛ رئیس جلسه در پاسخ به اظهرات نوری قزلجه اظهار داشت: شما با عنوان تذکر ایجاد شبهه می کنید، چه کسی اجازه نداده است که خبرنگاران در جلسات حاضر نشوند؟ این درحالی است که جلسات بصورت زنده پوشش داده می شود، این شبهه چگونه قابل توجیه است؟ با اینکار به شفافیت لطمه می زنید، این اظهارات شما کذب است و این را پیگری خواهم کرد، متاسفم که یک نماینده به هیات رییسه کمیسیون چنین کذبی را نسبت دهد، از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان این اظهارات شما را پیگیری می کنم، شما بعنوان تذکر شبهه مطرح کردید، چه کسی خبرنگاران را راه نداده است؟ مقابل او شکایت خواهم کرد.
محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه نیز خطاب به رئیس جلسه در تذکری عنوان کرد: آقای نوری یا هر شخصی که صحبت می کند حق اظهار نظر دارد، بارها در صحن مجلس مقابل آقای قالیباف مطالبی را مطرح نمودند، مخاطب اظهارات ایشان همه اعضای کمیسیون هستند، می تواند بعد از آن که ایشان اظهارات خودرا مطرح نمودند، پاسخ خودرا مطرح کنید برای مثال بگویید که ما گفته بودیم همه خبرنگران که مجوز ورود به مجلس دارند می توانند در جلسات کمیسیون مشترک حاضر شوند و ما این مساله را از بخش خبر مجلس پیگیری می نماییم.
مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون نیز دراین خصوص عنوان کرد: حفاظت مجلس دست ما نمی باشد و روال خودش را دارد؛ بدین سبب اگر مسئله ای بوده کمیسیون درباب آن اختیاری ندارد ولی باید پیگیری شود.
نوری قزلجه نیز در ادامه بیان کرد: در پیشنهادات خود ملاحظات حفاظت مجلس را هم مطرح کرده بودم، حالا هم هیچ اتهامی بیان نکردم، بخشنامه بتازگی به اداره اخبار فرستاده شده است و مشکل حل شد که اینکار باید زودتر انجام می شد، اما تذکر دیگر من این می باشد که قرار بود از بخش های خصوصی برای حضور در جلسات دعوت شود، ولی با دعوت یکی از بخش های خصوصی که با طرح مخالف بود مخالفت شد.
رضا تقی پور در ادامه اظهرات نوری قزلجه بیان کرد: آقای نوری متاسفم، این اظهارات قابل پیگیری می باشد، شما بهتان وارد می کنید، آیا در جلسه پیشین کمیسیون نماینده بخش خصوصی حاضر بود یا خیر؟ آقای نوری قزلجه شرکت خاصی را برای دعوت معرفی کردند، اما هیات رییسه کمیسیون معتقد می باشد اگر قرار باشد تک تک شرکتها را دعوت نماییم باید هزاران شرکت را برای حضور در جلسات دعوت کنیم؛ البته اینجانب شخصا با بسیاری از شرکتها جلسه غیررسمی داشته و دغدغه آنها را شنیده ام که البته درخواست کرده بودند که نام آنها مطرح نشود.
اما در بخش دیگری از جلسه کمیسیون، مرکز ملی فضای مجازی در ادامه به ارائه توضیحات خود پرداخت و درباره لزوم خوداتکایی به خدمات داخلی در عین توجه به تعاملات با خدمات خارجی اظهار داشت: ما در استفاده از خدمات داخلی و خارجی سیاست خود اتکایی داریم ولی چون فضای مجازی یک فضای تبادل اطلاعات و ارتباطات است نمی توان استفاده از سایر خدمات خارجی را حذف کرد؛ شخصی هم دنبال چنین کاری نیست، فقط تلاش بر این است خدمات داخلی پاسخگوی نیازهای ما باشند؛ به دنبال این نیستیم که استفاده از خدمات جهانی و ارتباطات بین المللی محدود و یا مسدود شود، بارها هم به دنبال تعامل با خدمات خارجی بوده ایم ولی آنها به بهانه تحریم هیچ همکاری نداشتند، گاهی خدمات خارجی مانند مسیریاب ها خودشان ما را محدود می کنند ولی چون مانند آن سرویس را در داخل داشته ایم مشکلی رخ نداد.
در ادامه نماینده اتاق تجاری به اظهارات نماینده مرکز ملی فضای مجازی واکنش نشان داد و اظهار داشت: «در خصوص مسیر یاب ها در ابتدا فیلترینگ صورت گرفت که استفاده از آن کاهش پیدا کرد» اما این گفته نماینده اتاق تجاری تکذیب و پاسخ نماینده مرکز ملی فضای مجازی را در خصوص اینکه «چنین چیزی نبوده و ما مستندات آنرا به شما ارائه خواهیم داد» به دنبال داشت.
در ادامه نیز رضا الفت نسب عضو هیات مدیره اتحادیه و انجمن کسب و کارهای مجازی اظهار داشت: با کلیات این طرح مخالف هستیم، دغدغه دوستان را درک کرده و با ولنگاری فضای مجازی هم مخالفیم، ولی با این روش راه به جایی نمی رود؛ مانند تجربه فیلترینگ تلگرام که با اینکار بسیاری از اقشار مانند نوجوانان را با موضوع vpn آشنا کردیم؛ برخی نمایندگان می گویند ما طرح را مطالعه نکرده ایم، در صورتیکه اینطور نیست، برخی نیز ما را با معاندین در یک سو می دانند در صورتیکه ما هم دغدغه مند هستیم و از پیامرسان داخلی حمایت می نماییم، اما با محدودیت و مسدود شدن پیامرسان های خارجی مخالف هستیم، بگذارید خود مردم میان خدمات داخلی و یا خارجی انتخاب کنند، نیاز است که این طرح، حمایتی شود؛ یعنی از کسب و کارهای موجود حمایت کنید؛ برای مثال سرویس هایی چون دیجی کالا یا اسنپ می توانند پیامرسان ایجاد کنند ولی چون در کار فعلی خود گرفتار مشکلات زیادی هستند و هر روزه به دادگاه خوانده می شوند چنین اقدامی نمی کنند، از هنگامی که این طرح صیانت بدون اغناسازی مردم عنوان شد، مسئله مهاجرت برای فعالین کسب و کارهای مجازی جدی شده است.
رئیس کمیسیون نیز در پاسخ به اظهارات الفت نسب درباب فیلترینگ پیامرسان تلگرام بیان کرد: فیلتر تلگرام ارتباطی به طرح حمایت ندارد، این طرح هنوز تصویب نشده است.
در آخر جلسه نیز رضا تقی پور رئیس کمیسیون با اعلان اینکه قرار بود برابر بخشنامه در این جلسات موافقین و مخالفین کلیات طرح اظهارات خودرا بیان کنند و کلیات را به رای بگذاریم اظهار داشت که این مساله به سبب نبود وقت در جلسات بعدی کمیسیون صورت خواهد گرفت.
بگفته رئیس کمیسیون، جلسه بعدی کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی متعاقبا اعلام خواهد شد ولی به احتمال زیاد این جلسه روز دوشنبه ۸ آذرماه خواهد بود.
منبع:

1400/08/26
11:29:10
0.0 / 5
7108
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین