دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح كرد:

حمله سایبری از یک کشور خارجی بود

حمله سایبری از یک کشور خارجی بود به گزارش فیکس سرور دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه حمله سایبری به جایگاه های سوخت رسانی ازطریق یک کشور خارجی انجام شده، اظهار داشت: با تمهیداتی که از پیش از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم آسیبی وارد نشده و فقط در نظام خدمت رسانی اختلال به وجود آمده است.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی در برنامه تلویزیونی، درباره حمله به جایگاه های سوخت رسانی توضیح داد: این حمله ساعت ۱۱ بامداد سه شنبه صورت گرفت و ما در همه جایگاه های بنزین کشور شاهد اختلال وسیع بودیم. دستگاه های مربوطه به مساله پرداختند و علایم یک حمله سایبری را مشاهده نمودند. این حمله سایبری خوشبختانه خسارت های سخت افزاری به دنبال نداشته و فقط در ارائه خدمت به شهروندان ایجاد اختلال کرد که کارشناسان در مدت کوتاهی توانستند راهکار رفع اشکال را پیدا کنند. حدود ۴۶۰۰ جایگاه سوخت رسانی بنزین در کشور داریم که باید اصلاحاتی در برنامه نرم افزاری شان انجام دهند و این کار از ساعت پنج بعدازظهر به تدریج در حال انجام می باشد.

او با بیان اینکه این حمله احیانا ازطریق یک کشور خارجی انجام شده است، اضافه کرد: الان زود است اعلام نماییم حمله از طرف کدام کشور و به چه صورت بوده اما هدف این حمله ایجاد اختلال در خدمت رسانی به مردم است. متاسفانه بتازگی در سیستم راه آهن هم شاهد چنین اختلال گسترده ای بودیم که توانستیم با توان سایبری در کشور ظرف ساعات کمی مشکل را رفع عیب نماییم. این حادثه هم در مدت کوتاهی رفع عیب شده اما به علت گستردگی جایگاه ها در سرتاسر کشور، به تدریج باید تیم هایی اعزام شوند و رفع اشکال کنند و امیدواریم تا ظهر روز چهارشنبه رفع اشکال شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به اینکه آیا به سرورهای مرکزی صدمه ای وارد شده، اظهار داشت: خوشبختانه به سرورها و اطلاعات آسیبی وارد نشده است. اصولا طراحی شبکه جایگاه سوخت رسانی در کشور ما یک طراحی خاص مربوط به کشور خودمان است. پمپ بنزین های ما تمام الکترونیک هستند و از نظام پرداخت و نظام واگذاری سوخت، تا نظام های الکترونیکی دیگر مانند تلفن مداربسته در جایگاه ها تحت نظام واحدی کار می کنند و خوشبختانه با تمهیداتی که از پیش از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، سیستم طوری است که به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم آسیبی وارد نشده و فقط در نظام خدمت رسانی اختلال به وجود آمده است.

فیروزآبادی تصریح کرد: به علت اینکه این سیستم ها به هم متصل هستند، شاید حمله کردن به سیستمی که نسبتا پیچیدگی بالایی ندارد اما تعداد ترمینال های زیادی دارد، کار سختی نباشد. یعنی حمله ای که انجام شده، سطح بالایی نداشته است. البته شاید اگر تدابیر مناسب تری اتخاذ می شد، ما حتی شاهد وقفه در سوخت رسانی هم نبودیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اقدامات لازم برای پیش گیری از حملات سایبری انجام نشده بود، اظهار داشت: این مشکلات، جهانی است و گفته می شود که سرعت توسعه دیجیتالی، بیش از سرعت نظامات امنیتی دیجیتالی است. در دنیا شاهدیم که همیشه اخباری در این عرصه شنیده می شود و حملاتی به نظامات بانکی، بانکهای اطلاعاتی و ایجاد اختلال دیده شده است. حتی در شبکه های اجتماعی گاهی افشاگری های وسیعی بصورت میلیاردی در حوزه کشف اطلاعات یا ایجاد اختلال در سرویس دیده می شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: بطورمثال بتازگی یکی از بزرگ ترین پلت فرم های پیامرسان مثل واتساپ برای مدت ۱۰ ساعت در کل جهان مبتلا به اختلال شد. بدین سبب نظام دفاعی از نظام حمله ای در کل جهان مقداری عقب ماندگی دارد. البته این موجب نمی گردد ما اشکالاتی را که در سیستم هایمان وجود دارد و باید برطرف شود، توجیه نماییم. ما اساسا پس از این حادثه دستگاه های مربوطه را مامور می نماییم که لطمه های موجود و نقاط ضعفی را که در سیستم وجود دارد، شناسایی کنند تا کمتر شاهد لطمه به خدمات عمومی کشور باشیم.

منبع:

1400/08/05
20:01:28
0.0 / 5
729
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین